TEKNOLOJİ Kategorisinde 132 haber bulunmaktadır...

Geleceğin Teknolojisi 3D Yazıcılar

Sanal ortamda hazırlanmış her türlü tasarımın üç boyutlu olarak katı bir biçimde çıktısını almamıza yarayan, somut olan hayalleri kolayca somuta çevire bilmemizi sağlayan, tasarımımızın protatifini saatler içerisinde tam ölçekli olarak görmemize olanak tanıyan, sağlık sektöründe çığır açacak olan 3D yazıcı teknolojisi hakkında İzmit belediyesinin açmış olduğu 3D yazıcı ve Tasarım merkezinde Veysel Arif Yüksel ile keyifli ve bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdik.

3D yazıcı teknolojisinin tarihinden kısaca bahseder misiniz?

Teknolojini tarihçesine baktığımız zaman 1984 yılında 3D yazıcının ilk ilkel atasının patentinin alındığını görüyoruz. Patenti alınan teknoloji SLA teknolojisidir. Bu teknoloji ile günümüzdeki 3D çıktı teknolojisi arasında hammadde ve işleme alanında birçok farklılıklar görülmektedir. Yaygınlaşmasına baktığımız zaman, 1984 yılında alınan patentin 20 yıllık süresinin dolmasın ardından. Piyasadaki tekelleşmenin kalktığını ve piyasanın hızla genişlemeye başladığını görmekteyiz. Bundan sonra insanlar rahat hareket edebilmiş olmuş. Teknolojinin ve insanların ihtiyaçlarına yönelik olarak 3D yazıcı sistemi gelişmiştir.

3D yazıcının size göre en önemli özelliği nedir?

3D yazıcı hayallerin soyut olanı somuta çevrilmesiyle alakalı bir teknolojidir.Bu teknolojiden önce üretim sektöründe birçok farklı yöntem ve teknik kullanılarak objelere somut nesnelere ulaşılabilirken, 3D yazıcı teknolojisi hayal ettiğimiz objeleri bire bir olarak çok daha hızlı bir biçimde sonuca dönüştüren bir teknolojidir.Bence en önemli özelliği hayal gücünün ürünlerini en iyi ve en hızlı şekilde ürüne dönüşüyor olmasıdır.

Bu teknolojinin günümüzde ve yakın gelecekteki kullanım alanları nelerdir?

Şu andaki 3D printerlar tıp sektöründe yoğun bir talep gösteriliyor. Çene implantları, kafatasına implant ve bunun gibi bir çok implant naklinde kullanılıyor.Bunun haricinde ortopedide tercih edilmektedir.Yakın gelecekte hayata geçirilmek üzere doku üreten 3D printerlar üzerinde çalışıldığını biliyorum. Geçtiğimiz günler de bir Türk bilim insanı tarafından kişiye özel tasarlanan atel üretimine başladı. Kişiye özel bu atel, alçının neden olduğu sıkıntıların büyük çoğunluğunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca, otomotiv sektöründe kullanımına başlanması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Otomotiv firmalarının satış yaptığı ülkelerde 10 sene boyunca yedek parça temin etme gereksinimi bulunmaktadır. Bunun karşılanması için de depolama ve lojistik alanlarına büyük bütçeler harcanıyor. 3D teknolojisinin kullanılması ile bu gibi ekonomik külfetler ortadan kalkacaktır.Yakın gelecekte bana hayatımızda olmadığı bir sektör olmayacak bir sektör gibi geliyor. Buda 'geleceğin teknolojisi' teriminin ne kadar doğru bir ifade olduğunu bize gösteriyor.

Türkiye 3D teknolojisinde ne durumdadır?

Türkiye de bu yöne yatırımlar yaptı. İzmit Belediyesi 3D yazıcı merkezi kurarak gençlere ve ihtiyaç duyan herkese hizmet vermektedir. Ilk ve ortaöğretim okulları ile beraber çalışarak ders kapsamında merkezimize getirerek öğrencilerimizi bu teknoloji ile tanıştırıyoruz. 3D teknolojinin kullanım alanı çok geniştir. Uçak üretimini ele alırsak, uçakların büyük çoğunluğu kapasitesi ve özellikleri üzerine özel üretiliyor. Seri üretim yapmak pek mümkün olmuyor. 3D yazıcı teknolojisi ile Türkiye düşük maliyetlerle uçak üretimi dahi yapabilir. Sosyolojik açıdan insanı incelediğimizde de her birey farklı olma ihtiyacı duymaktadır. Yine 3D teknolojisi ile kişiye özel moda tasarımları yapmak mümkündür. Daha indirgersek çikolata üretiminde bile şekil verme aşamasında bu teknoloji kullanılabilmektedir.

Bu teknolojinin güvenlik açısından bir zararı var mıdır?

Her teknolojide beraberinde güvenlik sıkıntısı mutlaka olur. Önemli olan teknolojinin insanlar açısından doğru kullanılmasını sağlamaktır. Bu teknoloji ile silah üretilebilir bu silahın balistik kaydı tespit edilemez. Ama bu sebepten ötürü olarak bu teknolojiyi kullanmamak olmaz. Korkular var diye bu tarz teknolojileri bir kenara atmak akıllıca değil. Bunu korku olarak verip teknolojiden uzaklaştırmak ise ülkenin geleceğine fayda sağlamaz. Haliyle bizim takip eden değil takip edilen ilkeler zirvesine çıkmamızda 3D teknolojisi çok önemlidir. Bu teknolojiyi geliştirmek silah yapmak için değil bu teknolojiyi ihtiyaçların giderilmesi için kullanmak önemli. Yoksa diğer türlü her şeyin korkusu vardır. Uçak savaş uçağı olabilir. Ama savaş uçağınız yoksa diğer ülkeler arasında güvensiz bir ülkesinizdir. Silahsızsanız yine sıkıntıdasınızdır. Ama benim insanlarım bir kaza sonrasında çenesine bir tedavi gerekiyorsa ve ona özel onun ortopedilerine uygun implant üretimine olanak sağlıyorsa bu teknolojisi muhteşemdir. Elbette gönül bu teknolojinin doğru ve bilinçli kullanılmasını ister.

Büyük firmalar bireysel 3D yazıcı kullanımına nasıl bakıyorlar?

Büyük firmaların ticari kaygıları olabilir. Bu durum pazarlama sürecindeki tutumlarıyla alakalı olacaktır.Mesela otomotiv sektöründen örnek vereceğim. Bundan 10 yıl öncesinde, otomobil modelleri 10 yılda bir değişirdi. O zamanki tasarım süreçleri yeni aracın tasarlanması için en az yedi yıl beklenirdi. Ne zamanki bu alandaki yazılımlar arttı buna binaen süre azaldı.Ama bunu firmalar neden kullanmaya başladı. Bir modelde 10 yıl boyunca değişiklik yapmayınca modelin yan sanayi parçaları ortaya çıkıyordu. Aracın iç aksanlarını öğrenen sanayiciler araçtaki sıkıntıları ustası kadar iyi yapabilir hale geliyordu. Otomotiv üreten firmalar sadece satışta para kazanıyordu. Yedek parçadan, servis ücretlerinden para kazanamıyordu. Bu nedenle firmalar modellerini daha sık yenileme yöntemine geçti. Benzer örneği telefonlarda da görebiliriz. Evet 3D yazıcı ile teknolijik cihazlar ve otomotiv parçalarını ve benzeri bir çok ürünün parçalarını üretmek mümkündür. Fakat her sene bir çok yeni model ileri süren ve piyasaya hakim olan markaların, bu durumdan çok rahatsız olacağını düşünmemekteyim.

Daha Fazla Göster 27/10/2015 || 807

Türkiye'de Bilime Önem Verilmiyor

Gebze Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü Reklam Tanıtım Komitesi tarafından düzenlenen Teknoloji Takip Günü etkinlikte mobil teknoloji konularında aralarında uzman isimlerin ve şirketlerin bulunduğu konuklar yer aldı.

Daha Fazla Göster 09/10/2015 || 574

“Herkes Muhabir Oldu”

Kocaeli 7’nci Kitap Fuarı’nın 4’üncü gününde “Yeni Medya” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan ile Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürs...

Daha Fazla Göster 20/05/2015 || 2065

Haydi Araba Yapalım

Kocaeli Kitap Fuarı’nda ilgi gören stantlardan birisi de Türk yapımı olan araba. Arabanın Türk yapımı olması fuardakilerin de oldukça dikkatini çekiyor.

Daha Fazla Göster 19/05/2015 || 2300

Kocaeli Fuarı’nda Bilim Rüzgarı

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı birbirinden renkli stantlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Daha Fazla Göster 19/05/2015 || 1924

Akıllı Sınıf Fuar’da

7. Kocaeli kitap fuarında Milli Eğitim Bakanlığınca öğrencilerin daha kaliteli ve çağa uygun eğitim alabilmelerini sağlayan Fatih projesinin tanıtımı yapıldı.

Daha Fazla Göster 17/05/2015 || 1971

Teknolojik Kabus: E-Çöplükler

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyorki artık takip edilemez hale gelmiş durumda.

Daha Fazla Göster 15/04/2013 || 1974

Yerli uydu 2015'te

Dünyanın en büyük uydu operatörlerinden olan ülkemizin gururu Türksat'ın, Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay ile 4A ve 4B ile sektörü konuştuk.

Daha Fazla Göster 15/04/2013 || 1930

KOÜ’de Elektrikli Otomobil Semineri

KOÜ Teknoloji Fakültesi tarafından düzenlenen ’Elektrikli Otomobiller’ konulu seminer Mekanik Atölye ve Elektrikli Araçlar sorumlusu Hüseyin Zeyrek’in katılımıyla gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 03/04/2013 || 2027

Kredi Kartları Tarih Oluyor

BKM Genel Müdürü Canko, 2012’nin ilk çeyreğinde dijital cüzdanı tanıtacaklarını söyledi. Canko, “Cüzdanımızda sadece kredi kartları ve banka kartları yok, marka kartları da entegre olacak. Sadece ödemelerinizi değil tasarruflarınızı d...

Daha Fazla Göster 19/11/2011 || 1938

Yeni Medya Düzeni’ne İlgi Yoğundu

Doğuş Yayın Grubu'nun ikincisini düzenlediği ve yaklaşık 1500 kişiyi ağırladığı konferans medya dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Daha Fazla Göster 31/10/2011 || 1875

Türk Çağrı Merkezleri Dünyaya Yön Verecek

Türkiye’ de çağrı merkezi sektörü hızlı bir şekilde büyüyor.Türkiye’ nin şu an dünyanın lider ülkeleri arasındaki yerini aldığını söyleyen Toptel Genel Müdürü Fikret Aydoğan, çağrı merkezi sektörüne ilginin yoğun olduğunu sö...

Daha Fazla Göster 31/10/2011 || 1909

Bilişim Dünyası Cebit 2011’de Buluştu

İş Dünyası Profesyonellerinin merakla beklediği Avrasya'nın bir numaralı bilgi ve iletişim teknolojileri fuarı olan CeBIT Bilişim Eurasia, 2011 yılında da bilişim sektörünün buluşma noktası olmaya devam etti.

Daha Fazla Göster 27/10/2011 || 1829

Yenilenebilir Enerji Fuarı İstanbul’da Gerçekleşti

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Renex 2011 ‘Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Enerji Verimliliği Fuarı’, enerji sektörünün lider firmalarının yer aldığı ulusal ve uluslararası katılımcıların ağırladı.

Daha Fazla Göster 27/10/2011 || 1854

Sosyal medya ve internet zirvesi

Türkiye'nin internet konferansı Webrazzi Summit,yerli ve yabancı yatırımcıların katılımıyla 19 ekim'de Point Otel'de gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 19/10/2011 || 1798

Tekno-Girişim Desteği

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2011 yılında da Teknogirişim desteğini sürdürüyor.

Daha Fazla Göster 17/10/2011 || 1840