SAĞLIK Kategorisinde 225 haber bulunmaktadır...

Aşırı ilaç, işitme kayıplarına yol açıyor

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Uğur Aktaş, bazı antibiyotik, antitümör, idrar söktürücü ve aspirin türündeki ilaçların aşırı tüketilmesi veya doğru kullanılmaması halinde işitme kayıplarının oluşabileceğini açıkladı.

Bilinçsiz ilaç kullanımının işitme kayıplarına yol açabileceğini dikkat çeken Aktaş, “Bazı ilaçlar geçici veya kalıcı olarak iç kulak sistemine etkide bulunarak hem denge sistemini hem de işitme organına zararlı etkide bulunabilirler.” dedi. Uzman Dr. Aktaş “Aminoglikozid türü antibiyotikler tüberküloz gibi bazı hastalıklarda ve pek çok enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Ciplatin ve carboplatin gibi antitümör ilaçları da sıklıkla işitme kaybına yol açan ilaçlardandır. Uzman Dr. Aktaş, “İlaç kullanılırken hafif bir işitme kaybı veya çınlama oluyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster 30/11/2005 || 1863