KÜLTÜR & SANAT Kategorisinde 899 haber bulunmaktadır...

Klasik Arkeoloji cenneti İzmit

Kocaeli Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşe Çalık Ross, “Arkeoloji Bölümü'nün teknik altyapısı hazır olduğunda İzmit'e el atacağız” dedi. “İzmit ve Arkeoloji” adlı konferansta konuşan Ross, İzmit'in arkeolojik değerini anlattı.

Kocaeli Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayse Çalık Ross, İzmit'in klasik arkeoloji için bir cennet olduğunu söyledi. Anıtpark Yerleşkesi'nde yapılan “İzmit ve Arkeoloji” adlı konferansta konuşan Ross, İzmıt dışında çalışma yapmakta olduklarını belirterek, “Arkeoloji Bölümü'nün teknik altyapısı hazır olduğunda İzmit'e el atacağız” dedi.

İzmit'te daha önce birkaç kurtarma çalışması dışında arkeolojik araştırmada bulunulmadığını söyleyen Ross, Kocaeli Üniversitesi’nde arkeoloji bölümü açılmasının çok yerinde bir karar olduğunu dile getirdi. Ross, çok sayıda deprem olması ve Roma zamanında, adı Nikomedia olan İzmit'in üstüne yeni, modern bir şehir kurulması nedeniyle arkeolojik dokunun yıpranmış olduğunu söyledi. Nikomedia'nın doğunun başkenti olduğunu hatırlatan Ross, “Eskiden burada, surlarla çevrili, içinde biri kesinlikle Hellenistik olmak üzere 2 tiyatro binası, bir Roma hamamı, bir Roma tapınağı, liman ve iskele bulunuyordu” diye konuştu.

Ross, Nikomedia’da, Roma İmparatoru Augustus adına bir tapınak bulunduğunu belirterek, önemli bir ticaret merkezi olan ve silah imalatının da yapıldığı bu şehrin Roma için önemini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Daha Fazla Göster 11/11/2005 || 2015

Hepsi meslek sahibi oldu

Saraybahçe Belediyesi ile Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile açılan kursları bitirenler belge almanın mutluluğunu yaşadılar. Yaklaşık 6 ay süren kursu başarıyla bitirenlere düzenlenen törenle belgeleri verildi.

Daha Fazla Göster 30/11/1999 || 2015

İZMİT MERKEZDE BİR DİYABETLİNİN GÜNLÜĞÜ SAHNELENDİ

Avrupa Birliği Gençlik Projesi kapsamında 6 ülkeden İzmit’e gelen 30 genç, Sabri Yalım Parkı’nda Bir Diyabetlinin Günlüğü adlı oyunu sahneledi.

Daha Fazla Göster 30/11/1999 || 2015