KÜLTÜR & SANAT Kategorisinde 884 haber bulunmaktadır...

Picasso Sergisi İstanbul’da

Türkiye’de, dünyaca ünlü Ressam Picasso’nun resimleri “Picasso İstanbul’da” adlı sergiyle 24 Kasım'da açıldı.

İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) tarafından düzenlenen ve Türkiye'de, dünyaca ünlü bir sanatçıya ayrılan ilk kapsamlı sergi olma özelliğini taşıyan 'Picasso İstanbul'da' Paris ve Barselona'daki Picasso müzelerinden ve aile koleksiyonlarından, Bernard Ruiz-Picasso tarafından seçilen ve sanatçının tüm dönemlerini kapsayan 135 eseri içeriyor. Müze tarafından yapılan açıklamada, 51'i yağlı boya, 47'si çizim, 13'ü seramik, 12'si heykel, 8'i gravür, 2'si taşbaskı ve 2'si duvar halısından oluşan eserlerin, müze ekibi ve bugüne kadar dünyanın çeşitli kentlerinde düzenlenen Picasso sergilerinin yerleşimini yapan konservatörler tarafından Sakıp Sabancı Müzesi'nin galerilerine yerleştirildiği kaydedildi.

Resimler telif hakkı ile korunacak

 Ayrıca 'Picasso İstanbul'da' sergisinde yer alacak eserlerin sahibi olan Paris ve Barselona'daki Picasso müzeleri, eserlerle ilgili yayınlanan her şeyin özel 'telif ajansları' tarafından denetlenmesini şart koştuğu belirtildi. Bu nedenle, sergiyle ilgili tüm fotoğraf ve bilgilerin, belli onay prosedürlerinden geçmesinin istendiği ifade edilen açıklamada, uyulması gereken bazı kurallar da bulunuyor. Serginin açılışına Picasso'nun torunu Bernard Ruiz-Picasso ile dünyanın yaşayan en önemli Picasso uzmanı ve sanatçının dostu John Richardson'un da katılacağı belirtildi. Picasso Resimleri’nin dışında hazırlanmakta olan katalogta ise dünyaca ünlü Picasso biyografistlerinden John Richardson, Marilyn McCully ve Michael Leiris’in yazılarını içerecek. Sergide Picasso’ya ait özel yazışmalar, aile albümlerinden seçilen ve uluslararası fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar yer alacak. Sergi boyunca belgesel filmler ve konferanslar da düzenlenecek. Sakıp Sabancı Müzesi’nde 24 Kasım 2005 – 26 Mart 2006 tarihleri arasında açık olacak serginin giriş ücreti tam 10 YTL öğrenci ise 3 YTL olarak belirlendi.

Daha Fazla Göster 24/11/2005 || 1862

Klasik Arkeoloji cenneti İzmit

Kocaeli Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşe Çalık Ross, “Arkeoloji Bölümü'nün teknik altyapısı hazır olduğunda İzmit'e el atacağız” dedi. “İzmit ve Arkeoloji” adlı konferansta konuşan...

Daha Fazla Göster 11/11/2005 || 1823

Hepsi meslek sahibi oldu

Saraybahçe Belediyesi ile Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile açılan kursları bitirenler belge almanın mutluluğunu yaşadılar. Yaklaşık 6 ay süren kursu başarıyla bitirenlere düzenlenen törenle belgeleri verildi.

Daha Fazla Göster 30/11/1999 || 1712

İZMİT MERKEZDE BİR DİYABETLİNİN GÜNLÜĞÜ SAHNELENDİ

Avrupa Birliği Gençlik Projesi kapsamında 6 ülkeden İzmit’e gelen 30 genç, Sabri Yalım Parkı’nda Bir Diyabetlinin Günlüğü adlı oyunu sahneledi.

Daha Fazla Göster 30/11/1999 || 1798