EKONOMİ Kategorisinde 69 haber bulunmaktadır...

Telekomünikasyon Kurumu'ndan Mesajlarla İlgili Uyarı

Telekomünikasyon Kurumu, kayıt dışı cep telefonlarının kayıt altına alınması operatörlerinin gönderdiği mesajların aboneler tarafından dikkatli okunması uyarısında bulundu.

Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Alkan, "Kayıt altına alınacak cihazın IMEI numarası mesajla gönderiliyor. Aboneler gelen mesajları son derece dikkatli ve titiz okusunlar. Buna göre kayıt yaptırsınlar" dedi. Alkan, operatörlerin her birisinin kayıt dışı telefonlara neden farklı mesajlar gönderdiğine ilişkin soruyu yanıtlarken, daha önce standart bir mesaj üzerinde yoğunlaşıldığını, buna göre abonelerin kayıt merkezlerinde kayıt yaptırmaları gerekeceğini, ancak büyük sıkıntılar doğuracağı gerekçesiyle bu uygulamadan vazgeçildiğini kaydetti.

"Operatörlerin gönderdiği mesajlara bakıldığında, özünde mesajı alan kişi hiçbir şey yapmadan cihazını kayıt altına aldırmaya yönelik bir düzenleme gelişti" diyen Alkan, "Kimi hediye puanı, kimi kendisi karşılıyor. Müşterilerini en az şekilde mağdur edecek şekilde çözümler geliştirdiler. Kargaşa şundan kaynaklanıyor: Kayıt dışı olan bir makineye 3 operatörün kartını da takabiliyoruz. Bu durumda 3 operatörden de mesaj gelme ihtimalini artırmış oluyoruz. Dolayısıyla abone burada bir kargaşa yaşıyor. (3 hattıma da mesaj geldi, ben hangisini tercih edeceğim) diyor. Yapması gereken: Hangisi işine geliyorsa onu seçmektir. Hepsini de seçebilir. Operatörler, kendi içlerinde eşleştirmek suretiyle mükerrerlikleri zaten ortadan kaldırıyor. Bu nedenle abone 3 operatör için de kayıt parası vermeyecektir" diye konuştu.

Operatörlerin gönderdiği mesajlarda, kayıt altına alınacak cihazın IMEI numarasının belirtildiğini ifade eden Alkan, verilen bu numaranın hangi cihaza aitse o cihazın kaydettirilmesi gerektiğini bildirdi.

Mesajların 13 Aralık'a kadar süreceğini belirten Alkan, "13 Aralık'ta mesaj ve kayıt süreci bitmiş olacak. Ondan sonra kayıt altına alınmış tüm cihazları beyaz listeye aktarmış olacağız. Listeye alınmamış olanlar, siyah listede yer alacak ve bloke edilecek" dedi.

Alkan, kayıt dışı uyarı mesajı alan abonelerin, faturalarının olması halinde abone merkezlerine giderek, telefonlarını kayıt yaptırabildiklerini de söyledi.

Klonlanmış telefon satanlara karşı, gelecek hafta yoğun bir denetim başlatılacağını da kaydeden Alkan, Kanunun iş yerinde kopyalama ve ilgili yazılım bulunduranlar ile klonlanmış cep telefonu satıcılarına hapis ve para cezaları öngördüğünü ifade etti.  

 

     

Daha Fazla Göster 13/12/2005 || 1853

Ülker ve Kellogg's İşbirliği

10 milyar Dolar'a yaklaşan net cirosuyla dünyada bir gıda devi olan KELLOGG ile ülkemizin gıda devi ÜLKER %50-%50 hisse ortaklığı ile yeni bir şirket kuracaklar.

Daha Fazla Göster 04/12/2005 || 1810

6. Pazarlama Zirvesi 8 Aralık'ta başlıyor

Management Centre Türkiye (MCT) ve Eventus tarafından düzenlenen '6. Pazarlama Zirvesi', 8-9 Aralık 2005'te Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak.

Daha Fazla Göster 04/12/2005 || 1850

İzmit'te vergi rekortmenlerine ödül

İzmit Ticaret Odası (İTO) tarafından 2003 - 2004 yılında yüksek düzeyde gelir ve kurumlar vergisi ödeyen ihracat yapan kurum ve kuruluşlara Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katıldığı törenle ödülleri verildi

Daha Fazla Göster 03/12/2005 || 1842

İhracat fiyatı yüzde 1.5 arttı

Türkiye birim ihracat fiyatları martta bir önceki aya göre yüzde 1.5, birim ithalat fiyatları ise yüzde 0.6 oranında artış gösterdi.

Daha Fazla Göster 30/11/1999 || 1773