DÜNYA Kategorisinde 142 haber bulunmaktadır...

Orhan Mahallesi’ndeki Antik Tiyatro Hakkında Uzmanlardan Farklı Yorumlar

İzmit Orhan Mahallesi’nde bulunan antik tiyatro ile ilgili Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Ayşe Çalık Ross ve Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay farklı yorumlarda bulundu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi tarafından ortaklaşa araştırması yürütülen ve daha sonra projesi durdurulan İzmit Orhan Mahallesi´ndeki antik tiyatro hakkında Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi  Doç.Dr.Ayşe Çalık Ross ve Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay farklı görüşler dile getirdi.

2005 yılında Kültür Bakanlığı izniyle kendisinden Kocaeli’nin tüm ilçelerini kapsayan bir araştırma yapılması istendiğini söyleyen Ross ‘Kentin tiyatrosu nerede diye araştırdığımızda elimize bilgi gelmedi. Bakanlık Temsilcisi beni burada tiyatro olabilir mi diye şu anki tiyatronun bulunduğu yere götürdü. Bende burası kesinlikle tiyatro dedim. Çünkü Helenistik kent planı anlayışına uyabilecek tek yer burasıydı.’ dedi. Orhan Mahallesi’nde bulunan antik tiyatroya bazı meslektaşlarının amfitiyatro demesini yanlış bulan Ross ‘Bunlar kesinlikle yanlış şeyler, orada amfitiyatro yok tiyatro var. Amfitiyatronun planı bugün futbol oynan sahalarının planıyla aynıdır, amfitiyatronun böyle bir yamaçta olmasına imkan yok ,topografik olarak da uygun değildir.´ dedi.

Orhan Mahallesi’nde kazı yapmadığını ama yaptığı ölçümler neticesinde tespitlere ulaştığını ifade eden Ross, ´Orada bulunan tiyatro dünyanın en büyük antik tiyatrolarından bir tanesidir. En büyüğü dememenin nedeni Efes antik tiyatrodur.’ dedi. 60 evin istimlak edilmesi kararıyla ilgili olarak Ross, ´Bizim ev yıkmak gibi bir gücümüz yok. Zaten günümüz teknolojisinde buna gerek yoktur. Bilim adamları olarak tek isteğimiz oradaki antik dokunun doğru yayınlanması ve ortaya çıkarılmasıdır.’ dedi. Bölgenin kamulaştırılmasıyla ilgili olarak Ross, ‘Eğer bütün şartlar sağlanırsa orada bir kazı yapabilirim ve bir bilim adamı olarak İzmit´in bütün dünyaya tanıtılıp sembol hale gelmesinde yer almak isterim.’ diyerek temennisini dile getirdi.

Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Ayşe Çalık Ross’un antik tiyatroyla ilgili görüşlerine karşı Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay farklı ifadelerde bulundu. Özbay, ‘Orhan Mahallesi’nde bulunan tiyatro Helenistik Dönem´e ait bir tiyatrodur. Fakat bu tiyatroyu daha sonra Bizans Dönemi surları tahrip etmiştir ve Bizans dönemi surları ayaktadır, şehrin iç surları adında bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onarımı için ele alınması düşünülmektedir.’ dedi. Tiyatroda dönemine ait kitlopik taşlarının (oturma basamaklarının) bir kısmının İzmit´te istinat duvarı olarak kullanıldığını bir kısmının da İstanbul surlarının onarımında taş ustalarına satıldığını ifade eden Özbay ‘Bugün söz konusu olan tiyatroya ait orijinal malzeme olarak kemerli 3 bölüm bulunmakta olup küçük bir alandadır.’ dedi. Ancak 2863 sayılı yasa kapsamında buranın bilgi panolarıyla görselliğe açılmasının düşünüldüğünü söyleyen Özbay, ‘Restorasyon mümkün değildir. Müzelerde ve ören yerlerinde restore edilecek malzemelerinin dörtte üçünün tam olması gerekir, yapının ve eserin formunun kesin olarak belirlenmesi için ölçü şarttır.’ dedi.

Tiyatronun orijinal parçaları olmadığından ve temelleri bulunmadığından imitasyon malzemeyle tiyatronun restorasyonun yapılmasının bilimsel bir hata olduğunu ve etik olmadığını söyleyen Özbay, bu nedenle sadece toprak üstü buluntunun temizliği ve bakımın yapılacağını bilgi levhalarıyla ziyarete açılması yönünde çalışmalar başlatılacağını ekledi. Ayrıca böyle etütik mahiyette olan tiyatronun röleve projelerinin bu doğruda çizilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Özbay, ‘Temelleri ve sınırları olmayan bir tiyatro projesi çizilemez’ dedi. Kocaeli Saraybahçe Belediyesi’ne bağlı Bağçeşme semtinde bulunan Orhan Mahallesi’nde antik tiyatronun varlığı tespit edildi. Helenistik döneme ait olan tiyatronun çalışmaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi tarafından yürütüldü. 2 bin yıllık olduğunu söylenen tiyatronun gün ışığına çıkarmak için yapılan çalışmalar büyük tartışmalara neden oldu.1975 yılında sit alanı ilan edilen Orhan Mahallesi´nde 60 evin yıkılacağı gündeme geldi. Tiyatronun varlığının gerçek olmadığını tiyatroyla ilgili kalıntıların yeterli olmadığını düşünen mahalle sakinleri konuyla ilgili tepkilerini gösterdiler, mağduriyetlerine dile getirdiler. Mahalle sakinlerini tepkileri sonucunda antik tiyatro projesi durduruldu. Özbay, ´Tarihte Antik Nicomedia kenti olarak bilinen İzmit 2 bin yıllık bir tarihi gözler önüne seriyor. Kent Helenistik dönemde 1.Nicomedes tarafından kuruluyor ve başkent ilan ediliyor. Estetiğe, şehirleşmeye, kent planına çok önem verilen bu dönemde güç krallar tarafından sanatla ifade ediliyor. Şehir sanat eserleriyle donatılıyor. Nicomedia milattan sonra 3.yy’ da görkemli başkentler arasında 4 önemli kentten birisi haline geliyor.´ diyerek sözlerini bitirdi.

Daha Fazla Göster 26/03/2008 || 2248

UNICEF'ten Japonya'ya ikaz

UNICEF, Japonya'ya çocuk pornografisi konusunda daha çok özen göstermesi uyarısında bulundu.

Daha Fazla Göster 13/03/2008 || 1839

Uygun doku bulunabilirse lösemili çocuklar kanseri yeniyor

Kemik iliği transplantasyonuyla hasta kanseri tamamen yeniyor ama Türkiye'de verici bulmak en büyük sorun.

Daha Fazla Göster 10/03/2008 || 1952

Arge çalışanları gelecek kaygısı içinde

Almanya'nın Krefeld kentinde 40 Arge çalışanı işsizlikle karşı karşıya geldi. Çalışanların sözleşmesinin Eylül ayına kadar sona erecek olması nedeniyle işçiler sıkıntılı günler yaşıyor.

Daha Fazla Göster 08/03/2008 || 1898

Verdi Almanya'da işleri aksatıyor

Munich'te yüzlerce havaalanı çalışanı işlerini geçici bir süre bıraktı. Bu durum pek çok kişinin işlerinin aksamasına neden oldu.

Daha Fazla Göster 08/03/2008 || 1767

Blair, Yale Üniversitesi'nde din öğretmeyi planlıyor

Orta Doğu'ya barışı getirmeye çalışan, küresel ısınmayı engellemeye çalışan şirketlerle ilgilenen, kriz dönemindeki bankaların yönetimini üstlenen ve Ruanda'yı iyi bir yönetime getiren Tony Blair, portfolyosuna yeni bir iş daha ek...

Daha Fazla Göster 08/03/2008 || 1792

Çin'in buzdan heykelleri eriyor

Çin'in ünlü buz festivali, küresel ısınmanın son kurbanı.Her kış, binlerce turist, Çin'in kuzey doğusunda bulunan Harbin'e buz festivalini görmeye gidiyor fakat, ünlü buz festivali küresel ısınmadan dolayı çoktan erimeye başlad...

Daha Fazla Göster 05/03/2008 || 1924

Epilepsi ve Türkiye'deki epileptiklerin durumu

Dostoyevski, Van Gogh, Dante, Alfred Nobel, Büyük İskender, Sokrates, Flaubert, Hendel, Neyzen Tevfik… Bu isimleri bir araya getiren nedir? Tarihe adlarını ‘başarı’yla yazmış olmaları mı? Hayır! Onları bir araya getiren hastalık...

Daha Fazla Göster 11/01/2008 || 1962

Kocaeli, depreme en hazırlıklı il

İstanbul'da beklenen olası depremin Kocaeli'ni etkilemeyeceği konusunda hem akademik çevre hem de devlet kuruluşları fikir birliği içindeler.

Daha Fazla Göster 03/01/2008 || 1748

Rusya haberleşme uydularını fırlattı

Rusya Amerika'nın küresel yer belirleme sistemine rekabet olarak haberleşme uydularını fırlattı

Daha Fazla Göster 31/12/2007 || 1812

Anadolu'da Müslüman mumyacılığına ilgi

Muzaffer Doğanbaş Anadolu Müslüman mumyacılığını anlatıyor

Daha Fazla Göster 10/12/2007 || 2124

Afganistan’daki intihar saldırısında 90 kişi yaşamını yitirdi.

Afganistan'da meydana gelen patlama sonucu en az 90 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Daha Fazla Göster 07/11/2007 || 1801

Mısırlılar Tut'un yüzünü açtı

3000 yaşındaki narin mumya turistler için sergileniyor.

Daha Fazla Göster 05/11/2007 || 1735

Kocaeli'de deprem riski yok

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünden Yrd.Doç.Dr. Serkan Irmak, Kocaeli'nde deprem olma olasılığının çok düşük olduğunu belirtti.

Daha Fazla Göster 03/11/2007 || 1860

Pekin'de 'İşkence' protestosu

İkinci Dünya Savaşı'nda savaş suçları işlediği iddia edilen Japonya protesto edildi.

Daha Fazla Göster 04/06/2007 || 1783

Komşumuz trafikte en tehlikeli ülke

Avrupa'da yapılan araştırma, Yunanistan'ın ölümlü trafik kazalarında ilk sırada olduğunu ortaya koydu.

Daha Fazla Göster 30/05/2007 || 1811