DÜNYA Kategorisinde 141 haber bulunmaktadır...

Türkiye’ nin Farkında Olmadığı Hazinesi: Humik Madde

Toprağın humus kısmında bulunan ve bitkilerin gelişimini sağlayan humik maddelerin insan sağlığından, endüstriye ve tarımdan hayvancılığa kadar pek çok alanda kullanıldığı Humik Madde Derneği,tarafından belirtildi.

Toprağın humus kısmında bulunan ve bitkilerin gelişimini sağlayan humik maddenin, insan sağlığından, endüstriye ve tarımdan, hayvancılığa kadar pek çok alanda kullanıldığı belirtildi. Sakarya merkezli olarak kurulan Türkiye´nin ilk Humik Madde Derneği, toprakta bulunan humik madde hakkında kamuoyunda bilinç oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Derneğin kurucusu ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tutar, dünyadaki birçok bilim adamının humik maddeler üzerinde çok çeşitli araştırmalar yapmasına rağmen Türkiye´de bu alandaki çalışmaların yeni başladığını söyledi. Türkiye´de humik maddelerle ilgili çalışmaların yalnızca organik tarım alanında yürütüldüğüne dikkati çeken Tutar, ´´Bu yaz Uluslararası Humik Madde Topluluğu´nun Kanarya Adaları´ndaki konferansına tek Türk olarak katıldım. Bilim adamlarının benden bir isteği vardı. Türkiye´de humik madde çalışmalarının çok yavaş ilerlediğini, hatta hiç olmadığını belirttiler. Türkiye´de humik maddeyle ilgili çalışmaların faal hale getirilmesi, bilim adamlarına ve kullanıcılara yaygınlaştırılması açısından bir oluşum içinde olmamızı önerdiler´´ dedi. Tutar, humik maddelerle ilgili çok fazla bilgi kirliliği olduğunu anlatarak, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve üreticiler ve tüketicilerin güvenli bir şekilde humik madde kaynaklarına ulaşmalarını sağlamak için dernek kurduklarını ifade etti.

Yabancıların Türkiye´den humik maddelerin yoğun olarak bulunduğu torf satın aldığına işaret eden Tutar, Türkiye´nin çok değerli humik maddelerini yok pahasına sattığını söyledi. Humik maddelerin bitkilerin ve canlıların ölmesiyle binlerce yılda oluştuğunu ve bu yönüyle çok değerli olduğunu ifade eden Tutar, şöyle konuştu: ´´Türkiye uyuyor. Humik madde kaynaklarını dışarıya satmamalı. Bunun için acil önlem alınması gerekiyor. Humik madde çok uzun sürede oluşuyor. Toprağın canlı ve altın kısmı burası. Bunun bir an önce önleminin alınması gerekiyor. Derneğimizin kurulmasının ana nedenlerinden birisi bu. Halkı uyandırmak ve bilinçlendirmek. Elimizde çok önemli bir cevher var. Teknolojisiz yaşayabilirsin, ama besinsiz ve gıdasız yaşayamazsın. Ülkeyi şuurlandırmak lazım´´ Türkiye´de Humik asitle ilgili çalışmaların eksikliğine dikkati çeken Tutar, yaptıkları çalışmalarla halkın ve bilim adamlarının bilinçlenmesini sağlamayı umduklarını dile getirdi. Tutar, dünyanın birçok ülkesinde bu konuda çalışma yapıldığını vurgulayarak, ´´Humik asit müthiş bir şey. Tarım, çevre, endüstri, sanayi ve her şeyde kullanılıyor, iyi gelmediği bir şey yok. Sağlık konusunda da hemen hemen her şeye iyi geliyor. On binlerce ilgi alanı var. Baktım, Türkiye´de humik asitle ilgili kimse çalışmıyor. Uluslararası Humik Asit Topluluğu var, Japonya´nın Humik Madde Derneği var, İran´ın, Bulgaristan´ın, Macaristan´ın, Yunanistan´ın var, Türkiye´nin bu konuda çalışan hiç bilim adamı yok. Almanya´da bir üniversitenin bir bölümü sadece bunu araştırıyor. Amerika´da da araştırma grupları var.´´ dedi. Tutar, humik maddeleri vatandaşların organik tarımda kullandığını belirterek, tarımla uğraşan vatandaşları humik madde satın alırken dikkatli olmaları yönünde uyardı. Üreticilerin bitki düzenleyicisi olarak satın aldıkları ürünlerde çeşitli olumsuzluklarla karşılaştıklarına da işaret eden Tutar, ´´Suyun içine siyah boya atıp, humik asit diye piyasada satıyorlar. Üretici artık humik madde olduğuna güvenmiyor. Bu konuda bir disiplin oluşturmak istiyoruz, standart getireceğiz. Bir rezervin ne kadar humik asit içerip içermediğini, hangi bitkiye iyi gelip gelmeyeceğini ölçecek bir bilim kurulu oluşturduk´´ diye konuştu. Tutar, humik maddeler konusunda araştırma yapan bilim adamları ve bütün paydaşların derneğe üye olmaları çağrısında bulundu. Derneğin başkan yardımcısı ve doktora öğrencisi Mümin Dizdar ise humik maddelerin tarım başta olmak üzere, hayvancılık, insan sağlığı, çevre teknolojileri ve endüstrinin çeşitli alanlarında kullanıldığını belirterek, humik maddelerin gübre olmadığını ve minerallerin bitkilere geçmesi için uygun koşulları hazırladığını söyledi.

Daha Fazla Göster 01/06/2011 || 1833

Hereke’de Dokunan İpeksi Tarih

Bir zamanlar zerafetin simgesi olmuş İpek’ten dokunan dünyaca ünlü Hereke Halıları acaba şimdi ne kadar biliniyor?

Daha Fazla Göster 27/05/2011 || 2125

TARİHTE İLKLERİN KENTİ: AKMONIA ANTİK KENTİ

Günümüzdeki haliyle, topraktan, yüzeyden ya da sualtından elde edilen maddi kültür varlıklarının değerlendirilmesi, yorumlanması anlamını barındıran ‘arkeoloji bilimi’ ülkemizde hâlâ gün ışığına çıkarmaktan ibaret bir uğ...

Daha Fazla Göster 20/05/2011 || 2482

HAYATIMIZA GİREN 4 YENİ SPOR

En çok tanıdığımız ve ilgilendiğimiz spor dalı ‘Futbol’. Peki futbol dışında hangi sporları biliyoruz ya da takip ediyoruz? Peki ya bilmediklerimiz? Bilinmeyen sporlardan en yenileri Korfbol, Bandy, Orientring ve Hapkido...

Daha Fazla Göster 06/04/2011 || 6744

Ortadoğu'da Yeni Düzen Arayışları

Tunus’ta başlayan Mısır başta olmak üzere tüm Ortadoğu ülkelerini etkisi altına alan değişim rüzgarı Dünyanın ilgisini Ortadoğu’ya çevirdi.Ortadoğu’ya baktığımızda ise yoksulluk,otoriter yönetimlerin baskısı ve özgü...

Daha Fazla Göster 02/04/2011 || 1916

Sihirli Kutudan Sihirli Anlar

Biraz eskilere dönüp esrarengiz kutunun radyonun geçmişini ve bu modern hale nasıl geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Daha Fazla Göster 31/03/2011 || 1833

Affan Kahvesi ve Haytalı Efsanesi

Hatay mutfağında yerini almış lezzetlerden bir tanesi buz gibi bir lezzet Haytalı' nın tadına markalaşmış adresinde Affan Kahvesî'ni baktık.

Daha Fazla Göster 22/03/2011 || 1870

Japonya MOTOGP Yarışlarına Kapalı

Japonya MotoGP'si yıkıcı deprem ve tsunami sebebiyle ekim ayına kadar ertelendi

Daha Fazla Göster 16/03/2011 || 1864

Kocaeli Şehir Tiyatroları Büyümeye Devam Ediyor

Kabuğuna sığmayan Kocaeli Şehir Tiyatrosu, yurt dışında ve Türkiye’nin birçok ilinde sahnelediği oyunlarla göz dolduruyor.

Daha Fazla Göster 31/01/2011 || 1863

Amazon Kindle e-kitapları normal kitap satışlarını geçti

Amazon 2010 yılının ilk çeyreğindeki Amerikadaki Kindle e-kitaplarının normal kitaplardan daha fazla satıldığını açıkladı.

Daha Fazla Göster 29/01/2011 || 1851

Ölümcül KOAH Türkiye'de Hızla Yayılıyor

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı(KOAH) dünyada her yıl kanser, HIV/AIDS kadar can alıyor.

Daha Fazla Göster 10/01/2011 || 2028

Tüm Yönleriyle Bologne Süreci

İçinde bulunduğumuz yüzyıla bakacak olursak hayatın pek çok alanında olduğu gibi eğitim alanında da birçok gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan bir tanesi olarak Bologna süreci son zamanlarda özellikle üniversitelerin esaslı gündemini oluşturuyor.

Daha Fazla Göster 07/01/2011 || 1827

Down'lu Gülen Yüzler

Hayat bazen sürprizler yapar insanlara, bazen ise tatsız şakalarla karşı karşıya getirir insanları. Down Sendromu, yaşamın içinde anne babalara oynanan tatsız bir şaka gibi görülse de , bu sendromla dünyaya gelen çocuklar gülen yüzleriyle a...

Daha Fazla Göster 06/01/2011 || 1852

Deprem Ve Koordinasyon Eksikliği

Türkiye dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunuyor.Geçmişte birçok yıkıcı derem olduğu gibi, gelecekte de sıksık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağı bir gerçek.Bu konuda Kocaeli Üniversitesi M...

Daha Fazla Göster 04/01/2011 || 2039

GENÇLİK VE GÜZELLİK İKSİRİ KANINIZDA VAR

Kişinin kendi kanı kullanılarak uygulanan gençlik iksiri ülkemizde de büyük ilgi gördü.Kan alma ve enjeksiyon ile gösterilen bu yöntem, düşük enfeksiyon riski ve ağrısız oluşu nedeniyle tercih ediliyor.

Daha Fazla Göster 04/01/2011 || 2034

GİZEMLİ DÜNYA: SUALTI

Değirmendere Sualtı Topluluğu (DESSAT) ve Kocaeli Üniversitesi Sualtı Topluluğu (KOUSAT) üyesi ayrıca Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) 3.sınıf öğrencisi olan Mustafa Baykal ile dalış sporu hakkında söyleşi yaptık.

Daha Fazla Göster 03/01/2011 || 1883