ARAŞTIRMA & DOSYA Kategorisinde 100 haber bulunmaktadır...

Toplumda şiddet neden artıyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, Türkiye'de şiddetin hızla arttığına dikkati çekerek, 'Şiddetin içinde yaşıyoruz. İlköğrenim öğrencileri arasında bile çeteleşme özentileri, gasp, lise öğrencileri arasında da aşk cinayetleri yaşanıyor' dedi.

Çelikkol, ego gücü iyi gelişmemiş kişilerin, sahip olmadığı özgüveni ve özsaygıyı, şiddete başvurarak kazanmaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi: 'Özünden alamadığı gücünü otomobilinin markasından alır, trafikte etrafını rahatsız ederek alır. Özünden alamadığı gücünü bir futbol takımının fanatiği olarak, olay çıkararak kazanmaya çalışır. Sonuçta özünden alamadığı kişilik gücünü, şiddet kullanarak sağlamaya çalışır, elbette sahte bir cennete kavuşmuş olur. Eğitimsizlik, cehalet tırmanmayı artırır. İşsizlik, şiddete başvurması için yeterli zaman kazandırmıştır.'

Şiddet olaylarının nedenlerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini vurgulayan Çelikkol, bu sorunun, tek nedeni olamayacağını, toplumsal, ekonomik, sosyal psikolojik ve psikolojik nedenlerin birbiriyle etkileşim içinde şiddeti doğurduğunu kaydetti. Çelikkol, çocukların, anne ve babalarının aşırı meşguliyeti, eğitimsizlikten gelen ilgisizlikler, yoksulluktan gelen çaresizlikler nedeniyle şiddete yöneldiğini kaydederek, 'Bazı aileler, bakamayacakları kadar çocuk sahibi oluyorlar. Çocuklarıyla tek tek ilgilenip sevgi gösteremiyorlar, bu da çocukları şiddete yönlendiriyor' dedi.

Görsel medya sayesinde şatafatlı yaşamın her gün gözler önüne serildiğini ifade eden Çelikkol, 'Bunun yanında değer yargılarında çürüme söz konusu. (Para kazan, nasıl kazanırsan kazan) kavrayışı öne çıkıyor' dedi. Bu ortamın, henüz değer yargılarını muhafaza eden, dürüst çaresizleri de önce çileden, sonra baştan çıkardığını iddia eden Çelikkol, şunları söyledi:

'Böyle olunca sosyo psikolojik ortam, lüks yaşamı teşvik etmekte, özentili davranış içinde kişi, böyle yaşayabilmek için her türlü şiddete başvurabilmektedir. Görsel medyada gördüğü şatafatlı yaşamı uygulamak istemekte, şartları izin vermeyince de şiddet uygulamaktadır.'

Her toplumda önderlerin bulunduğuna dikkati çeken Çelikkol, örnek alınması gereken kişilerin, bu görevlerini yanlış yapması halinde, toplumun da yanlış yapmaya başlayacağını söyledi. Çelikkol, insanların bir 'ego gücü'ne sahip olduğunu belirterek, ego gücünün herhangi nedenle zayıflaması halinde, kişinin dengesiz yaşam sürmeye yöneleceğini ve öfkesine sahip olamayarak şiddete yöneleceğini kaydetti. Şiddetin şiddeti doğurduğunu da vurgulayan Çelikkol, toplumdaki şiddet olaylarının bu nedenle arttığını belirtti.

 

 

Daha Fazla Göster 12/07/2006 || 1803

Gazete okumuyoruz çünkü...

Üniversite öğrencilerinin katılımlarıyla oluşan araştırma sonucuna göre, Türkiye’deki gazetelerin toplam satış tirajlarının düşük olmasının bir çok nedeni var.

Daha Fazla Göster 02/05/2006 || 1804

Dünyayı sarsacak haber

Küresel iklim sorunlarına ütopik bir çözüm olarak 600 milyon insanın 20 Temmuz’da aynı anda zıplamalarını hedefleyen yeni bir hareket oluştu.

Daha Fazla Göster 14/03/2006 || 1827

Kanatlı Tehlike Kuş Gribi

Türkiye’de ilk olarak 2005 Ekim ayında ortaya çıkan kuş gribi, kanatlı sektörü tavukçuluk ve yan sektörleri olumsuz etkiledi. Kuş gribi ve Kurban bayramının aynı döneme denk gelmesi, zaten bu dönemde az üretim yapan üreticilerin üretimi ...

Daha Fazla Göster 13/03/2006 || 1841