RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ Kategorisinde 264 haber bulunmaktadır...

Kaan Yakuphan ile 'Medya' ve 'Televole' kültürü üzerine

Kaan Yakuphan: Önce magazin programları ardından gelin kaynana programları türedi. Bunların hepsi para kazandırma, birazda halkı eğlendirme amaçlı yapıldı. Ama ben eğlencenin nerde olduğunu anlamadım

Medyanın içinde olan bir haberci olarak Türkiye de 'Televole' kültürü nasıl oluştu sizce?

 Kitle iletişim araçlarının toplumlar üzerinde çok büyük bir etkisi var. TV’ler genellikle eğlence amaçlı algılanır. Fakat eğlendirirken bile bazı mesajları, bazı doğruları ve eğitsel yönü ön plana çıkarma zorunlululuğu var. Özellikle serbest piyasa ekonomisinin gerçek anlamda Türkiye'ye nüfus etmeye başlamasıyla birlikte Türkiye'de  sosyo-ekonomik yapı ve buna bağlı olarak her şey değişti. İnsanların yapısı değişti. Gençler bir an evvel zengin olmak istiyor, merdivenleri atlayarak çıkmak istiyorlar. Çırak olmak istemiyorlar, hemen usta olmak istiyorlar. Amaç tecrübe kazanmak değil bir an evvel en tepede olup çok para kazanmak. Böyle bir ortamda toplumun sosyal yapısı bozulmaya uğrayabiliyor. Türkiye’nin ücra kesimlerinde insanlar ayda 2 yüz - 3 yüz milyonla aile geçindirmeye çalışırken, televole kültürüne konu olan portreler bir gecede milyarlarca lira harcıyor. Bir mankenin kaç tane ayakkabısı var yada hangisi sevgilisinden ayrıldı, hangisi yeni bir sevgi buldu bunlar halka bir şey vermiyor. Ancak insanların ekonomik zorluklarından bunalmışlıkları, yoğun geçen günler akşamı eve gelindiğinde kimileri tarafından bunlar eğlendirici bulunabiliyor. Ancak bunu gençler açısından düşünmek çok zor. Çünkü acilen köşe dönülmesi gerektiği isteği uyandırıyor ve pek çok ailenin ve gencin hayatının söndürüyor. Bir özentilik oluşuyor. Televizyonda gördükleri hayatı gerçek ve yaşanılabilir sanıyorlar. Evinden yurdundan kopup farklı hayatlara yelken açıyorlar. Ama maalesef bunun sonu hüsranla bitiyor. Bu bozulmuşluk içinde yaşanan sosyo-kültürel patlama bu tür yayınları doğurdu. İzleniyor mu? Evet hala izleniyor. Medyaya etkisi de büyük ölçüde oldu. Yapılan televizyon ölçümleri bu programların izlendiğini gösteriyor. İzlenmek demek reklam demek, reklam demek para demek. Özel kurumlar da ancak para kazanarak yaşayabiliyor. Önce magazin programları ardından gelin kaynana programları birbiri ardına türedi. Bunların hepsi para kazandırma birazda halkı eğlendirme amaçlı olarak yapılıyor. Ama ben eğlencenin nerde olduğunu anlamadım. Teşhircilik yada gözetlemek bunların nesi insanlara bir şey verebilir ki. Büyük kanalların çoğu magazin haberlerine boğulmuş durumda, olmamalımı tabi ki olmalı ama bunun da bir ölçüsü olmalı. Elbette sanatçıların hayatları merak edilebilir, tüm dünya merak edilir. Fakat yatak odalarına kadar girmek ve bunları yayınlamak ne kadar ahlaki. Bütün bunlar kanserli hücre gibi basının içindeler. Geçmişte çok başarılı haberlere imza atan pek çok haberci şuan magazinden medet umar hale geldi. İşte bu da rekabetin sonucu.

Bunlar uyutma politikası değil mi?

Tabi kısmen. Ama tercihlere yönelik bir şey. Rahmetli Özal’ın bir sözü vardı. Star'da çalışıyordum ve o dönemde Star televizyonunda yayınlanan kimi programlar eleştiri konusu olmuştu. Turgut Özal aynen şunu söyledi  'Bu bir televizyondur. Düğmesine basarsınız kapatırsınız. İstemezseniz seyretmezsiniz. Kimse size zorla seyrettirmiyor'. Belki bu da doğru bir tavır değildi. Fakat o günün koşulları böyle bir şeyi getirmişti. Magazin programlarında, dizilerde sunulan zengin hayatlar, futbol, bunlar toplumun afyonu. Ama yinede tercih meselesi. Seyretmemek insanın elinde olan birşey.

 Seyrettiğiniz dizi var mı?

Ben de bir aile babasıyım. Ailemle beraber televizyon izliyoruz. Mesela geçen dönem 'Kurtlar Vadisi'ni izledim. Hemen hemen bütün bölümlerini hiç kaçırmadan izledim. 'Avrupa Yakası'nı fırsat buldukça izlerim.

Daha Fazla Göster 30/01/2006 || 2016

Anchorman olmaktansa iyi bir haber spikeri olmayı tercih ederim

17 yıldır medya sektöründe haber spikerliği yapan Kaan Yakuphan bize mesleğe nasıl başladığını, ne gibi zorluklarla karşılaştığını, günümüz medyasını ve anchorman kavramını anlattı. Yaptığımız sohbette gayet samimi olan Yakuphan ...

Daha Fazla Göster 30/01/2006 || 2015

'Yabancı Damat' dizisinin oyuncuları

Türk Yunan ilişkilerini ele alan 'yabancı damat' dizisinin oyuncularıyla dizinin konusuyla ve canlandırdıkları karakterlerle ilgili güzel bir söyleşi yaptık

Daha Fazla Göster 18/01/2006 || 2015

'ZOR BİR SEKTÖR'

TV 41 GENEL YAYIN YÖNETMENİ BEDRİ DÖLKELEŞ; “BÜYÜK TV KURULUŞLARI KENDİNE AİT ŞİRKETLERLE BU İŞİN ZORLUKLARIYLA BAŞEDİYORLAR. BİZ İSE SADECE BİR KANALIZ”

Daha Fazla Göster 30/12/2005 || 2015

REFLÜYÜ TANIYOR MUYUZ?

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Büyükgebiz ile son dönemde giderek daha fazla saptanan Reflü hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerini konuştuk.

Daha Fazla Göster 28/12/2005 || 2015

YABANCI DAMAT SETİNDEN

İki sezondur kanal d ekranlarında yayınlanan sevilen dizi

Daha Fazla Göster 16/12/2005 || 2015

GAZETECİLİK YAŞAYARAK ÖĞRENİLEN BİR İŞTİR

Bizim Dergi'de köşe yazarlığı yapan ve senelerini gazetecilik mesleğine vermiş olan gazeteci-yazar Mehmet Aycan ile gazeteciliğe nasıl başladığı, kitabı ve günümüz medyası hakkında bir söyleşi yaptık.

Daha Fazla Göster 16/12/2005 || 2015

Radyo dünyasının "Arşimet"i

Radyoculukta, prodüksiyon denilince akla ilk gelen genç isimlerden biri o. Ayrıca televizyon ve radyo kanallarındaki birçok reklamda onun sesine rastlamak mümkün.

Daha Fazla Göster 11/11/2005 || 2015