RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ Kategorisinde 264 haber bulunmaktadır...

Savrulanlar

Esmahan Aykol’un ikinci kitabı ‘Savrulanlar’ kısa zaman önce piyasaya çıktı. Bu kitabı yazmak için 3 yıl uğraşan yazar ‘Savrulanlar’ romanında göçü, aşkı ve unutmayı anlatıyor. Kitabını yazmak için yurtdışına giden Aykol başından geçen olayları, İngiltere'de göçmen hayatı yaşayarak bulaşıkçılık ve garsonluk yaptığını, kapalı Çarşı'daki sadekarların hikayelerini uzun süre araştırdığını bizlerle paylaştı. Esmahan Alyol’la ‘Savrulanlar’ kitabıyla ilgili çok hoş bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kitabınızda yurt dışına giden bir genci anlatıyorsunuz. Ülkemizde de gençlerin çoğu  yurt dışına gitmek ve orada yaşamak istiyor. Sizce bu neden kaynaklanıyor?

Bir kaçış bence. Göç içinde kaçışı da barındırıyor. Burada kendisine istikbal göremeyen, İngilizce görmek isteyen, daha sonra Türkiye ye dönsem bile daha iyi çalışma olanakları bulurum, daha çok para kazanırım diye düşünen insanlar gidiyor daha çok. Oraya Türkiye’den gidenlerin kültür seviyesi daha yüksek. Bizim çaresizlik potamız çok yüksek. Bir kişi üniversite mezunu hatta mastır yapmış ve burada iş bulamıyor, perspektifi yok. Ama İtalya’dan gelenler lise hatta ortaokul mezunu kendini çaresiz görüp gidiyor.

Yurt dışına giden gençler birkaç işte çalışarak ancak barınacak yer ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Çok güzel bir yaşam sürdükleri söylenemez. Peki buna rağmen neden geri dönmek istemiyorlar, orada yaşamak daha mı cazip?

Buradan gidişlerinde bir şeylerden kurtulmak için gidiyorlar. Ya dini baskıdan ya siyasi baskıdan yada aile baskısından... Bir şey kurtulmak için gidiyorlar. İnsanlar yurt dışına gittiklerinde çok büyük umutlarla gidiyor ve çok kısa süre sonra o umutların boşa çıktığını görüyorlar. O toplumun hiç bir zaman bir parçası olamıyorlar. Geri dönmek çok zor geliyor. Bir kere gitmişsin, geri dönersen bu başarısızlık hanesine yazılacak. ‘Gitti tutunamadı geri döndü’ diyecekler. Oraya kadar gitmişken en azından bir ev alayım, araba alayım, bir dükkan açayım, para biriktireyim diye çabalamaya başlıyor insan. İstediklerinin kaçta kaçını yapabildikleri de tartışılır. Çünkü insanlar hedefledikleri isteklerine ulaşamadıkları gibi artık iş hayatta kalma mücadelesine dönüyor. Geri dönünce de insanlar gerçekte orada ne yaşadıklarını gizliyorlar. Bulaşıkçılık yaptıklarını, tuvalet temizlediklerini gizliyorlar. Orada çok iyi bir hayat yaşadım ama döndüm izlenimi bırakıyorlar. Bir de Londra çok canlı, yaşayan, insanın içine işleyen bir şehir bütün bunlara rağmen insan bırakıp gidemiyor.

Yurt dışına gitmek isteyen gençlere bu konuda ne öneride bulunursunuz?

Eğer burada ortaokul lisede İngilizce öğrenemedilerse yurt dışına gidip İngilizce öğrenmek doğru bir karar. Ama orada güllük gülistanlık bir hayal etmesin kimse. Hayat şartları çok zor.

Ben oraya kitap için araştırma yapmaya gittim amacım1 ay gidip gözlemlerimi ve araştırmamı yapıp geri dönmekti ama 4-5 ay yaşadım. İlk bir ay iş bulamadım. Garsonluk, temizlikçilik, bulaşıkçılı bu tarz bir iş arıyordum ama bulamadım. Garsonluk için CV hazırla dediler. Çok şaşırdım. Bende uydurma bir CV hazırladım. İstanbul’da ki kafelerin isimleri yazdım. Sonra bütün gün kafelere gidip CV’mi bırakmaya başladım ama kimse olumlu bir yanıt vermedi. Bende garsonluk işi bulan bir ajansa gittim. Dediler ki sınava gireceksin. Bana otuz sayfa fotokopi verdiler. Haftaya sınava çağırdılar. Ben otuz sayfayı ezberledim. Benim sınav kağıdımı görünce şaşırdılar hiç yanlış yoktu. Beni çok büyük bir garson sandılar. 3-5 gün içinde arayacağız sizi dediler.  Ben çok sevindim. Fakat bulacakları iş çok lüks bir yerde olacaktı bende kendimi çok tecrübeli bir garson olarak yutturdum onlara bu yüzden gönderdikleri işi beceremem diye çok korktum. Bu arada iş aramaya devam ettim. Başka bir kafeye de başvurdum. Mülakatlardan şansımın da yardımıyla geçtim ve orada işe alındım. Birkaç gün eğitimden geçtim. Sonra 5 hafta çalıştım garson olarak çalıştım o kafede. İngiltere’de ancak 50 saat çalışarak yaşanabilir. Hem gözlem yaptım hem çalıştım. şehrin içine girebilmek için çok çaba sarf ettim. Daha sonrada İstanbul da da kapalı çarşıya gittim oradaki sadekarlardan onların hikayelerini dinledim. Kaplı çarşını tarihini araştırdım. 1915’teki Van bölgesini araştırdım. Bu romanı yazmak çok uzun sürdü.

Kitabın kahramanı Ece’nin de yurt dışına gitmesine sebep olan büyük bir aşk. Unutmak için bir adım atıyor ama unutabiliyor mu ?

Göç nasıl kaçışı içinde barındırıyorsa unutmakta hatırlamayı içinde barındırıyor. Çünkü insan unutmak isterken daha çok hatırlamaya başladığını fark ediyor. Yurt dışına gittiğin anda kimsesizlik duygusu var. Böylece orada sadece sen ve geçmişin baş başa kalıyorsun ve geçmişine sarılıyor. Ece de unutmak isterken kendine ve büyükbabasının hikayelerine sımsıkı sarılıyor. Aslında bir bakıma unutmayı istememekte var işin içinde.

Romanda diğer dikkati çeken noktada ermeni meselesi. Bunu açıklar mısınız?

Ermeni meselesi tek yönlü bir hikaye olarak gelişiyor kitapta. Ece’nin kimlik sorunuyla bağlantılı bir şey. Ece’nin bildiği ermeni hikayesi tek yönlü bir katliam. Olayın karşı tarafını hiç bilmiyor sadece büyük babasının anlattığı kadarını biliyor. Bu olayı Türkiye de ki tabulaştırmayla ilişkilendirdim. Bu Ece değil de başka bir insanda olabilir. Bu hikayeler de bizim kimlik sorunumuzda neler yattığına dair ip uçları var. Bir yandan bu toplumun muhafazakarlığı Ece’nin kendi ailesiyle yaşadığı çelişki, bir çok şeyin hala konuşulamaması... Sonuçta bunların bir genç kız üzerinde yarattığı etkiler. Bugün Türkiye’nin genci ne haldedir, neden kimlik sorunu vardır bunu açıklamaya çalıştım.

 Türkiye’nin gençliği nereye doğru gidiyor sizce?

Sadece Türkiye de değil tüm dünyada genel bir kötüye gidiş var. On sene öncesinin İngiltere’siyle şimdi İngiltere arasında da çok fark var. Avrupa birliğine yeni giren ülkelerden gelenler, iş peşinde koşan insanlar, batıya göçün artması bunların hepsi birbirini besliyor aslında. Salt Türkiye’ye ait sorunlar değil işsizlik eğitim sorunu. Maalesef bundan en çok etkilenecek olan gençler.

 

Daha Fazla Göster 25/05/2006 || 1743

Televizyondaki donukluk radyoda yok

Mehmet Can: ‘Yayıncının amaçlarından biri de o toplumu kucaklayıp bir yerden bir yere taşıyabilmek olmalı’

Daha Fazla Göster 23/05/2006 || 1807

Yeni yasa ifade özgürlüğünü yasakladı

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı : ‘Bilgi ya da haber yayınında kamu yararı varsa, ifade özgürlüğünün kısıtlanamaması gerekiyor. Ama, yeni yasa iletişim özgürlüğünü sınırsız yasakladığı gibi, basına potansiyel suçlu gözüyle ...

Daha Fazla Göster 22/05/2006 || 2130

Sinema günlerinin geçmişi ve geleceği

5-15 Mayıs tarihlerinde Anadolu Üniversitesi'nde gerçekleşen Sinema Günleri'ne ilgi her geçen yıl artıyor.

Daha Fazla Göster 19/05/2006 || 1832

'Uzak Bir Aşk ve Ateş Böcekleri'

İzmitli sahaf Şeref Ergül: 'Uzak Bir Aşk ve Ateş Böcekleri adlı kitabım, nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının yaşatılması, korunması ve bu tür çalışmalara destek vermek amacıyla hazırlamış olduğum ve gelirinin tamamını Akdeniz...

Daha Fazla Göster 15/05/2006 || 1829

Hepimiz izleniyoruz

ABD, İsrail ve İngiltere dünyadaki tüm haberleşmeleri denetliyor. Bunun için internete bir kez girmek yeterli oluyor.

Daha Fazla Göster 08/05/2006 || 1876

Prof. Dr. Melda Cinman Şimşek; 'Halkla İlişkiler değer yaratır'

II. Ulusal Halkla İlişkiler Sempozyumu, 27-28 Nisan tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Sempozyumda Halkla İlişkiler kavramı çerçevesinde ; mesleğin kimliği, gelişen teknolojinin etkileri, ku...

Daha Fazla Göster 03/05/2006 || 1852

'Medya sektörü karanlık bir vadi'

Medya sektöründe 20 yılını aşmış ve medya sektörünü çok karanlık bir sektör olarak nitelendiren Mesut Yar’la medya sektörü ve habercilik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Daha Fazla Göster 02/05/2006 || 1775

'Tek amacım kimseye muhtaç olmadan hayatta kalabilmek'

Bir zamanlar Türkiye’nin Tom Cruise’u olarak adlandırılan ve tiyatro eserleriyle, sinema filmleriyle, televizyon programlarıyla bir döneme damgasını vuran Yalçın Dümer, 5 yıl aradan sonra ekranlara geri döndü. Yalçın Dümer’le geçmişten bug...

Daha Fazla Göster 02/05/2006 || 1781

Halkla İlişkiler uyduruk bir terimdir'

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Halkla İlişkiler Sempozyumu için Üniversitemize gelen Marmara Üniversitesi Eski Dekanı Prof. Dr. Alaaddin Asna’yla Halkla İlişkiler sektörünün yaşadığı ...

Daha Fazla Göster 29/04/2006 || 1865

Global kriz: 'Karikatür'

Geçtiğimiz aylarda patlak veren karikatür olayı bulunduğu ülkenin sınırlarını aşarak global bir kriz haline dönüştü. İlk olarak Danimarka’da yayınlanan bu karikatürler, daha sonra birçok Avrupa ülkesinde de yayınlandı. Müslümanların r...

Daha Fazla Göster 30/03/2006 || 1791

'Üniversite bir kent için güneş ışığı demektir'

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Kocaeli Üniversitesi ve Umuttepe Kampüsü ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. Başkan, üniversitenin bir kentin güneş ışığı olduğunu, şehrin kalkınmasının ve gelişmesi...

Daha Fazla Göster 29/03/2006 || 1956

Güneş tutulmasının depremle ilişkisi tamamen rastlantı

21. yüzyılın ilk tam Güneş tutulması olan 29 Mart 2006'daki tutulmanın, 20. yüzyılın son Güneş tutulması olan 11 Ağustos 1999'dan daha uzun süreceğinin açıklanması, 17 Ağustos 1999'da yaşanan korkunç deprem faciası nedeniyle,...

Daha Fazla Göster 29/03/2006 || 1970

'Gazetecilikte başlanması gereken nokta muhabirlik'

Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) Başkanı Nurettin Soydan gazetecilik mesleğinin mutfağının muhabirlik olduğunu ve muhabirliğin kişiye tecrübe ve özgüven kazandırdığını belirtti.

Daha Fazla Göster 28/03/2006 || 1849

'Seda' dergisi ve geleneksel magazin anlayışı

Seda dergisinin yazı işleri müdürü Ruken Akbay ile kadınlara yönelik geleneksel magazin anlayışı hakkında söyleşi yaptık.

Daha Fazla Göster 24/03/2006 || 1852

Amaç birilerini üzmek, saygısızlık yapmaksa, kaleminle neler neler yaparsın

Ülkemizde karikatür nasıl algılanıyor sizce? Hayatımızın içinde var ama hayatımızın neresine koyuyoruz onu...? Hele son zamanlarda çok fazla söz konusu edilmeye başlandı karikatürlerden! Gerek başbakan ile ilgili çizilen gerek karikatür Hz...

Daha Fazla Göster 12/03/2006 || 1793