RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ Kategorisinde 255 haber bulunmaktadır...

Türkiye'de felsefeci olmak

Dinsel dogmaları ve geleneksel paradigmalarıyla yaşam süren bir toplumda, bir felsefeci olarak toplumdan nasıl tepkiler alıyorsunuz?

İnsanlar genelde felsefe ne bilmiyorlar. Aslında felsefede inanca hemen hemen hiç yer yok. Yani istiyorsanız bir şeye inanırsınız, ama bunu iyi bir biçimde temellendirebilmelisiniz. Bu açıdan bakıldığında da felsefe inançların sorgulanmaya başladığı yerde kendini açığa çıkarır. Felsefenin önündeki engel, dinsel olsun olmasın her türlü taassuptur. Bazen tam tersine bir tür akılcılık ya da pozitivizm bile felsefenin önüne bir engel olarak çıkabilir. Malesef Türkiye de mütassıbı bol bir ülkedir.

Lisans eğitiminizi Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İktisat (yan dal) üzerine  tamamladıktan sonra Felsefe üzerine master yapmışsınız ve şu an  Felsefe alanında çalışıyorsunuz. Çağın popüler iki mesleği üzerine - üstelik de Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde - eğitim aldıktan sonra neden felsefedesiniz? Kuşkusuz maddi açıdan da getirisi felsefeden fazladır..

 Felsefeden önce başka bir alanda lisans yapmak felsefe açısından tercih edilen bir şey. Bir disiplin içindeki konu ve sorunlarla karşılaşıp, onların felsefi yönleriyle ilgili meraka sahip olmak doğru gidiş yoludur.T ürkiye’de akademik dünyada çok sayıda lisansı felsefe olmayan vardır. Liseyi bitirdiğimde üniversitede zaten felsefe istiyordum, fakat aile ve öğretmenlerimin telkiniyle mühendislik bölümünü yazdım. İlk olarak Boğaziçi Üniversitesi Elektrik- Elektronik bölümüne girdim. Üç dönem okudum ve çok sıkıldım. İnsanla daha ilgili olan Endüstri mühendisliğine geçtim. Lisansı bitirdikten sonra bir süre mühendis olarak çalıştım. Özellikle o çalışma döneminde, bir iş yerinde yaşanan sorunların teknik araçlarla çözülemeyeceğini ve hemen tamamının insanla ilgili olduğunu gördüm. Yani mesele, bir üretim bandının nasıl dengeleneceği ile ilgili pek çok teknik biliyor olabilirsiniz ama iş yeri içindeki insanlardan kaynaklanan çatışmaları çözemiyorsanız o bildiğiniz teknik hiçbir işe yaramayabilir. Ya da kaliteli bir üretim yapmak ya da hizmet vermek istiyorsanız bunun en özünde kişisel kalitenin bir başka deyişle, kişisel ahlakın olduğunu görürsünüz. O zaman ben de felsefe ile ilgili yönelimimin çok doğru olduğunu bir kez daha anlayarak felsefe yüksek lisansına  başvurdum ve sonuç: Buradayım..

Üniversitemizde verilen felsefe eğitiminin diğer üniversitelerdeki felsefe bölümleri ile kıyaslandığında nerede olduğunu söylebiliriz?

Kocaeli Üniversitesi klasik felsefe bölümüne sahiptir. Lisans eğitiminin ana eksenini felsefe tarihi oluşturuyor. Türkiye’deki diğer bazı bölümlerde görülen belli bir tür felsefe yapma tarzının ön plana çıkarılması bizim bölümümüzde söz konusu değil. Ben bunun bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Öte yandan  öğrencilerin yabancı dilde metin okuma konusundaki zorlukları ve kütüphane açısından yaşadığımız yetersizlikler, önümüzde bir sorun olarak durmaktadır. Bu sorunları aşmak için felsefe bölümü olarak, bir bölüm kitaplığı oluşturuldu. Yabancı dil metin açıklaması dersi konuldu. ERASMUS üzerinden öğrenci değişim programlarına girmek gibi yöntemleri kullanıyoruz.T am istediğimiz noktada olduğumuzu söyleyemem ama hem yüksek lisans hem de doktora programı olan bir bölüm olarak Türkiye’nin en dinamik ve gelişime açık bölümlerinden biri olduğumuzu söyleyebilirim.

Günümüzde yabancı dil iş bulmada ve daha da  öncesinde toplumdaki statümüzün belirlenmesinde önemli bir yere sahip..Yabancı dil  felsefe eğitimi için bir zorunluluk teşkil eder mi?

Benim kişisel fikrim; herhangi bir öğrenimin yabancı dilde olması yanlıştır. Kişi kendi ana dilinde iletişim kurmalı. Özellikle felsefede. Öte yandan yabancı dil düzeyinde de dillerin en iyi düzeyde öğrenilmesi yaşamsaldır. Bir felsefe öğrencisi uluslar arası alanda geçerli bir yabancı dili en iyi düzeyde bilmeli ve metin okuyabilmelidir. Hatta uzmanlaşma söz konusu olduğunda üzerinde çalıştığı bir filozof varsa filozofun yazdığı dili de öğrenmeli.

Felsefe lisansını bitiren birinin yüksek lisans yapması iş bulabilmesi açısından zorunlu mudur?

Öğretmen olmak için tezsiz yüksek lisans zorunlu, ancak istihdam konusunda felsefe mezunlarının yaşadığı ciddi sorunlar var. MEB çok az felsefe öğretmeni atıyor. Bu durumda da felsefe mezunları çoğunlukla dershanelere yöneliyorlar ve genellikle de ilk sene çok düşük maaşlarla çalışıyorlar. Geri kalanlar ise felsefe  ile doğrudan ilişkisi olmayan hizmet sektöründe başka işlere yöneliyorlar. Benim bilgim dahilinde; reklamcılık, medya, insan kaynakları gibi alanlara yöneliyorlar.

Felsefeyi ciddiye alarak bitiren bir öğrenci daha önce sözünü ettiğim sorgulayıcı bakış açısını kazandığından, bir bakıma kendi yaşam kalitesini yükseltirken bir yandan da kendisini olağan akışın dışında hissetmeye ve bunun sıkıntısını da yaşamaya başlıyor.

 

Daha Fazla Göster 03/03/2007 || 1878

Özarslan: 'Bütçesiz çekilen bir belgesel bize ödül kazandırdı'

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri 2006’da Televizyon Belgesel Dalında ödüle laik görülen 'Zil: İstanbul’dan Dünyaya Bir Ses' isimli belgeselin yapımcısı Lütfi Özarslan belgeselin...

Daha Fazla Göster 11/02/2007 || 1899

Türkiye'nin ilk kadın sihirbazı

İşletme eğitimini yarıda bırakarak sihirbazlığa gönül vermiş bir isim İlkay Özdemir. Çocukluğunu, sihirbazlardan ve sihirbazlıktan pek haz etmeyerek geçirmiş fakat şimdi Türkiye’nin ilk ve tek kadın sihirbazı olma özelliğini taşıyor.

Daha Fazla Göster 26/01/2007 || 2057

'Yıllarca biz onların yaptıklarına hayran olduk; şimdi sıra onlarda'

Son zamanlarda her yerde duyduğumuz ve dünyaca ünlü pop - rock şarkılarını keman, klarnet, kanun gibi klasik Türk enstrümanlarıyla, tekrar yorumlayan bir grup var: Dolapdere Big Gang. İstiklal Caddesi’ne adımınızı attığınız andan itibaren ...

Daha Fazla Göster 26/01/2007 || 1824

TÜRKİYE'NİN İLK KADIN SİHİRBAZI İLKAY ÖZDEMİR

İşletme eğitimini yarıda bırakarak sihirbazlığa gönül vermiş bir isim İlkay Özdemir. 25 yaşında ve Amasyalı ama 3 yaşından beri karmaşıklığını sevmediği İstanbul'da yaşıyor. Annesi gibi halkla ilişkiler sektöründe çalışmay...

Daha Fazla Göster 05/01/2007 || 1868

'Gelecekten umutsuzum'

Zehra Çetindoğan, Türkiye'de ki diyalize bağlı yaklaşık 20 bin böbrek hastasından sadece birisi...

Daha Fazla Göster 26/12/2006 || 1757

'Gelecekten umudum yok'

Zehra Çetindoğan, Türkiye'de ki diyalize bağlı yaklaşık 20 bin böbrek hastasından sadece birisi...

Daha Fazla Göster 26/12/2006 || 1760

'Karate Do herşeyden önce bir felsefedir'

Hakkı Koşar Karate Do'da antrönörlük yapan Melek Koşar Hacıoğlu ile karate üzerine konuştuk.

Daha Fazla Göster 24/12/2006 || 2205

Yazılı medya yerini modern medyaya mı bırakıyor?

Özgür Kocaeli Gazetesi köşe yazarı Ruhan Odabaş ile modern medyanın bugünü ve geleceği hakkında konuştuk.

Daha Fazla Göster 18/12/2006 || 1844

Savaş: 'Tır Tiyatrosu Türkiye'de bir ilk'

İletişim fakültemiz öğrencileri için Süleyman Demirel Kültür Merkezi Genel Sanat Yönetmeni Ragıp Savaş ile tiyatro üzerine bir söyleşi yaptık. Sayın Savaş, tiyatronun son zamanlarda önemli bir gelişme kaydettiğini ve düşündüren, güld...

Daha Fazla Göster 14/12/2006 || 1840

'Papa ziyaretinin sonuçları çok katmanlı'

Dr. Yücel DEMİRER, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi papanın Türkiye ziyaretini yorumladı.

Daha Fazla Göster 05/12/2006 || 1823

Hollywood ünlülerinin yoga hocası İstanbul'da

Şimdiye kadar Yoga ve Meditasyon Festivalleri'ne imza atan Yoga eğitmeni Nevşah Fidan, bu ay ülkemize dünyaca ünlü Yogi Amrit Desai'yi konuk ediyor.

Daha Fazla Göster 05/12/2006 || 1783

'Kurallara uyan bir kurumun mizahı olmaz'

Milliyet gazetesi karikatüristi Ercan Akyol’la mizah ve Çiziyorum adlı köşesi hakkında konuştuk.

Daha Fazla Göster 04/12/2006 || 1802

McDonald's mutfağını tüketicilere açtı

Türkiye’de ki 20. yılında 'Kim mutfağını herkese açabilir?' kampanyasını başlatan McDonald’s’ın İzmit şubesini ziyaret ettik.

Daha Fazla Göster 07/11/2006 || 1979

Rekortmen şampiyon

3. Dünya Serbest Dalış Yarışmasında Devrim Cenk Ulusoy rekor kırarak şampiyon oldu.

Daha Fazla Göster 02/11/2006 || 2078

Rap'in Kraliçesi Ayben

Bayan rapçiler arasında yıldızı parlayan Ayben 'Korkun benden' dedi.

Daha Fazla Göster 19/10/2006 || 1792