Kıbrıs Gazisi Akyıldız: "Mermi, 1500 Metreden Miğferime Saplandı."

 TOPRAK FIRAT AKÇAY 17/03/2018 2024
Türkiye'nin kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümünde Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şubesi'ne gittik. Kocaeli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yunus Coşkun, Dernek üyeleri Celal Akyıldız ve İsmail Aköz ile sohbet ettik.  
Kıbrıs Gazisi Celal Akyıldız, “Rum milli muhafız ordusu hedefi 12’den vuran eğitim görmüşlerdi, fakat çok korkaklardı. Kıbrıs Gazisi Celal Akyıldız, “Rum milli muhafız ordusu hedefi 12’den vuran eğitim görmüşlerdi, fakat çok korkaklardı." dedi.
Kıbrıs Gazileri Yunus Coşkun ve Celal Akyıldız Kıbrıs Gazileri Yunus Coşkun ve Celal Akyıldız
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şubesi'nin duvarlarında savaşlarda şehit olan askerlerin fotoğrafları yer alıyor. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şubesi'nin duvarlarında savaşlarda şehit olan askerlerin fotoğrafları yer alıyor.
Dernekte, savaşlarda şehit düşen Kocaeli'li askerlerin isimlerinin ve fotoğraflarının olduğu bir köşeye yer verilmiş. Dernekte, savaşlarda şehit düşen Kocaeli'li askerlerin isimlerinin ve fotoğraflarının olduğu bir köşeye yer verilmiş.

Bugün, 18 Mart 2018. Bugün, Türk tarihinin şerefli sayfalarını dolduran bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi'nin 103’üncü yıldönümü. Üzerine türküler, şiirler yazılan bu günde şehitleri anmak ve gazilerle savaş günlerine dair konuşmak için Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şubesi'ne gittik. 1984 yılında kurulan dernekte Kıbrıs şehitlerinden ve aynı zamanda dernek başkanı olan Yunus Coşkun, Celal Akyıldız ve İsmail Aköz ile o günlere dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

Derneğe gitmek için yola koyulduğumuzda, içimizde muharebe alanında bizzat bulunan insanlarla sohbet etmenin heyecanı vardı. Bu heyecan, derneğe yaklaştıkça daha da arttı. Dernek kapısından içeri girdiğimizde, asker heykelleri ve savaşlarda şehit olan askerlerin fotoğrafları karşıladı bizi. İçerideki heykelleri ve fotoğrafları seyrettikçe adeta tarihin sayfalarında yolculuğa çıkmış hissine kapıldık. Günlük yaşantımızda hikayelerini umursamadan yanlarından geçtiğimiz insanlar bizi göğüslerinde madalyalarıyla karşıladıklarında, yüzlerindeki o yaşanmışlığı ve anlatacakları çok fazla şey olduğunu anladık. Biz de hemen onların ağzından anılarını dinlemek için  başladık sohbete.

“İNSAN YAPAMAM DEDİĞİ NE VARSA HEPSİNİ YAPABİLİR HALE GELİYOR”

Öncelikle 1974 Kıbrıs Çıkarması gazilerinden Yunus Coşkun başladı anlatmaya. Coşkun, savaş alanında her şeyin çok zor olduğunu ifade ederek “Kıbrıs’a gittiğimizde her yer cehennem gibiydi. Günlerce yanık dağlarda uyuduk çocuklar, bir keresinde savaş alanında kendime geldiğimde sağıma soluma baktım herkes rahmetli olmuştu." dedi ve devam etti, "Ayağa kalktım, o alanda tek sağ kalan ben olduğumu düşünürken çalıların arasında bir bacak gördüm. Yanına gittiğimde bizim bölükten bir arkadaş olduğunu anladım. 'Beni burada bırakma.' dedi. Onu sırtıma yüklendim. Bizim bölüğün geri çekildiğini anlamıştım. Bölüğün olduğu yere gitmek çok zordu, keçilerin bile inmekte zorlanacağı dağdan ben sırtımda yaralı bir arkadaşımla indim. Evladım, kısacası savaş koşullarında insan, yapamam dediği ne varsa hepsini yapabilir hale geliyor. ” diye konuştu.

“MORS ALFABESİYLE ŞİFRE ÇÖZEN KİŞİYDİM”

Daha sonra sözü Kıbrıs Gazisi Celal Akyıldız aldı. Sözlerine başlamadan önce derin bir nefes alan Akyıldız'ın hala dün gibi hatırladığı anılarını anlatmakta güçlük çektiğini sesinin titremesinden anladık. Savaşta, Rumların kendilerinden çok daha gelişmiş olduklarını ve iyi eğitim aldıklarını belirten Akyıldız, “Rum milli muhafız ordusu hedefi 12’den vuran eğitim görmüşlerdi, fakat çok korkaklardı." diyerek savaşta galip gelmemizin en büyük etkenlerinden birinin bu olduğunu savundu. Kıbrıs'da Mors Alfabesi'yle şifre çözen kişi olduğunu ifade eden Akyıldız "Yani gizli belgeleri ilk ben öğrenirdim." diyerek devam etti sözlerine.  Akyıldız, savaşa maaş için gitmediğini anlattı. "Şahsım adına söylüyorum ben vatanım için gittim, yine olsa yine giderim." dedi. Savaş koşullarında en zor şeyin açlıkla mücadele olduğundan bahseden Akyıldız "Biz bir peksimetle 2 gün geçirirdik. Hatta orada keçiboynuzu meşhurdur, düşman askeri bizi görmesin diye geceyi bekler ve gece ağaca çıkar keçiboynuzu yerdik. “ dedi.  “Kuşatılmış bir köy vardı, o köye çarpışmaya gittik. Bizim elimizdeki silah G3, o silahın atış mesafesi 800 metreydi düşmanlar bize bin 500 metreden A6 silahıyla mermi yağdırıyordu.  Ben de o sırada ateş etmek üzere nişan aldım fakat vurulduğumu hissettim ve arkamdaki boy çukuruna düştüm. Düştüğüm yerde ne olduğunu anlamaya çalışırken kafamda bir sıcaklık hissettim miğferimi çıkarttığımda miğferimden duman çıkıyordu ve mermi miğferime saplanmıştı.”

“O KÖYDEN TAM 106 TANE ÇOCUK TOPLADIK”

Gazi olmak nasıl bir duygu? diye sorduğumuzda ise "Allah kimseye harp göstermesin, aklına gelmeyen şey savaşta başına geliyor." diyerek yaşadıkları üzücü bir anıyı anlatmaya başladı Akyıldız: "Dikova Köyü'ne baskın yaptık. Köyden bir kadın, 6 aylık bebeğini bırakmış gitmiş. Bir annenin çocuğunu bırakması ne demektir? Biz o gece o köyden tam 106 tane çocuk topladık, yani diyeceğim o ki savaş ortamı insana aklına gelmeyecek şeyler yaptırabiliyor.”

Kategorisindeki diğer haberler

''Atıklara Hem Ham Madde Hemde Çevresel Gözle Bakmalıyız''

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Çevre Mühendisliğİ öğrencileri tarafından Elektronik Atıklar konulu konferans düzenlendi. Prof.Dr.Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe EXITCOM Recycling Firması Gen...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 19

Yüreklere Sevda Eker Türküler

Kocaeli Üniversite'si Baki Komsuoğlu Konferans Salonu'nda Türk Halk Müziği Korosu konseri gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 18

Bir Milletin Var Olma Hikayesi

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü “Gazilerimizin Gözünden” aldı etkinlik Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’nda gerçekleşti...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 23

"Çocukların Kalbine Bir Parça Yerleştirmek İster Misin?"

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Üniversite Pazarı’nda Genç İz önderliğinde Kimsesiz Otizmli Çocuklar yararına kermes düzenlendi.

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 24

Sahiplenmenin Farklı Türleri Konuşuldu

Kocaeli Toplum ve Ruh Sağlığı Birimi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinin katılımıyla ''Sahiplenme ve Sahiplenilme'' isimli söyleşi düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 34

Ödüllü Filmler KOÜ Öğrencileri İle Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi 3 Mayıs Amfisi’nde gerçekleştirilen Akbank 14. Kısa Film Festivali öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı.

Daha Fazla Göster 16/04/2018 || 33

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler