Sahne “Y” Kuşağının

 TOPRAK FIRAT AKÇAY 08/03/2018 GÜNCEL 2030
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi Körfez Salonu'nda “ Kadın Girişimciliği ve Girişimci Kadınlar Paneli” düzenlendi. 
Panele katılım yoğundu. Panele katılım yoğundu.
Yrd. Doç. Dr. Bilsen Fatma Bilgili “Kadına pozitif ayrımcılık yapılıyorsa hala bir eşitlikten bahsedilemez.” diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. Bilsen Fatma Bilgili “Kadına pozitif ayrımcılık yapılıyorsa hala bir eşitlikten bahsedilemez.” diye konuştu.
Doç. Dr. Ayla Ergin Doç. Dr. Ayla Ergin
Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) Ekibinden Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) Ekibinden Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu

Panel, Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

İlk konuşmacı Kocaeli Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ayla Ergin oldu. Ergin, Türk kadınının çalışkanlığından ve milli mücadele dönemindeki öneminden bahsederek Atatürk’ün “Kimse ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez.” sözünü cümlelerine ekledi. Türk kadınlarının birçok kadına göre daha şanslı olduğunu belirten Ergin, “Türk kadınları birçok Avrupa ülkesindeki kadından daha önce haklarını elde etmiştir.” dedi.

''BUGÜN BAŞARILARDAN BAHSEDİLMELİ''

Daha sonra kürsüye çıkan Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) Ekibinden Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu, kadınların toplumda ve iş hayatında yaşadıkları sorunlardan bahsederek “Kadınlarımız hala geri planda fakat ben bugün başarılardan bahsedilsin istiyorum.” dedi.

''KADIN GİRİŞİMCİLERE BANKALAR BİLE DESTEK OLMUYOR''

Ardından sözü devralan Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilsen Fatma Bilgili 8 Mart’ın öneminden bahsederek “8 Mart kadınların acıklı mücadelesinin anıldığı gün. Fakat ben 3,5 milyar kadının arasından gelip bu konuşmayı yapmanın gururunu duyuyorum.” ifadelerini kullandı. Kadın ve erkek eşitliğinden bahsederek Türk kadınının değerine değinen Bilgili, “Kadına pozitif ayrımcılık yapılıyorsa hala bir eşitlikten bahsedilemez.” dedi. Kadın girişimcilerin toplumsal konumlarına, önlerine çıkan engellere ve iş dünyasındaki dengesizliğe değinen Bilgili, “Kadın girişimcilere kredi konusunda bankaların bile desteği olmuyor çünkü kadın başaramaz algısı var.” dedi. 

Panelin devamında Mapsis Metal Yöneticisi Fatma Akkaş kürsüye çıktı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün öneminden bahsederek kadın olmanın önemine değindi ve kadınlara girişimcilik konusunda tavsiyeler verdi.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

''Atıklara Hem Ham Madde Hemde Çevresel Gözle Bakmalıyız''

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Çevre Mühendisliğİ öğrencileri tarafından Elektronik Atıklar konulu konferans düzenlendi. Prof.Dr.Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe EXITCOM Recycling Firması Gen...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 19

Yüreklere Sevda Eker Türküler

Kocaeli Üniversite'si Baki Komsuoğlu Konferans Salonu'nda Türk Halk Müziği Korosu konseri gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 18

Bir Milletin Var Olma Hikayesi

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü “Gazilerimizin Gözünden” aldı etkinlik Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’nda gerçekleşti...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 23

"Çocukların Kalbine Bir Parça Yerleştirmek İster Misin?"

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Üniversite Pazarı’nda Genç İz önderliğinde Kimsesiz Otizmli Çocuklar yararına kermes düzenlendi.

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 24

Sahiplenmenin Farklı Türleri Konuşuldu

Kocaeli Toplum ve Ruh Sağlığı Birimi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinin katılımıyla ''Sahiplenme ve Sahiplenilme'' isimli söyleşi düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 34

Ödüllü Filmler KOÜ Öğrencileri İle Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi 3 Mayıs Amfisi’nde gerçekleştirilen Akbank 14. Kısa Film Festivali öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı.

Daha Fazla Göster 16/04/2018 || 32

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler