13 Koloniden Süper Güce: ABD

 ESRA AYDOĞDU 08/03/2018 GÜNCEL 2024
Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından ''ABD ve Başkanlık Seçimi Sistemi'' adlı bir etkinlik düzenlendi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde gerçekleşen etkinlikte Prof. Dr. Süha Atatüre konuşmacı olarak yer aldı. 
Prof. Dr. Süha ATATÜRE Prof. Dr. Süha ATATÜRE
Katılım belgesi takdir edilirken Katılım belgesi takdir edilirken
Dinleyiciler Dinleyiciler

Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü'nün düzenlemiş olduğu konferans, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde saat 14.00'te gerçekleşti. Prof. Dr. Süha Atatüre'nin konuşmacı olarak katıldığı konferansta, ABD Anayasası ve Başkanlık sistemi konuşuldu. Atatüre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden ve tarihçesinden söz etti. Kadınların toplumda yaşadığı en temel sorunların grafiğini sunarak konuşmasını güçlendirdi.

Prof. Dr. Atatüre, ABD anayasasının tarihi ile örtüşmesi ve kuvvetler arasında bir denge kurması ile ilk örnek olduğundan bahsetti. Ülkelerin yönetim şekillerinin değişebileceğinden ve her dönemin gerektirdiği bir yönetim şekli olduğunu ifade etti. Anayasanın ilk oluştuğu süreçte insan haklarından uzak olduğunu belirtti. 

"DÜNYA ÜÇ KEZ YAYILDI, ÜÇ KEZ GENİŞLEDİ"

Geçmişten günümüze sömürgeciliğin evrimini anlatan Atatüre: "Dünya üç kez yayıldı, üç kez genişledi." diyerek üç ana süreçten bahsetti. Atatüre bu üç kırılma noktasını ''Sömürgecilik, emperyalizm ve küreselleşme'' olarak ifade etti.

"DEVLET YAPISIYLA VE YAPANLARIYLA BİR BÜTÜNDÜR."

Devletin yapısından ve yapanlarından bahseden Atatüre başkanlık ve parlamento rejimlerinin temel ilkelerinden bahsederek bu ilkelerin farklarından bahsetti. Süha Atatüre, ABD'nin rejimi doğru uyguladığından ve kurtuluş mücadelesi vererek kurulmuş bir ülke olduğunu söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Dinleyicilerin sorularının ve toplu fotoğraf çekiminin ardından konferans sona erdi.

 

 

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

''Atıklara Hem Ham Madde Hemde Çevresel Gözle Bakmalıyız''

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Çevre Mühendisliğİ öğrencileri tarafından Elektronik Atıklar konulu konferans düzenlendi. Prof.Dr.Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe EXITCOM Recycling Firması Gen...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 19

Yüreklere Sevda Eker Türküler

Kocaeli Üniversite'si Baki Komsuoğlu Konferans Salonu'nda Türk Halk Müziği Korosu konseri gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 18

Bir Milletin Var Olma Hikayesi

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü “Gazilerimizin Gözünden” aldı etkinlik Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’nda gerçekleşti...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 23

"Çocukların Kalbine Bir Parça Yerleştirmek İster Misin?"

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Üniversite Pazarı’nda Genç İz önderliğinde Kimsesiz Otizmli Çocuklar yararına kermes düzenlendi.

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 24

Sahiplenmenin Farklı Türleri Konuşuldu

Kocaeli Toplum ve Ruh Sağlığı Birimi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinin katılımıyla ''Sahiplenme ve Sahiplenilme'' isimli söyleşi düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 34

Ödüllü Filmler KOÜ Öğrencileri İle Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi 3 Mayıs Amfisi’nde gerçekleştirilen Akbank 14. Kısa Film Festivali öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı.

Daha Fazla Göster 16/04/2018 || 32

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler