Kadın Her Yerde Kadındır

 FEHİME TEKBAŞ 08/03/2018 GÜNCEL/ DÜNYA 2024
Yüzyıllardan beri varoluş mücadelesi veren kadının bu mücadelesi yalnızca toplumsal yaşamın belirli alanlarıyla sınırlı kalmıyor. Evde, okulda, iş yerinde, sokakta, sanatta, siyasette kısacası kadın tüm yaşam alanlarında kendi emeğiyle görünür hale geliyor. İzmitte 2007 yılından beri bir benzincide pompacı olarak çalışan Hülya Bozkurt bu kadınlardan sadece biri.
Hülya Bozkurt, Kocaeli'de bir benzin istasyonunda çalışıyor. Hülya Bozkurt, Kocaeli'de bir benzin istasyonunda çalışıyor.

İzmit'in ilk kadın pompa görevlisi olan Hülya Bozkurt on bir yıldır bu meslekte çalışarak 3 kızına bakıyor. Çalıştığı istasyona ilk gittiğimizde o serin havaya rağmen bizi sıcacık karşılayan Hülya Abla 42 yıllık yaşamında neşesini hiç yitirmeden kalabilmiş nadide insanlardan biri. İçten gülümsemesi ve hoş sohbetiyle tüm heyecanımızı yok ediverdi.

"İLK BAŞLADIĞIMDA BU MESLEK BANA ÇOK ZOR GELDİ"

İş aradığı sıralarda bir benzin istasyonunda 'Bayan eleman aranıyor.' yazısını görüp direkt düşünmeden başvurduğunu söyleyen Hülya Bozkurt "Her işin zorluğu olduğu gibi bu iş de ilk başladığımda bana çok zor geldi. Ben okuyamadım, sadece ilkokul mezunuyum. Bu devirde üniversite mezunları bile iş bulamazken benim bulmam biraz sıkıntıydı. Bu yüzden ilk gördüğüm 'Bayan Eleman Aranıyor' yazısına başvurdum, kabul edildim. Elimizde olan imkanları sevmeliyiz. Her meslek için bu geçerlidir. Eğer severek yaparsan güzeldir, ben severek yapıyorum." diye konuştu. Kadınların bu meslekte çalışabilmesi için dayanıklı ve sabırlı olması gerektiğini söyleyen Bozkurt "Bu işi yaparken sadece iş olarak yapmalısın. Erkekler bir bakıştan bile farklı şeyler yorumlayabilirler. Gülümseyeceksin ama sadece gülümseyeceksin." diye anlattı kadın olmanın zorluğunu.

"İŞ ARKADAŞLARIMDAN HEP DESTEK ALDIM"

"İş arkadaşlarımdan hiç tepki almadım, hep destek aldım." diyen Hülya Abla'nın iş arkadaşları da ondan çok memnun. İstasyonu çekip çevirdiğini ve oranın Hülya Abla ile düzene girdiğini adeta bir anne gibi diğer çalışanlara yardım ettiğini söyleyen iş arkadaşlarıyla bir aile gibi çalışıyorlar. Sadece çalıştığı benzin istasyonunda değil aynı zamanda komşu esnaflar tarafından da seviliyor Hülya Bozkurt. İstasyonun bitişiğindeki tatlıcı Ahmet Muslu da Hülya Abla’dan oldukça memnun. İstasyonu onun çekip çevirdiğini söyleyen Ahmet Bey "İstasyonlarda kadınların olması çok önemli bir durum. İzmit'te bunun iki örneği var, ilki Hülya Abla'dır." diyerek kadınların hayatta her yerde ve her alanda olmaları gerektiği düşüncesini bizlerle paylaştı. Tüm arkadaşlarının onunla uyum içinde çalıştığını anlatan Muslu, sahanın tamamına onun hakim olduğunu "O bir şey demeden burada bir şey olmaz da bitmez de" diyerek anlattı.

"GELENLERİN TAVRI BENİ GÖRDÜKLERİNDE DEĞİŞİYOR"

Hülya Abla, benzinliğe yakıt almak için gelen sürücülerin tavırlarının karşılarında kadın gördüklerinde değiştiğinden bahsederek "Müşteriler, erkek pompa görevlilerine daha kaba hitap ederken, beni gördüklerinde hanımefendi diyorlar." dedi.  Müşterilerin kendisini şaşkınlıkla karşıladıklarından bahseden Bozkurt, insanların bu mesleği tercih nedenini merak ettiklerini söyledi. Akaryakıt istasyonunda çalışan bir kadın pompacının insanlara çok garip geldiğini dile getiren Bozkurt "İnsanlar bu duruma alışmalı. Bence her benzin istasyonunda en az bir kadının çalışması gerekiyor." diyerek kadının her yerde olmasının gerekliliğini dile getirdi.

“SADECE KADINLARIN ÇALIŞTIĞI BENZİNLİK"

Yaptığı işi sevdiğini anlatan Bozkurt "Kapalı, oturmak için alanımız var fakat bizim görevimiz sahada olmak. Birkaç saniye geciksek müşteriler tarafından şikayet ediliyoruz. u yüzden dışarıda durmamız gerekiyor. 8 saat boyunca soğukta, dışarıda, ayakta bekliyoruz."  diyerek kış aylarında zorlandığını söyledi. Gün içerisinde çok fazla insanla muhatap olduğunu dile getiren Hülya Bozkurt, kendisinin içten tavrının müşterilere yansıdığını ve bu nedenle de çok fazla sorun yaşamadığını belirtti. İdealleri olduğunu söyleyen Bozkurt, ileride şartlar el verirse bir benzin istasyonu açmak istediğini ve tüm çalışanların kadın olmasını istediğini söyledi. Hatta öğrencilere de part-time iş vermek gibi düşünceleri olduğunu dile getirdi.

Kategorisindeki diğer haberler

Matematikçilerin ''Pİ Günü''

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat (A) Fakültesi 2020 no'lu salonda Matematik Kulübü tarafından ‘Dünya Pi Günü’ etkinliğinin üçüncüsü gerçekleştirildi. Etkinliğe böl&u...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 2028

Kadın Her Yerde Kadındır

Yüzyıllardan beri varoluş mücadelesi veren kadının bu mücadelesi yalnızca toplumsal yaşamın belirli alanlarıyla sınırlı kalmıyor. Evde, okulda, iş yerinde, sokakta, sanatta, siyasette kısacası kadın tüm yaşam alanlarında k...

Daha Fazla Göster 08/03/2018 || 2025

Bir Varoluş Hikayesi: "Betül Mardin"

 Dadısından dayak yediği için beyninin merkezinde hasar kalan, babası tarafından üniversiteye gönderilmeyen, kocası tarafından iş hayatı engellenen bir kadının hikayesi… Türkiye’nin ilk Halkla İlişkiler Uzma...

Daha Fazla Göster 08/03/2018 || 2034

Kongreye Veda

Kocaeli Üniversitesi ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği 2. İletişim Bilimi ve Medya Çalışmaları Kongresi kapanış oturumu gerçekleştirildi. Oturumda, Kocaeli Üniversitesi İletişim ...

Daha Fazla Göster 04/11/2017 || 2025

Alışverişte '9' Etkisi

Yapılan bir araştırmaya göre fiyatının sonunda 9 veya 99 olan ürünler insanların daha çok ilgisini çekiyor.

Daha Fazla Göster 28/03/2017 || 2030

Ayrıcalıklarını Sanata Dönüştüren Kadınlar

Kadınlar, fizyolojik farkları olan menstrüasyon (adet) dönemini sanata çevirdiler, hiçbirimizin bilmediği bir bakış açısını gözler önüne serdiler.  

Daha Fazla Göster 08/03/2017 || 2030

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler