Kocaeli'de İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi

 NEZAHAT BAYLACI 02/03/2018 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 2020
Kocaeli Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “1.Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu bir panel gerçekleştirildi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı panel, öğrenciler tarafından yoğun ilgiyle takip edildi.
 Moderatör Buse Biçer sordu. Prof. Dr. İlber Ortaylı yanıtladı. Moderatör Buse Biçer sordu. Prof. Dr. İlber Ortaylı yanıtladı.
Panele, yoğun ilgi vardı. Panele, yoğun ilgi vardı.

Tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı ''1.Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu'' konulu panele konuk oldu. Moderatör Buse Biçer’in sunumuyla gerçekleşen panel sohbet tadında geçti. İzmit Belediyesi'nin Genç-İz Projesi kapsamında düzenlenen panele, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü ve çok sayıda öğrenci katıldı. Programa olan yoğun ilgiden dolayı öğrenciler salona giremedi.

ORTAYLI'YA YOĞUN İLGİ

Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Böyle bir ortamda yapılacak en güzel şey konuşmayı iki cümlede bitirmektir. Ne iyi ettiniz de geldiniz. Hocama teşekkür ediyorum. Allah sizi başımızdan eksik etmesin. “ diyerek sözü Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya bıraktı. Ortaylı, Buse Biçer’in "Bugünkü Ortadoğu’nun durumu ne olacak?" sorusuna "4 asır boyu 1516’dan başlayarak hemen hemen 1918 yıllarına kadar Musul’daydık. 401 sene Ortadoğu elimizdeydi. Bunun bir kısmı el altı elimizdeydi. Açık konuşmak gerekirse orası da pek sakin değildi." diye cevap verdi.

''TÜRKİYE'DEKİ TARİH EĞİTİMİ FECİ BİR ŞEY''

Tarih eğitimi ile ilgili eleştiride bulunan Prof. Dr. Ortaylı:

“Türkiye’de tarih eğitimi feci bir şeydir. Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir şekilde bunun sorumluluğunu almaz. Başka şeylerle uğraşır. Başka şeylerden evvel önce tarih öğreneceksiniz. Tabiki çok detaylı tarih öğretmek mümkün değil. Ama öğrettiğinizi de doğru dürüst öğreteceksiniz. Ciddi olarak tarih yazmaya teşebbüsün ilki Atatürk devrinde olmuştur. Daha sonra bu kesintiye uğramıştır. Bunun nedenleri var elbette. Her şeyi dışarıda aramayın, içeride de problemler var. Öğretmen kafasıyla tarih yazılmaz. Öğrenmek isteyenler ansiklopedilerden bakmaya başlasınlar. Whatsapplardan tarih öğrenmeye kalkmayın. Elinize alıp bütün gün oynuyorsunuz, niye oynadığınızı bilmiyorum. Fakat orada tarih ödevi hazırlamaya kalkışıyorlar, yanlıştır.'' diye konuştu.

''WİKİPEDİA'DAKİ TARİH BİLGİLERİ YANLIŞTI''

Wikipedia sitesinin yasaklanması hakkında konuşan Ortaylı, ''Wikipedia’yı yasakladılar. Belki kapatılması ayıp bir şeydir ama oradaki tarih bilgileri zaten yanlıştı.” dedi.

Ortaylı konuşmasının ardından öğrencilerin sorularının yanıtladı. Program, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Buse Biçer’e hediye takdimi ile son buldu.

 
 

Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli'de İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi

Kocaeli Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “1.Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu bir panel gerçekleştirildi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı panel, &oum...

Daha Fazla Göster 02/03/2018 || 2021

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte aile içi iletişimin önemi ele alındı.

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 2019

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 2030

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 2026

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 2018

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 2017

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler