Türk Dünyası Gazetecileri Bu Zirvede Buluştu

 DİLARA KARAASLAN 15/01/2018 GÜNCEL 134
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE), Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü işbirliğinde Kocaeli’de ilk defa uluslararası boyutta “Türk Dünyası Gazetecileri Zirvesi” gerçekleştirildi.  Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923 yılında ilk kez Kocaeli’de düzenlediği basın toplantısının 95’inci yıldönümünde gerçekleştirilen zirvede, 8 ülkeden çok sayıda akademisyen yer aldı.
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli’de ilk defa uluslararası boyutta “Türk Dünyası Gazetecileri Zirvesi” gerçekleştirdi. Zirvenin ilk oturumunda KOÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Şerife Akça, Prof. Dr. Korkmaz Alemdar ve Anadolu Üniversitesi Fen-Edebiyat  Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Yakut konuşmacı olarak yer aldı. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli’de ilk defa uluslararası boyutta “Türk Dünyası Gazetecileri Zirvesi” gerçekleştirdi. Zirvenin ilk oturumunda KOÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Şerife Akça, Prof. Dr. Korkmaz Alemdar ve Anadolu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Yakut konuşmacı olarak yer aldı.
Kocaeli'de bir otelde gerçekleştirilen zirvede çok sayıda dinleyici yer aldı. Kocaeli'de bir otelde gerçekleştirilen zirvede çok sayıda dinleyici yer aldı.
İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Besim Yıldırım, 19 Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beste Nigar Erdem ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Meltem Gönden panelde İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Besim Yıldırım, 19 Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beste Nigar Erdem ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Meltem Gönden panelde "Milli Mücadele Döneminde Anadolu Basını" hakkında konuştu.
KOÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Özel moderatörlüğünde gerçekleşen Balkanlardan Katılım Gerçekleştiren Öğretim Üyelerinin Paneli gerçekleşti KOÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Özel moderatörlüğünde gerçekleşen Balkanlardan Katılım Gerçekleştiren Öğretim Üyelerinin Paneli gerçekleşti

Kocaeli Luxor Garden Hotel'de  Basın Onur Günü kapsamında düzenlenen etkinlikler Türk Dünyası Gazetecileri Zirvesi ile başladı.  Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol'un konuşması ile başlayan zirveye Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, Prof. Dr. Emel Akca, Prof. Dr. Bünyamin Ayhan'ın yanı sıra cemiyet başkanları, akademisyenler, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı. 

Milli Mücadele Döneminde Anadolu Basını'nın konuşulduğu zirvede ilk oturum Prof. Dr. Emel Akca'nın moderatörlüğünde başladı.  Akca, 16 Ocak tarihinin hem Türk Basın Tarihi hem de Kocaeli basını açısından çok önemli olduğunu söyleyerek, Mustafa Kemal’in ilk ve son kez Kocaeli’de gerçekleştirdiği basın toplantısının milli mücadele döneminde ulusal birliği sağlamak adına basının neler yapacağını gösteren bir toplantı olduğunu ifade etti.

"EN KÖTÜ YASA YASASIZLIKTAN İYİDİR”

Panelde konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, Milli Mücadele Döneminde basına yönelik olarak uygulanan yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Mustafa Kemal’in halkla ilişkilerin kurucusu ve uygulayıcısı olduğunu ifade eden Alemdar “Mustafa Kemal iletişim alanında mümtaz bir insandır” şeklinde konuştu. Konuşmalasında 1931 Basın Yasası üzerinde durarak, bir gazeteci için en kötü ortamın kuralsızlık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Alemdar  sözlerini “En kötü yasa bile yasasızlıktan iyidir” diye konuştu. Basın birliği açısından 1930'lu yıllarda yapılan çalışmalara değinen Alemdar, 1938 yılında çıkarılan Basın Birliği yasasının öneminden bahsetti. "Gazetecilik bu tarihte bir meslek haline gelmiştir" diyen Alemdar, bu örgütlenmenin 1946 yılında yok olduğunu söyledi.

'YEREL BASIN SÖZ SÖYLEMELİ"

Alemdar'ın ardından Anadolu Üniversitesi Fen-Edebiyat  Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Yakut söz aldı. Öğrencilere yıllarca Basın Tarihi dersleri verdiğini ifade eden Yakut, katılımcıları Eskişehir’de gazetecilik tarihi ve gazeteciğin siyasi iktidarla olan ilişkisi hakkında bilgilendirdi. Yakut konuşmalarında, yerel basının siyasi ya da sosyal olaylarla ilgili söz söylemesi gerektiği üzerinde durdu. Bir diğer konuşmacı Prof. Dr. Bünyamin Ayhan ise milli mücadele döneminde Mustafa Kemal'in hemen hemen her ilde bir gazete çıkardığına değindi. Mustafa Kemal'in gazetecilikle ilgisi olduğundan bahseden Ayhan,  gazetelerin milli mücadele sürecine sunduğu katkılardan bahsetti.

Zirvenin ikinci oturumunda Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Besim Yıldırım, 19 Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beste Nigar Erdem ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Meltem Gönden de konuşmacı olarak yer aldı. Zirvede ayrıca Basın İş Kanunu Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Avukat Sibel Gökçe, katılımcıları 5953 sayılı Basın İş Kanunu hakkında bilgilendirdi. Çok sayıda dinleyicinin katıldığı zirve, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Özel’in moderatörlüğünde Balkanlardan Katılım Gerçekleştiren Öğretim Üyelerinin Paneli ve KOÜ Tarih Bölümü Başkanı İbrahim Şirin moderatörlüğünde Türki Cumhuriyetler Katılımcıları Paneli’nin de gerçekleşmesinin ardından son buldu.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

Geçmişten Günümüze Öğretmen Okulları

 Koceli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu'nda 16 Mart Öğretmen Okullarının 170'inci yıldönümünde anma programı gerçekleştirildi. Etkinliğe  ko...

Daha Fazla Göster 16/03/2018 || 16

İş Hayatına İlk Adım; Kariyer Planlaması

Kocaeli Üniversitesi Liderlik Kulübü tarafından düzenlenen ‘İnsan Kaynakları Zirvesi’ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 212 numaralı salonda gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşmacı olarak Çağrı Ge...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 17

Matematikçilerin ''Pİ Günü''

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat (A) Fakültesi 2020 no'lu salonda Matematik Kulübü tarafından ‘Dünya Pi Günü’ etkinliğinin üçüncüsü gerçekleştirildi. Etkinliğe böl&u...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 27

3.Kummpas Günleri Gerçekleşti

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Makine Mühendisliği Kulübü'nün düzenlemiş olduğu 3.Kummpas Günleri Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Mühendislik alanından birçok katıl...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 21

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 23

Sahne “Y” Kuşağının

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi Körfez Salonu'nda “ Kadın Girişimciliği ve Girişimci Kadınlar Paneli” düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 08/03/2018 || 70

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler