“Zamanı İyi Kullanın, Telafisi Yok “

 FADİME ARSLAN 13/12/2017 GÜNCEL 88
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlık Konferans Salonu’nda ‘Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’ adlı konferans gerçekleştirildi. Konferansta Yesevilik Tarihi ve Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatı üzerinde duruldu. 
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Halis Aygün açılış konuşmasını yaptı. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Halis Aygün açılış konuşmasını yaptı.
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Halis Aygün açılış konuşmasını yaptı. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Halis Aygün açılış konuşmasını yaptı.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız

Konferansa KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Halis Aygün, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri ve birçok öğrenci katılım gösterdi. Konferansın açılış konuşmasını Prof. Dr. Halis Aygün yaptı. Yesevilik, yesevilik nedir ve yeseviliğin tarihi konularına değinen Aygün, sözü Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a devretti.

Yıldız, konuşmasına Ahmet Yasevi’nin hayatından, sözlerinden ve eserlerinden bahsederek başladı. Konuşmasının devamında Ahmet Yesevi’nin Türkçe’ye verdiği önemi ve Türkçe’nin yayılmasındaki katkılarına değinen Musa Yıldız “Ahmet Yesevi’nin en önemli özelliği zamanı verimli kullanmasıydı”dedi. Konferansın devamında Ahmet Yesevi’nin Divan-ı Hikmet eserinin yayınlamış oldukları orijinal baskısını salonda görücüye çıkardı.  Yıldız, Ahmet Yesevi ile ilgili yaptıkları faaliyetlere değindi. Prof. Dr. Musa Yıldız,” Ahmet Yesevi ile ilgili esere dönüştürülmüş bir sempozyum ve 286 tane faaliyet yaptık” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“KAZAKİSTAN'DA MİSYON ÜNİVERSİTESİ”

Yıldız, konuşmasına Ahmet Yesevi Üniversitesi’ni tanıtarak devam etti. “Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye ve Kazakistan’ın ortak devlet üniversitesidir. Ahmet Yesevi Üniversitesi Kazakistan’da bir misyon üniversitesidir. Dolasıyla bizim yurt dışındaki ilk tecrübemiz de bu üniversitedir” ifadelerini kullandı. 

 KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü'nün Prof.  Dr. Yıldız'a teşekkür belgesi takdim etmesinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle konferans sona erdi. 

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

İletişim Bilimcilerden Fakültemize Ziyaret

16 Ocak Basın Onur Günü etkinlikleri kapsamında Kocaeli'ye gelen aralarında iletişim bilimlerinin önemli isimlerinden Prof. Dr. Korkmaz Alemdar'ın da yer aldığı akademisyenler fakültemizi ziyaret etti. 

Daha Fazla Göster 17/01/2018 || 184

Yıldız Entegre Lisesi Haber Atölyelerine Kavuştu

Kocaeli Yıldız Entegre Ticaret Meslek Lisesi, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti önderliğinde uygulamaya sokulan Gazetecilik Haber Atölyesi ve Masaüstü Yayıncılık Atölyesi’nin açılışı gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 16/01/2018 || 73

KOÜHA’yı Gururlandıran Ödül

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) tarafından, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Gazetecilik Yarışması’ndan Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Gazetesi Genç Açı iki ödüll...

Daha Fazla Göster 16/01/2018 || 164

95 Yıl Önce Bugün: Atatürk İlk ve Tek Basın Toplantısını Yaptı

Atatürk’ün ilk ve tek olarak 16 Ocak 1923 tarihinde Kocaeli’nde düzenlediği basın toplantısının 95’inci yıl dönümünde, Basın Onur Günü bir dizi etkinlikle kutlandı. İlk olarak Kocaeli Kült...

Daha Fazla Göster 16/01/2018 || 12

Türk Dünyası Gazetecileri Bu Zirvede Buluştu

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE), Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü işbirliğinde Kocaeli’de ilk defa uluslararası boyutta “Türk D&uu...

Daha Fazla Göster 15/01/2018 || 55

Gazeteciler Zirvesine Geri Sayım

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KGC) tarafından düzenlenen Basın Onur Günü Türk Dünyası Gazetecileri Zirvesi 14 Ocak 2018 tarihinde başlıyor. Zirveye birçok gazeteci ve akademisyen katılacak.

Daha Fazla Göster 10/01/2018 || 33

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler