KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

 Mert Can Emre 11/12/2017 GÜNCEL/ SAĞLIK 158
Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.
Doç.Dr. Göktüğ Şirin konuşması sırasında Doç.Dr. Göktüğ Şirin konuşması sırasında
Doç.Dr. Ayşen Uncuoğlu Doç.Dr. Ayşen Uncuoğlu
 Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halis Aygün Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halis Aygün

Kocaeli Üniversitesinde ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Doç.Dr. Göktuğ Şirin, Doç.Dr. Ayşen Uncuoğlu ile birçok akademisyen ve öğrenci katıldı.

Doç. Dr. Göktuğ Şirin, bu hastalığın kendi öğrencilik yıllarında son derece seyrek görülen bir hastalık iken günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir hastalık haline geldiğinden bahsederek konuşmasına başladı. Polikliniklere ishal, kabızlık şikayetleriyle gelen hastaların çölyak hastası çıkabildiklerini ifade etti. Şirin, hastalığın sıklıkla çocukluk ve gençlik dönemlerinde ortaya çıktığını ancak 60 yaşındaki bir hastayla da karşılaşılabileceğini söyledi. Göktuğ Şirin ''Hastalığın tanısı için kan tahlili ve endoskopi yapılmalı.'' diye konuştu. 

Doç. Dr. Ayşen Uncuoğlu ise konuşmasında, hastalığın çölyak hastası olan bireylerin birinci derece yakınlarında veya diyabetli çocuklarda çok sık görüldüğünden bahsetti. Uncuoğlu ''Gerçek tanıya ulaşmak çok zor. Dünya değiştikçe hastalığın etki altına aldığı gruplar da değişiyor.'' ifadelerini kullandı.

Ayşen, çölyakla mücadelede farkındalığın oluşması için böyle etkinliklerin daha sık yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 27

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 27

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 159

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 130

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 301

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 513

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler