''Ben Tahta Kaşıkla Doğdum''

 FADİME ARSLAN 01/12/2017 GÜNCEL 81
Islak mendilin mucidi Ataman Özbay, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencileri ile buluştu. Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda gerçekleşen '' Leader Talks'' adlı etkinliğe  konuşmacı olarak katılan Özbay konuşmasında başarılı bir girişimci olma konusunda öğrencileri bilgilendirdi.
Ataman Özbay konuşmasını yaparken. Ataman Özbay konuşmasını yaparken.

Kamuoyunda ıslak mendilin mucidi olarak tanınan UNİ WİPES Marka kurucusu Ataman Özbay, KOÜ Liderlik Kulübü'nün düzenlediği etkinlikte öğrencilerle buluştu. Özbay, dinleyicilere girişimcilik ve cesaret konularında tecrübelerini aktardı.

"Başarımın sebebi ilişki ve aşk. Güzel bir kıza aşık olabilirdim ben işime aşığım."

Konuşmasında başarının sebeplerine değinen Özbay, yapılan işi sevmenin başarı getireceğini vurguladı. Konuşmasına "güzel bir kıza aşık olabilirdim ben işime aşığım" ifadesiyle devam etti. Konferans sırasında öğrencilere "7 yaşında bindiğim kamyonun freni patladı ve hayata yuvarlandım " adlı kitabını hediye etti. Özbay konuşmasına "başarının sırrı insanın verdiği doğru karardır. Doğru karar tecrübedir. Tecrübeleri elde etmek için yanlış karalar veririz." diye ekledi.

"Sıfır para ve çok fakir bir aileden bu seviyeye geldim. Her şey sizin elinizde." 

Özbay konferansta, hayatında karşılaştığı sıkıntılardan ve çocukken çektiği yoksuluktan bahsetti. Mücadele gücü olmayan insanların hayatta çok zorluklarla karşı karşıya kalacağını söyledi."Sıfır para ve çok fakir bir aileden bu seviyeye geldim. Her şey sizin elinizde" diyerek öğrencileri motive etti. Özbay, hayatta rekabetin girişimcilik için önemli olduğu konusuna değindi. İlk girişimciliğinin bakkala giderken tasın içine doldurduğu taşlarla başladığını söyleyen Özbay, "o taşları bir daha kullanmak için kese kağıdına koyduğum gün ben başardım."  diye konuştu. Girişimciliğin ana kurallarının hissiyat, başlamak, süreklilik ve aşk olduğunu söyledi. Kaza sebebiyle hayatının bır kısmını kekeme olarak geçirdiğini belirterek "kekeme olduğum için Allah bana hissiyat vermiş " ifadesiyle sözlerini tamamladı.

"Islak mendili çocuğumun bezini değiştirirken buldum. Islak mendil makinasını ilk ben yaptım."

Özbay konferansa yaptıklarını anlatarak ve yaptığı işleri salonda görücüye çıkararak devam etti. İlk işinin lokanta hesaplarının gazete kağıtlarındaki boşluklara yazıldığını görüp, matbaadaki kağıtları birbirine zımbalayıp defter olarak lokantada satmaya başlayarak yaptığını söyledi. Konuşmasının arasında ilk kez kendisinin bulup firmalara pazarladığı aseton, saç yıkayan mendil, losyonlu göz makyajı temizleme pedi gibi ürünleri salonda gösterdi. ıslak mendili, bir gece kızına bakmak zorunda kaldığını ve kızının bezini değiştirirken temizlemekte zorlandığı için bulduğunu daha sonra ıslak mendil makinası yaptığını söyledi. Konuşmasını gümüş kaşıkla yemek yiyen zengin bir aileden gelmiyorum. "Ben tahta kaşıkla doğdum." diyerek tamamladı. 

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

“Kocaeli Yalnızca Sanayi Kenti Değil, Sanat Kentidir”

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü tarafından ‘Bir Kent Bir Mekan’ adlı fotoğraf ve video sergisi Seka Kağıt Müzesi’nde açılışı gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 0

“En Çağdaş Sınıf En Gürültülü Sınıftır”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Etkinliklerle İlk Okuma Yazma Öğrenimi’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 23

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 17

Yeni Polikliniğin Temeli Atıldı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Ek Poliklinik Binası temel atma töreni gerçekleşti. Umuttepe’deki törene Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, milletvekilleri, il protokolü ve KOÜ aka...

Daha Fazla Göster 08/12/2017 || 97

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 27

''Başarı İçin Dönüşüm Şart''

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Mühendislik Kulübü'nün düzenlediği Com'Meet Nokia Haberleşme Semineri bugün Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.  Seminere konuşmacı olarak...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 60

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler