Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

 ERTAN ÖZTÜRK 30/11/2017 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 218
Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan birisi de Ayşe Berra Altun. 

Yapılan araştırmalara göre dünyada her 68 çocuktan biri otizmli. Otizmin nedenleri hala tam olarak bilinmiyor. Hastalık her bireyde doğuştan belli olmadığı için otizmin artışını engellemek adına özellikle iki buçuk yaşından önce erken teşhis için testlerin yapılması gerekiyor. Bu hastalığın bilimsel olarak ispatlanan tek tedavi yöntemi özel eğitim almalarını sağlamaktan geçiyor. Hastalığın teşhisi genellikle anne karnında konulmakla birlikte ilerleyen yaşlarda da çocuklarda bu hastalık ortaya çıkabiliyor.

Altun ailesinin ikinci çocukları olan Ayşe Berra'nın da doğduğunda böyle bir hastalığı bulunmuyor. Ancak Ayşe Berra ilerleyen iki sene içerisinde davranış bozuklukları sergilemeye başlıyor.  “Çocuğumuz iki yaşındayken bizimle göz teması kurmuyor ve bazı komutlara tepki veremiyordu.” diyen baba Fatih Altun, bu durumdan şüphelenerek çocuklarını hastaneye götürdüklerini anlatıyor. Yapılan testler sonucunda ise 2,5 yaşında olan Ayşe’nin otizm hastası olduğunu öğreniyorlar.  Altun ''İlk duyduğumuzda tabi ki çok üzüldük ama hastalığın tedavisi olduğunu öğrendik ve bununla başa çıkmak için uğraşacağımıza dair kendimize söz verdik.”  diye anlatıyor yaşadıklarını. Hastalık hakkında önceden fikir sahibi olmayan Altun ailesi kızlarının hastalığıyla birlikte araştırmalar yapıyor ve bu hastalıkla mücadele etmenin yollarını arıyor. 

ATLI TERAPİ İLERLEME SAĞLIYOR

 Hastalığın erken teşhis sayesinde atlatılabileceğini öğrenen Altun ailesi için mücadele süreci başlıyor. Baba Fatih Altun, kızının tedavisi için özel eğitim kurslarına başvurduklarını ve evlerinde de bazı materyallerle onun gelişimine katkı sağladıklarını dile getiriyor. Tedavi sürecinde Ayşe Berra’nın farklı alanlarda eğitim gördüğünden bahseden baba Altun,  “Gittiğimiz bütün kurumlarda farklı teknikler işleniyor, bu zamana kadar üç farklı kurumdan tedavi sürecine katıldık ve hepsinden çok memnun kaldık” diyor. Bu tedavi süreçleri içerisinde atlarla yapılan terapilerin büyük katkısı olduğunu anlatan Fatih Altun, atlı terapi seanslarının ardından Ayşe Berra’nın tepkilerinin de geliştiğini ifade ediyor.

DEVLETİN ÇOK YARDIMI OLDU

Otizm hastalığı için devlet, kişilere özel eğitim kurslarında ders ve ailelere bakım parası yardımlarında bulunuyor. Hastalığın ilk döneminde yüzde 90 otizm seviyesinin altında bulunan Berra’nın hastalık düzeyinin artmasıyla Altun ailesi devletten yardım almaya başlıyor. Devlet yardımları sayesinde tedavi sürecinin rahatladığından bahseden Altun “Devletin bu tarz hastalıklara karşı çok yardımı oldu. Gittiğimiz kurumlarda ekstra dersler aldık ve ayrıca hastalığın ağırlığına göre bakım ücreti almaya başladık.” diyerek bu desteğin önemine değiniyor.  

Baba Fatih Altun, kızlarının hastalığı sürecinde otizmle ilgili farkındalıklarının geliştiğini belirtiyor ve çağın hastalığı olarak nitelendirdiği otizm hakkında toplumu daha duyarlı olmaya davet ediyor. 

Kategorisindeki diğer haberler

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte İzmit halkına aile içi iletişimin ö...

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 39

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 219

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 377

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 111

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 358

Üniversite Tercih Fuarı 2'nci Gününde

EKET Fuarcılık tarafından düzenlenen ve dün başlayan  ‘Kocaeli Üniversite Tercih Günleri’, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde bugün de öğrencilere ve velilere kapılarını açtı.

Daha Fazla Göster 24/03/2017 || 385

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler