“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

 GAYE GAMZE YILMAZ 30/11/2017 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 293
Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle paylaşan anne Aysel hanım, ailelerin engelli çocuklarına olan tutumlarının çocuğun gelişimi üzerinde çok önemli bir rol oynadığını belirtti ve herkesi onlarla 'gerçek anlamda' empati kurmaya davet etti. 

 Duru'nun ailesi onun doğumdan 3 gün sonrasında gözünü açmamasıyla öğreniyor kızlarının rahatsızlığını. Zaman kaybetmeden tedavi yöntemi aramaya başlıyorlar ancak götürdükleri diğer doktorlar tarafından 'görme engelli' teşhisi konuluyor Duru bebeğe. "O an dünyam karardı. Hayatım boyunca bir daha öyle bir an yaşamak istemem" diye anlatıyor anne Aysel Avşar yaşadıkları şoku. Aile olarak bu durumla nasıl mücadele edeceklerini araştırmaya başladıklarından bahsediyor: "Öğrendiğimde ben ona nasıl bakarım, onu nasıl yetiştiririm kaygım vardı. Bakamam herhalde diye düşündüm. Duru özel bir çocuktu.  Ona nasıl davranmamız gerektiğini ve onunla beraber dünyaya yeniden farklı bakmayı öğrendik."

Çevrenizdekiler, yakınlarınız bu durumu nasıl karşıladı?

Çevremizdekiler özel bir çocuğumuz olduğuna inanamadılar. Duru büyüdükçe herkes bir şeyler başarabileceğine inandı. Duru çok yol katetti. Şu anda da durumunu gayet iyi biliyor. Görmemenin tat alarak, dokunarak tamamlanabileceğini ona anlattık. Çevremizdekiler manevi olarak bize hep destek oldular. 

Peki ya aileniz, günlük yaşantınız?

Günlük hayatımızdaki tek değişiklik evdeki eşyalara adapte olabilmesi için onun erişebileceği seviyelere indirdik. Hiçbir zaman sen görmüyorsun, sen yapamazsın diye ona engel olmadık. Sen yapabilirsin diye onu hep motive ettik. Normalde anneler çocuklarına bıçak vermeye korkar ama ben hiçbir zaman karışmadım. Ben görebilmeme rağmen elimi kesiyorum. Duru da bunu öğrenmeliydi. Hayatında her zaman ben olmayacağım. Bugün varım yarın yokum.

"BİZDEN HİÇBİR FARKLARI YOK"

Görme engelli çocuğu olan ailelerin çocuklarını kısıtlamamaları gerektiğini tavsiye eden anne Aysel hanım, aile motivasyonunun çocukların başarılarında büyük bir etkisi olduğunu söylüyor ve  "Bizden hiçbir farkları yok." diye ekliyor. Aysel Avşar'ın bu konudaki en büyük sıkıntısı ise toplumun engelli bireylere olan yaklaşımı. "Duru’nun bir bastonu var. Boyunun da kısa olmasından dolayı kalabalıkta ittirerek geçmeye çalışıyorlar. Engellilerin öncelikli olduğunu bilmiyorlar." diyerek yakınıyor bu durumdan Aysel hanım. 

Duru'nun bu yönde yaşadığı büyük bir sıkıntısı oldu mu?  

Yakın zamanda markete alışveriş yapmaya gitmiştik. Duru kendi başına ürünlere dokunarak yürüyordu. Duru bir kadına dokundu. ‘Kızım görme engelli kusura bakmayın’ dedim. ‘Bilerek yaptı’ diye bağırmaya başladı. Tekrar özür dilediğimde hala bağırıyordu. Kızımı rencide ederek konuştu. Arkasını dönüp ‘Evden çıkarmayın o zaman’ dedi. Daha sonra kasada özür dilemek için yanımıza geldi. Ben çok sinirliydim. ‘Benden değil kızımdan özür dileyin’ dedim. Neticede gören biri evden çıkıp markete kolayca gidebilir. Gözlerini bağlayıp çıksa burayı bulabilir miydi? Kızım o gece hiç uyumadı. Ertesi gün okulda gösterisi vardı. Motivasyonu çok düştü. O markete gitmek istemiyordu. Yaşadığı olay karşısında çok incindi.

ONLARLA EMPATİ KURUN

Toplumdaki her bir bireyin engelli olabileceğini unutmaması ve bu yönde davranması gerektiğini vurgulayan Aysel anne, son olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde, "Bilinçli, daha medeni ve saygılı davranışlarla karşılaşmayı ve insanların bu konuda sadece belirli günlerde değil her zaman farklı kanal ve iletişim araçları vasıtasıyla bilgilendirilmesinin topluma yararı olacağı inancındayım. Bu fırsatı tanıdığınız ve bizim sesimiz olduğunuz için Duru da ben de size çok teşekkür ederiz." diyerek bütün bireyleri daha duyarlı olmaya  ve engelli bireylerle empati kurmaya davet ediyor. 

Kategorisindeki diğer haberler

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 120

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 294

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 54

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 287

Üniversite Tercih Fuarı 2'nci Gününde

EKET Fuarcılık tarafından düzenlenen ve dün başlayan  ‘Kocaeli Üniversite Tercih Günleri’, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde bugün de öğrencilere ve velilere kapılarını açtı.

Daha Fazla Göster 24/03/2017 || 324

“İpin Ucu Senin Elinde”

Sabah Gazetesi Eğitim Yazarı ve CNN Türk Program Yapımcısı Sait Gürsoy katıldığı Kocaeli Üniversite Tanıtım Günleri’nde liseli öğrencilerle buluştu. 

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 344

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler