Hayallerin Engeli Yoktur

 GİZEM BAYRAK 30/11/2017 GÜNCEL 228
Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bugün aslında engelli bireylerin sesini duyurmanın onların sorunlarına farkındalık yaratmanın sadece bir aracı. Biz de bu özel günde onları daha iyi anlamak ve seslerini duyurmak adına engelli bireylerle buluştuk ve sözü onlara bıraktık. Ümmühan Aysu, küçük yaşlarında geçirdiği rahatsızlıktan dolayı görme engelli aynı zamanda Çağdaş Engelliler Derneği Başkanı. O, azmiyle ve çalışkanlığıyla engelleri ezip geçen biri. 
Çağdaş Engelliler Derneği başkanı Ümmühan Aysu ile söyleşi yaptık. Çağdaş Engelliler Derneği başkanı Ümmühan Aysu ile söyleşi yaptık.

Ümmühan Aysu,  beş çocuklu çiftçi bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geliyor. 3 yaşına kadar herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan Aysu, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle görme yetisini kaybediyor. Onun hikayesi sadece engellilere değil her bireye örnek olacak tarzda.

Sizin hikayenizi sizden dinleyelim?

Ben 1971 yılında Kocaeli'nin Derince ilçesinde dünyaya geldim. 3 yaşına kadar bende herkes gibi normal bir şekilde hayatımı sürdürüyordum. Gerçi şuanda hayatımda bir anormallik yok. 3 yaşından sonra geçirdiğim rahatsızlıktan dolayı yüzde 97 oranındna görme yetimi kaybettim. Bu doğuştan da olabilirdi veya görme yetimi tamamen kaybedebilirdim. Şu an az görüyorum. Hayatıma bu şekilde alıştım ve devam ediyorum. Hayatımda hiç neden engelliyim, niçin görme engelli oldum diye sorgulamadım. 7 yaşıma geldiğimde her çocuk gibi bende okula gitmek istedim. Ben okula gitmek isteyince annemle babam öğretmenle görüştüler. Öğretmen de gelip ders dinleyebilir demiş ama ben sadece ders dinlemek değil ders çalışmak istiyordum. O zamanki koşullar şimdiki kadar iyi değil maalesef. Bana eğitim verebilecek bir öğretmen olmadığı için okula gidemedim.

Peki ya eğitiminiz...Bu süreçte kendinizi nasıl geliştirdiniz? 

Sıralarda oturamamak,okumak,ders çalışmak hep içimde kaldı. Babam bana alfabeyi gösterirdi, matematik öğretirdi. Ablamlarla beraber Kur’an Kursu'na gittim. 17 yaşıma kadar hiçbir şekilde okula gidemedim. Daha sonra bir akrabamızın aracılığıyla İstanbulda görme engelliler için bulunan bir rehabilitasyon merkezine gittim. 6 buçuk ay orda kaldım. İlk gittiğim zamanlar çok zordu benim için. Alışınca ayrılmak zor geldi. Rehabilitasyon merkezi ailemizden sonra bizi ayakta tutan, bize güç veren bir yerdi. Birincilikle bitirerek mezun oldum. .

Çalışmaya ne zaman başladınız?

Mezun olduktan sonra köye döndüm ama köyde benim yapabileceğim hiçbir şey yoktu. Kardeşlerimle beraberdim, babamlara tarlada yardım ediyordum. Elimden geleni yapmaya çalışıyordum ama bana yeterli gelmiyorduO zamanlar engelliler için iş olanağı yok denecek kadar azdı. Özel sektörde bulmak imkansızdı ancak devlette bulunabiliyordu. 1994 yılında dernek aracılığıyla İzmit Belediyesi'ne girdim.  Lise bittikten sonra üniversite sınavına hazırlandım. Açıköğretim Fakültesi'nde kamu yönetimi okuyorum. 2011 yılında milletvekili aday adayı oldum. Yaklaşık 60 tane sertifikam var. Bunlardan 30 tanesi Ahmet Elginkan Mesleki Eğitim Merkezi'nden. Bir tane de meslek danışmanlığıyla ilgili uluslararası sertifikam var. Hedeflediğim her şeyi başarıyla yapmaya çalıştım.

Çağdaş Engelliler Derneği ve Görsem Engelliler Derneği gibi derneklerde aktif olarak bulunuyorsunuz. Engelliler için başka çalışmalarınız bulunuyor mu?

Kocaeli Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği'nde başkanlık, kulüb müdürlüğü ve başkan yardımcılığı yaptım. 2012-2013 yıllarında Gençlik ve Spor Bakanlığı Kocaeli İl Temsilciliği yaptım. 2007 yıllarında “Bir Fidan Bir Hayat Sağlıklı Yaşam İçin” adlı projeyi başlattım. Proje kapsamında birçok okulumuzla,öğrencimizle,gencimizle,yaşlımızla “Herkesin Dikili Bir Fidanı Olsun” kampanyasıyla 10 TL’den bir fidan dikip ihtiyaç sahibi çocuklarımıza elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık hala da çalışıyoruz. Kırtasiye, okul ihtiyaçları ne gerekiyorsa onları almaya çalışıyoruz. Kent konseyi olarak her bayram kendilerinin seçmiş olduğu bayramlıkları onlara hediye ediyoruz. “Kadın Emeği Göz Nuru” projesi kapsamında her yıl sahile stand kuruyoruz. “Hayata Ses Kat” proje kapsamında evleri ziyaret ettik. Kocaeli Üniversitesi Genç Fikirler ile geçen yıl “Engelsiz” adlı projeyi yaptık.

İstihdamla da ilgileniyorum. Staj konularında gençlere, öğrencilere yardımcı oluyorum. İşsiz olan mesleki eğitimi olmayan ailelerimizi çeşitli kurslara yönlendiriyorum.

 

Bütün bu süreçlerde yer alan birisi olarak yapılan çalışmaları yeterli buluyor musunuz? 

Üllkemiz son zamanlarda çok gelişti. Ben şunu istiyorum; bizim istihdam olduğumuz yerlerde gerek özel sektörde gerek kamuda engellilerle ilgili birimler varsa yönetici kendileri olmalı. Kariyerli engelli arkadaşlarımızın da sadece engellileri yönetmesi değil, sizinle kendi fikirlerimizi birleştirerek engelsiz yöneticiler olabilmeli diye düşünüyorum. Çünkü eğer söz ve yetki bizlere verilirse bizde kendi kararlarımızı ve kendimiz gibi insanları toplumla bağdaştırabiliriz.

Bunları sağlamak için neler yapılabilir? Örnek verebilir misiniz?

Bir engelli çalışma arkadaşınız olabilir,komşunuz veya yoldan geçen biri bile olabilir. Önemli olan, "Bu kişiyle nasıl iletişim sağlayabiliriz? Nasıl engelleri kaldırabiliriz?" diye düşünmek. Bir merdivenden inerken tutunacak bir yer yoksa veya kafeye yada herhangi bir yere giderken yanında olabilecek birisi yoksa bu bir engeldir. Koşulları kolaylaştırıp iyileştirmek gerekiyor. 

Sizinle engelliler ve yaşadığınız zorluklardan bahsettik. Peki sizin sosyal hayatta hiç unutamadığınız zor bir anınız oldu mu?

Çağdaş Engelliler Derneği'nin genel koordinatörlüğünü yaparken Alemdar Caddesi'nde bir derneğimiz vardı. İşten çıkıp arkadaşlarla buluşacağım ve derneğe gideceğim. Derneğin altı depo olarak kullanılıyormuş ama yıllardır ızgara durduğu için kimse farketmemiş. Izgarayı kaldırmışlar bende ordan geçerken düştüm ve ayağım sıyrıldı. Bir kere de yağmur yağarken bir beyefendiye beni karşıdan karşıya geçirmesini rica ettim. Beyefendi bana sağ yap, sol yap şeklinde komutlar vererek karşıya geçirmeye çalıştı.  Dedim ki “Beyefendi ben araç kullanmıyorum bana araba çarptıracaksınız.”  O da bana “Namahrem, senin kolundan tutamam” demişti.  Bunlar gibi daha birçok anım var.

 

Hiç ümitsizliğe kapıldığınız oldu mu?

Hiç öyle bir durumum olmadı. Karamsarlık yaşamadım. Hayata hep mücadeleci bir şekilde baktım. Bir çok farklı işte çalıştım. Belediyeye girene kadar mukavva kutu yaptım.  Arkadaşlarım 500 tane telli dosya yaparken ben bin tane mukavva kutu yapıyordum. Pazar paramı çıkartmak için her gün üç tane muhtarın derneğinde masaları siliyordum. Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılıp da kendimi bırakmadım hayatımda hep bunlar gibi mücadele vardı. Başarıya ulaşmak için azim ve kararlılık gerektiğini düşünüyorum.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Ruhu Doyuran Nağmelere Adım Adım

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) 12. Geleneksel Bahar Şenlikleri için Türk Sanat Müziği korosunun provaları devam ediyor. Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen provalar her yaştan ilgi gör...

Daha Fazla Göster 22/02/2018 || 5

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte İzmit halkına aile içi iletişimin ö...

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 39

Buz Pateni Senkronize Şampiyonası

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 28

TRT ve İletişim Fakültesi Öğrencileri Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesinde bugün 4. Geleceğin iletişimcileri Yarışması tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda, TRT Medya Eğitim Koordinatörlüğü Müdürü Ekrem Özdemir ko...

Daha Fazla Göster 19/02/2018 || 34

''Duyguya Bırakılan Bestelerde Nota Gerekmez''

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) 12. Geleneksel Bahar Konseri için “Türk Sanat Müziği Korosu” provaları başladı. Koro ekibi, Prof. Dr. Fazıl Özen öncülüğünde Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlık ...

Daha Fazla Göster 15/02/2018 || 171

Akademisyenler ve Tiyatroculardan Beyin Fırtınası

Toplum Ruh Sağlığı Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Coşkun ve Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Fatih Sevdi önderliğinde "Sanal Gerçeklik ve Sanat Üzerine" adlı söyleşi gerç...

Daha Fazla Göster 09/02/2018 || 91

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler