"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

 ZİLAN KÖKERER 29/11/2017 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 53
Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliğine ses olan usta öğretici Aylin Güngör ile bir araya geldik ve haberimizde onun bu güne dair mesajına yer verdik. 
İşaret dili eğitmeni Aylin GÜNGÖR İşaret dili eğitmeni Aylin GÜNGÖR

Aylin Güngör aslında Tekstil Bölümü mezunu. Daha önce kendi işiyle ilgili bir iş yerinde çalışan Güngör, 2009 yılında işitme engellilerle ilgili bir federasyonda çalışmaya başlıyor. Bu deneyimin ardından Güngör, işitme engelli bireyleri daha iyi anlamak için işaret dili öğreniyor ve kendisini bu alanda geliştiriyor. "Çünkü bu bireylerle birlikte yaşıyoruz. Onları anlamamız gerekiyor. Fiziksel hiçbir farkları yok." diyor Güngör işitme engelli bireyler için. 

İşitme engellilerle birebir ilgileniyorsunuz. Sizce onların en büyük sorunu ve çözüm yolları neler? 

En büyük sıkıntıları aynı dili konuşamamak. Dediğim gibi fiziksel hiçbir farkları yok. Diğer engellilere göre biraz daha asabiler. Çünkü duyamamak ve konuşamamak çok zor. Birçok kurumda işaret dilini bilen yok. Toplumumuzda işaret dilini öğrenmeye karşı ilgi oluşmaya başladı fakat yine de yetersiz. İnsanlar daha çok teşvik edilmeli. Kurumlara işaret dili bilen kişiler alınmalı. İşitme engellilerle olan iletişimimiz güçlendirilmeli.

İşaret dilinin yaygınlaşması için neler yapılmalı?

Televizyon kanallarında, haberlerde işaret diliyle anlatım yapılabilir. Sadece onlara ait bir kanal kurulabilir. Bizden bir farklarının olmadığını görebilmek adına bunların yapılması gerektiğini düşünüyorum.

İşaret dilini öğrenen çok ama işitme engellilerle iletişime geçen az bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bence çekiniyorlar. Bildiğimiz halde yapamıyoruz, parmaklarımız titriyor. Biraz emin tavırlar sergilenmeli. Sonuçta işitme engelliler anlayışlılar yanlış yaptığınızda sizi uyarabilirler, yeni öğrendim dediğinizde size yardımcı olabilirler.

İşaret dilinin toplum için önemi nedir?

İnsan olarak hepimiz iletişim halindeyiz. Bence herkes işaret dilini öğrenmeli. Farkındalık olsun diye değil de gerçekten bir dilmiş gibi öğrenilmeli. Çünkü işitme engelliler için parmakları ağız, gözleri kulak oluyor. İşaret dili yabancı bir dil kadar önemli. Toplumumuzda bu insanlardan çok fazla var.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Klişe bir söz olabilir fakat hepimiz bir engelli adayıyız. Herkesin bu sessiz dünyada var olmasını isterim.

Kategorisindeki diğer haberler

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 119

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 293

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 54

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 287

Üniversite Tercih Fuarı 2'nci Gününde

EKET Fuarcılık tarafından düzenlenen ve dün başlayan  ‘Kocaeli Üniversite Tercih Günleri’, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde bugün de öğrencilere ve velilere kapılarını açtı.

Daha Fazla Göster 24/03/2017 || 324

“İpin Ucu Senin Elinde”

Sabah Gazetesi Eğitim Yazarı ve CNN Türk Program Yapımcısı Sait Gürsoy katıldığı Kocaeli Üniversite Tanıtım Günleri’nde liseli öğrencilerle buluştu. 

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 344

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler