“Kadına Yönelik Şiddet Bir İnsan Hakkı İhlalidir”

 NURSEDA GEREK 29/11/2017 GÜNCEL 135
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ‘Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Programı’ gerçekleştirildi. Üç gün boyunca devam edecek olan  konferansa Doç.Dr.Ayla Ergin, Doç. Dr. Elif Karagün ve Yrd.Doç.Dr.Ayşegül Gökalp Kutlu konuşmacı olarak katıldı. 
Doç.Dr.Elif Karagün konuşmalarında şiddetin türlerinden bahsetti. Doç.Dr.Elif Karagün konuşmalarında şiddetin türlerinden bahsetti.
Doç.Dr.Ayla Ergin projelerinden bahsetti. Doç.Dr.Ayla Ergin projelerinden bahsetti.
Yrd.Doç.Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu medyanın toplumda cinsiyet algısı üzerinde önemli rol oynadığını ifade etti. Yrd.Doç.Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu medyanın toplumda cinsiyet algısı üzerinde önemli rol oynadığını ifade etti.

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Doç.Dr. Elif Karagün  toplumsal cinsiyete dayalı işbölümü ve kadınlara yönelik şiddet  konularını ele aldı. Dünyada iş hayatında var olan kadınların toplam iş nüfusunun üçte ikisini oluşturduğunu ifade eden Karagün, bu orana rağmen kadınların toplam gelirden ise yalnızca onda birini kazandığına dikkat çekti. Karagün, yaşadıkları şiddeti kimseye anlatmayan kadınların oranının ise yüzde 48 buçuk olduğunu belirtti. Günlük hayatta da bir olay karşısında sık sık “Ben ne yapabilirim?” diye sorulmasını kendimize misyon edinmemiz gerektiğini söyleyen Karagün, fiziksel şiddetten de bahsederek “Şiddet uygulayan erkeklerin ortak özellikleri arasında kıskançlık ve kontrol isteği bulunur.” dedi. Karagün, konuşmasını “Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir.” diyerek sonlandırdı.

Türkiye, Cinsiyet Eşitsizliği Oranında 131’inci Sırada

KOÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde faaliyet gösteren Doç. Dr. Ayla Ergin, sosyal yaşamda kadının misyonundan bahsederek bu uygulama merkezinin kadının toplumsal yaşamda güçlendirilmesi için çalışmalar yaptığını ifade etti. Kadın ve erkek arasındaki sorumluluk ve gelir dağılımında adalet ve hakkaniyet olması gerektiğine dikkat çeken Ergin, katılımcılara kadın ve erkek denildiğinde akıllarına ilk gelen kelimeleri sordu. Gelen cevaplar hakkında yorum yapan Ergin, bu algıların oluşmasında toplum dayatmasının öne çıktığını konuşmalarında ifade etti.

Konuşmacılardan bir diğer isim olan Yrd.Doç.Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu katılımcılara birkaç reklam örneği izleterek reklamların toplumsal algıdaki rolünden bahsetti. Kutlu, kadın cinayetlerinin oranına değinerek, dünyadaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği sıralamasında Türkiye’nin  144 ülke arasında 131’inci sırada yer aldığını vurguladı.

 

Soru cevap şeklinde devam eden konferansta katılımcılarla birlikte güven oyunu etkinliği yapılarak insanların birbirlerine olan güven problemi vurgulandı.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

Geçmişten Günümüze Öğretmen Okulları

 Koceli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu'nda 16 Mart Öğretmen Okullarının 170'inci yıldönümünde anma programı gerçekleştirildi. Etkinliğe  ko...

Daha Fazla Göster 16/03/2018 || 16

İş Hayatına İlk Adım; Kariyer Planlaması

Kocaeli Üniversitesi Liderlik Kulübü tarafından düzenlenen ‘İnsan Kaynakları Zirvesi’ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 212 numaralı salonda gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşmacı olarak Çağrı Ge...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 17

Matematikçilerin ''Pİ Günü''

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat (A) Fakültesi 2020 no'lu salonda Matematik Kulübü tarafından ‘Dünya Pi Günü’ etkinliğinin üçüncüsü gerçekleştirildi. Etkinliğe böl&u...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 27

3.Kummpas Günleri Gerçekleşti

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Makine Mühendisliği Kulübü'nün düzenlemiş olduğu 3.Kummpas Günleri Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Mühendislik alanından birçok katıl...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 21

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 23

Sahne “Y” Kuşağının

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi Körfez Salonu'nda “ Kadın Girişimciliği ve Girişimci Kadınlar Paneli” düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 08/03/2018 || 70

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler