“Kadına Yönelik Şiddet Bir İnsan Hakkı İhlalidir”

 NURSEDA GEREK 29/11/2017 GÜNCEL 58
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ‘Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Programı’ gerçekleştirildi. Üç gün boyunca devam edecek olan  konferansa Doç.Dr.Ayla Ergin, Doç. Dr. Elif Karagün ve Yrd.Doç.Dr.Ayşegül Gökalp Kutlu konuşmacı olarak katıldı. 
Doç.Dr.Elif Karagün konuşmalarında şiddetin türlerinden bahsetti. Doç.Dr.Elif Karagün konuşmalarında şiddetin türlerinden bahsetti.
Doç.Dr.Ayla Ergin projelerinden bahsetti. Doç.Dr.Ayla Ergin projelerinden bahsetti.
Yrd.Doç.Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu medyanın toplumda cinsiyet algısı üzerinde önemli rol oynadığını ifade etti. Yrd.Doç.Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu medyanın toplumda cinsiyet algısı üzerinde önemli rol oynadığını ifade etti.

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Doç.Dr. Elif Karagün  toplumsal cinsiyete dayalı işbölümü ve kadınlara yönelik şiddet  konularını ele aldı. Dünyada iş hayatında var olan kadınların toplam iş nüfusunun üçte ikisini oluşturduğunu ifade eden Karagün, bu orana rağmen kadınların toplam gelirden ise yalnızca onda birini kazandığına dikkat çekti. Karagün, yaşadıkları şiddeti kimseye anlatmayan kadınların oranının ise yüzde 48 buçuk olduğunu belirtti. Günlük hayatta da bir olay karşısında sık sık “Ben ne yapabilirim?” diye sorulmasını kendimize misyon edinmemiz gerektiğini söyleyen Karagün, fiziksel şiddetten de bahsederek “Şiddet uygulayan erkeklerin ortak özellikleri arasında kıskançlık ve kontrol isteği bulunur.” dedi. Karagün, konuşmasını “Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir.” diyerek sonlandırdı.

Türkiye, Cinsiyet Eşitsizliği Oranında 131’inci Sırada

KOÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde faaliyet gösteren Doç. Dr. Ayla Ergin, sosyal yaşamda kadının misyonundan bahsederek bu uygulama merkezinin kadının toplumsal yaşamda güçlendirilmesi için çalışmalar yaptığını ifade etti. Kadın ve erkek arasındaki sorumluluk ve gelir dağılımında adalet ve hakkaniyet olması gerektiğine dikkat çeken Ergin, katılımcılara kadın ve erkek denildiğinde akıllarına ilk gelen kelimeleri sordu. Gelen cevaplar hakkında yorum yapan Ergin, bu algıların oluşmasında toplum dayatmasının öne çıktığını konuşmalarında ifade etti.

Konuşmacılardan bir diğer isim olan Yrd.Doç.Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu katılımcılara birkaç reklam örneği izleterek reklamların toplumsal algıdaki rolünden bahsetti. Kutlu, kadın cinayetlerinin oranına değinerek, dünyadaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği sıralamasında Türkiye’nin  144 ülke arasında 131’inci sırada yer aldığını vurguladı.

 

Soru cevap şeklinde devam eden konferansta katılımcılarla birlikte güven oyunu etkinliği yapılarak insanların birbirlerine olan güven problemi vurgulandı.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

“Kocaeli Yalnızca Sanayi Kenti Değil, Sanat Kentidir”

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü tarafından ‘Bir Kent Bir Mekan’ adlı fotoğraf ve video sergisi Seka Kağıt Müzesi’nde açılışı gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 0

“En Çağdaş Sınıf En Gürültülü Sınıftır”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Etkinliklerle İlk Okuma Yazma Öğrenimi’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 23

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 17

Yeni Polikliniğin Temeli Atıldı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Ek Poliklinik Binası temel atma töreni gerçekleşti. Umuttepe’deki törene Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, milletvekilleri, il protokolü ve KOÜ aka...

Daha Fazla Göster 08/12/2017 || 97

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 26

''Başarı İçin Dönüşüm Şart''

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Mühendislik Kulübü'nün düzenlediği Com'Meet Nokia Haberleşme Semineri bugün Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.  Seminere konuşmacı olarak...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 60

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler