Öğretmen Adayları 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Prof. Dr. Sedat Sever’le Buluştu

 Oğuzhan Eke 24/11/2017 GÜNCEL/ EĞİTİM 47
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda Eğitim Fakültesi tarafından ‘Çocuk Okur Büyük Düşünür’ semineri gerçekleştirildi. Seminerde KOÜ Eğitim fakültesinin genç öğretmen adaylarına Prof. Dr. Sedat Sever öğretilerde bulundu. Ayrıca seminerde 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında anma töreni gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Sever Prof. Dr. Sever " Her kişi belleğindeki dil kavramı kadar özgürdür ve özgür düşünür"
Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Küçük konuşmasını yapıyor. Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Küçük konuşmasını yapıyor.
Oturmak için yer bulamayan öğrenciler semineri ayakta takip etti. Oturmak için yer bulamayan öğrenciler semineri ayakta takip etti.
Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşan Veli 24 Kasım konuşmasını gerçekleştirirken. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşan Veli 24 Kasım konuşmasını gerçekleştirirken.

 Savaş Ayberk Konferans salonunda gerçekleşen KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşan Veli, öğretim üyeleri, ve öğrenciler katıldı. Seminerde konuşmacı olarak Prof. Dr. Sedat Sever yer aldı. Seminer 24 Kasım Öğretmenler Günü ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şimdiye kadar hayatını kaybetmiş, şehir ve gazi öğretmenleri anmak için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlandı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sever “ Cumhuriyetin ilk yıllarında inkılaplar yapılmış ve mektepler kurulmuştur. Bu yüzdendir ki 24 Kasım 1928’de açılan Millet Mektepleri ve yapılan yenilikler kapsamında her 24 Kasımı Öğretmenler günü olarak kutlamaktayız. Öğretmenlik sevgi ve şefkat isteyen bir meslektir. Sevgi ile yapılan bir mesleği icra eden öğretmen ve öğrencilerimiz bizim için çok değerlidir. Öğretmenlerimiz bize vatan ve millet sevgisini öğretenlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bugününe kadar görevde bulunmuş tüm öğretmen ve şehitlerimizi saygı ve sevgi ile anarım” dedi.  Prof. Dr. Sever’in ardından öğretmenler günü konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Küçük “ Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, şehit, gazi ve ayrıca emeği olan tüm öğretmenlere saygı ve şükranlarımı sunarım. İnsan yetiştirmek toplumun gelişmesinde en önemli etkendir. Bu yüzdendir ki Cumhuriyet bilim, fikir ve beden yönünden güçlü öğretmenlere ihtiyaç duyar. Bizi yüksek medeniyetler seviyesine çıkarmak için, çağdaş eğitim sistemini getiren Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde eğliyor, saygı ve sevgiyle anıyorum” şeklinde konuştu.

 Törenin ardından Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sedat Sever söz aldı. Sever, sunumuna 24 Kasım’ın öneminden, 24 Kasım tarihinin kabulü ve Cumhuriyet döneminin yapılan inkılaplarından bahsederek başladı. Sever sunumunda genç öğretmen adayları diye hitap ettiği öğrencilere çocuğun yetişmesi, öğretmenin rolleri, dilin önemi gibi önemli konulardan bahsetti.  Sunumları sırasında atasözlerine bol bol yer veren Sever, öğrencilere “ Amacınız düşünen, hisseden bireyler yetiştirmek mi, yoksa korkuluk yetiştirmek mi” sorusunu sordu. Araştırma verilerini de kullanan Sever sunumunda ülkemizin yapılan araştırmalarda okuma ve okuduğunu anlama, fen- matematik ve sanat gibi çevrelerde iyi noktalarda olmadığını belirtti. Ayrıca genç öğretmen adaylarına 75 milyon nüfuslu Türkiye’de 23 milyon çocuğa öğretmenlik yapacaklarına dikkat çekti.

İki Elimizin Arasında Yüreğimiz ve Aklımız Var

 

  Sever, genç öğretmen adaylarına meslek hayatların da en çok ihtiyaçları olacak şeyin kendi bünyelerinde sahip oldukları olduğunu söyledi. Sever “Ne paramız, ne de giydiğimiz kıyafetler bizi kurtarmaz. Bizi iki şey kurtarır, peki ne bu iki şey. Beynimiz ve yüreğimiz. İki elimizin arasındaki tek gerçeklik bu. Yürek insanın duygularının ülkesidir. Beyin iyi düşüncelerinin. Her insan içinde iki ülke barındırır. Bu toprak parçalarını nadasa mı bırakalım, gelin hep birlikte sulayalım, ekelim, yapılandıralım. Yüreği, belliği tam, düşünen ve yetiştiren insan yetiştirmek Cumhuriyet’in en önemli amacıdır” dedi. 

 

 Seminere katılan öğretim görevlilerine eğitim fakültesi öğrencileri tarafından çiçek verildi.

Kategorisindeki diğer haberler

“En Çağdaş Sınıf En Gürültülü Sınıftır”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Etkinliklerle İlk Okuma Yazma Öğrenimi’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 23

Öğretmen Adayları 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Prof. Dr. Sedat Sever’le Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda Eğitim Fakültesi tarafından ‘Çocuk Okur Büyük Düşünür’ semineri gerçekleştirildi. Seminerd...

Daha Fazla Göster 24/11/2017 || 48

Öğretmen Öğrencilerine İlham Olabilendir

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde emekli öğretmen Hayri Bostan ile hayat hikayesi ve eğitim üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hayri Bostan’ın öğretmenlik macerası okumak için evden ka...

Daha Fazla Göster 24/11/2017 || 114

''Öğretmenlik Hayata Pozitif Bakmamı Sağlıyor''

Her dönemin en kutsal mesleği olarak kabul edilen öğretmenlik, aynı zamanda yeni neslin başarısı ve gelecek günlerin aydınlığı adına gençliğe katkısı en fazla olan meslek gruplarındandır. 24 Kasım Öğretmenler Gü...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 55

Bir Öğretmenin Gözünden Eğitim

 “Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.” Mustafa Kemal Atatürk   Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlerimize ar...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 178

''Öğretmenlik En Doğru Tercihim''

24 Kasım Öğretmenler Günü gibi özel bir günde öğretmenlik mesleği ve eğitim ile ilgili sorularımızı akademisyen olarak görev yapan Dilek Işıkhan'a yönelttik. Işıkhan, mesleğinin tarifini yaparken&nb...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 64

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler