''Öğretmenlik En Doğru Tercihim''

 NURSEDA GEREK 23/11/2017 GÜNCEL/ EĞİTİM 2027
24 Kasım Öğretmenler Günü gibi özel bir günde öğretmenlik mesleği ve eğitim ile ilgili sorularımızı akademisyen olarak görev yapan Dilek Işıkhan'a yönelttik. Işıkhan, mesleğinin tarifini yaparken ''Öğrenmeye, yeniliklere, bilgiye açlık bu işin olmazsa olmazı'' diye ifade ediyor.

Dilek Işıkhan 16 Mayıs 1989 doğumlu öğretim üyesi.

Bahçelievler Kemal Hasoğlu Lisesi’nde okuduktan sonra İstanbul Kültür Üniversitesi’nde  Türk Dili ve Edebiyatı bölümü üzerine lisans eğitimini tamamladı. Ardından yüksek lisansını yine aynı okulda yaptı. Doktora ders dönemini Eski Türk Dili ve Edebiyatı üzerine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yaptı. Daha sonra doktorası için yatay geçişle Sakarya Üniversitesi'ne geçti. 

 

Öncelikle öğretmenler gününüz kutlu olsun. 

 

1.       Neden bu mesleği seçiniz?

Öğretmen olmaya lise yıllarımda karar verdim. Bu kararımda hem edebiyat öğretmenim  hem de kendimde farkettiğim bir özelliğim etkili oldu. Sınav dönemi yaklaştığında deli gibi çalışır ertesi gün çalıştıklarımı arkadaşlarıma anlatırdım. Bu hem benim anlattığım konuyu daha iyi öğrenmemi sağlar hem de arkadaşlarıma yardımcı olduğum için bana inanılmaz bir keyif verirdi. Bu arkadaş çevrem zamanla büyür kimi zaman kendimi sınıfa ders anlatırken bulurdum. Bu tutumum üniversite yıllarımda da devam etti. Böylelikle meslek olarak öğretmenliği seçerek ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bir kez daha anlamış oldum.

 

2.       Türkiye'deki eğitim sisteminden memnun musunuz? Sizce eksikleri var mı?

Ne yazık ki bizde henüz oturmuş bir eğitim sistemi yok. Bir anda müfredat ya da eğitim sistemi değişebiliyor. Düzenin olmadığı yer kaosu yaşamaya mahkumdur. Aslında özellikle son birkaç yıldır bu kaosu yaşıyoruz. Bundan en çok etkilenense yine öğrenciler oluyor. Keşke bugün artılarını konuşup tartışabileceğimiz bir sistemimiz olsa da eksiklik yerine mevcut sistemi daha ne kadar iyileştirebileceğimiz üzerine konuşsak. Sanıyorum bunun için daha uzun bir süre bekleyeceğiz.

 

3.       Eğitim sizce nerede başlar? Öğrenmenin yaşı var mıdır?

Öğrenmenin bir yaşı ya da kriteri olduğunu düşünmüyorum. Bana göre her şeyin başı merak. Merak ettiğiniz an öğrenmek için çaba sarfetmeye başlıyorsunuz. Bu çaba bilgiye ulaşana dek sürüyor. Ardından yeni bir merak doğuyor ve bu süreç sizi bilgi peşinden koşmaya alıştırıyor.

 

 

4.       Öğretmenlik mesleğinin zorlukları nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi öğretmenliğin de belli başlı zorlukları var. Öğretmen olmaya karar verdikten sonra yorucu ve stresli bir süreçle başbaşa kalıyorsunuz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra birtakım sınavlara tabi tutuluyor ve ardından atama bekliyorsunuz. Aslında bu bile oldukça sancılı bir dönem. Benim tercihim akademisyenlikten yana olduğu için daha farklı bir süreçten geçtim. Yine de bunlar işin bedensel ve ruhsal boyutu. Bu işi manen düşündüğünüzde boyutu çok daha farklı. Bir kere her karşısına çıktığınız öğrencinin hayatında iyi veya kötü bir yer ediniyorsunuz. Devlet dairesinde işinizi yapan kişiyi unutuyorsunuz ama öğretmeninizi hiç unutmuyorsunuz. Dolayısıyla onların hayatında yalnızca kitaplarda yazanı değil insan olarak da iyi birer birey olmayı göstermek bana göre en önemli ve de en zor şey.

 

5.       Atama sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sanıyorum bu, mesleğin en problemli yanı. Her yıl binlerce öğretmen atanmayı beklerken mesleğinden uzaklaşıyor. Belki öğreteceği  bir bilgi bir çocuğun hayatını tümden değiştirebilecek nitelikteyken daha o çocuğa ulaşamadan bu yoldan vazgeçiyor. Öğretmen bekleyen binlerce okul ve atanmayı bekleyen binlerce öğretmen varken istihdam sağlanamaması, en az oturmuş bir eğitim sisteminin olmaması kadar büyük bir problem. 

 

 

6.     Öğretmenlik hayatınızda başınızdan geçen komik veya garip bir anı varsa anlatabilir misiniz?

Üniversitede ilk girdiğim derste kürsüde bir öğrenci duruyordu. Sınıfa girdiğimde kendisinin öğretmen olduğunu ve derse kendisinden sonra girmemem gerektiğini söylemişti. Bozuntuya vermeden bir yer bulup oturdum. Sınıfta bir sessizlik olmuş herkes öğrenciye bakıyordu. Aradan birkaç dakika geçti ve bana yönelerek "kendinizi bize tanıtmayacak mısınız." diye sordu. Kendim hakkında kısa bir konuşma yaptıktan sonra yeni öğretmenleri olduğumu söyledim. O öğrencinin kürsüden biraz şaşkın biraz mahçup bir ifadeyle inişi benim için hep hoş bir anı olarak kalacak.

 

7.    Son olarak ilerde bu mesleği seçecek öğrenci adaylarına ne öneriyorsunuz?

Öncelikle yeteneklerinin ve ilgilerinin farkında olmalılar. Bu farkındalık ne kadar erken tespit edilebilirse o kadar iyi. Öğrenmeye, yeniliklere, bilgiye açlık bu işin olmazsa olmazı. Öğreten taraf oldukça öğrenen tarafta siz oluyorsunuz, bu unutulmamalı. Süreç uzun, meşakkatli , sabır gerektiren bir süreç ama sonuna ulaşılabilirse bir o kadar değerli ve keyifli.

 

 

Teşekkür ederim.

Kategorisindeki diğer haberler

Geçmişten Günümüze Öğretmen Okulları

 Koceli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu'nda 16 Mart Öğretmen Okullarının 170'inci yıldönümünde anma programı gerçekleştirildi. Etkinliğe  ko...

Daha Fazla Göster 16/03/2018 || 2024

'Gazeteciler Kendi Yaralarına Merhem Olamıyor'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken Kocaeli İletişim Fakültesi'nde Yerel Medya dersi kapsamında yerel medyada çalışan kadın gazetecileri ağırlandı. Etkinlikte her ikisi de KOÜ İletişim mezunu olan Kocae...

Daha Fazla Göster 07/03/2018 || 2018

Kocaeli Üniversitesi’ne İki Ödül

Aydın Doğan Vakfı’nın her sene düzenlediği bu sene 29’uncusu gerçekleştirilen Genç İletişimciler Yarışması’nın ödülleri Yeditepe Üniversitesi’nde sahiplerine ulaştı . Kocaeli Üniversi...

Daha Fazla Göster 01/03/2018 || 2020

Elginkan Vakfı'nda Haber Semineri

Elginkan Vakfı öncülüğünde ‘Haber Yazma Teknikleri’ adlı bir seminer düzenlendi. Seminerde eğitimci olarak Yönetim Danışmanı Melike Akın yer aldı. Etkinlik, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ...

Daha Fazla Göster 26/02/2018 || 2019

TRT ve İletişim Fakültesi Öğrencileri Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesinde bugün 4. Geleceğin iletişimcileri Yarışması tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda, TRT Medya Eğitim Koordinatörlüğü Müdürü Ekrem Özdemir ko...

Daha Fazla Göster 19/02/2018 || 2026

“En Çağdaş Sınıf En Gürültülü Sınıftır”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Etkinliklerle İlk Okuma Yazma Öğrenimi’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 2021

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler