İletişimcileri Bekleyen Fırsatlar ve Tehditler

 MUSTAFA EREN AKPINAR 02/11/2017 GÜNCEL/ EĞİTİM 81
Kocaeli Üniversitesi ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği kongrede ''İletişimde Yeni Yaklaşımlar, Fırsatlar ve Tehditler'' konulu panel gerçekleşti.  Panele Prof. Dr. Aysel Aziz, Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Prof. Dr. Suat Gezgin ve Prof. Dr. Süleyman İrvan katıldı.
Prof. Dr. Aysel Aziz konuşmasını gerçekleştiriyor. Prof. Dr. Aysel Aziz konuşmasını gerçekleştiriyor.
İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan konuşmasını yapıyor. İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan konuşmasını yapıyor.
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin İletişim Fakülteleri hakkında düşüncelerini anlatıyor. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin İletişim Fakülteleri hakkında düşüncelerini anlatıyor.
Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan yeni medya ile ilgili bilgilerini aktarıyor. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan yeni medya ile ilgili bilgilerini aktarıyor.
Prof. Dr. Suat Gezgin'e plaket veriliyor. Prof. Dr. Suat Gezgin'e plaket veriliyor.
Prof. Dr. Peyami Çelikcan'a plaketi takdim ediliyor. Prof. Dr. Peyami Çelikcan'a plaketi takdim ediliyor.
Prof. Dr. Süleyman İrvan'a plaketi veriliyor. Prof. Dr. Süleyman İrvan'a plaketi veriliyor.

İletişimde Yeni Yaklaşımlar, Fırsatlar ve Tehditler konulu panel, Prof. Dr. Aysel Aziz’in başkanlığıyla başladı. Aziz, bu kongreye katıldığı için mutlu olduğunu dile getirdi. Öğrencilik zamanlarında başka bir iş istediğini ama gelişen olaylar sonucunda öğrenciyken istediği işi yapmadığını anlatan Aziz, hayallerimiz ile gerçekleştirdiklerimizin aynı olmadığını söyledi. Panelde ilk olarak sözü Prof. Dr. Peyami Çelikcan aldı.

Nerede O Eski Alimler?

Çeşitli alanlarda çalıştığına değinen Çelikcan akademik kariyer yapmak isteyenler için not ortalamalarının önemi üstünde durdu. Çelikcan, yükseköğretim kurumlarının endüstrileşme ile birlikte belli programları alan uzmanlığı üzerine yoğunlaştırdığından bahsetti. “Eski alimler neredeyse her konuda bilgiye sahip olup bunun üstüne bir vizyon kurarlardı.” dedi.

"Sorunları Çözmeye Sadece Teknik Donanım Yetmez"

Çelikcan konuşmasına şöyle devam etti;

“Endüstrileşme sonrası uzmanlaşmaya yönelen eğitim kurumları alanları daraltıp onun üzerine uzmanlık geliştirdiler. Son yıllarda büyük atılım yapan girişimcilere baktığınız zaman birçoğunun alanı felsefe, sosyoloji temelli. Tek başına teknik eğitim insanların temel sorunlarına çözüm bulamaz. Medya için içerik üretecek insanların iktisadı, hukuku tanıyabilmesi gerekli. İçerik üretme iddiasına sahip olmak için bir iletişim mezununun tüm bu alanlara hakim olması özellikle insanı tanıması ve hayatı anlamlandırması çok önemli."  Bilginin ve kültürel donanımın eğitimde yer alması gerektiğini vurgulayan Çelikcan, bu durumun sadece sosyal bilimlerde değil mühendislik alanlarında da geçerli olmasının öneminden bahsetti. 

''Amacımız İçerik Üretebilmek Olmalı''

"Canlı yayın yapma deneyimini kaç derste anlatabilirsiniz" diyerek katılımcılara soru yönelten Çelikcan,  “Akıllı telefon kullanan herkes zaten canlı yayın yapabiliyor. Eğitimi sadece bu alanlara yoğunlaştırırsak sorun yaşarız. Artık hangi bölümden mezun olursanız olun birçok alan üzerinde bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Önemli olan içerik üretmektir ve bu birikimi kazanmak için sadece teknik bilgiye dayalı eğitim hatalıdır.” diye konuştu. 

''Üniversite Eğitimi 3 Yıla İndirilebilir mi?''

Çelikcan’dan sonra sözü Prof. Dr. Aysel Aziz aldı. Aziz; " Eğitim aldığım Ankara Üniversitesi UNESCO desteğiyle kuruldu ve zaten o zamanlar siyasal bilimler fakültesi olduğumuz için ilk iki yıl tamamen siyasal bilimler fakültesi dersleri veriyorduk öğrencilerimize. Bu sayede bazı bölümlerimiz uluslararası düzeye çıkmaya başladı. Gelişmiş ülkelerde bir çok yüksek öğrenim programı 3 sene sürüyor. Benimde aklıma şu soru geliyor ''Acaba üniversitede eğitimimizi 3 yılda tamamlayabilir miyiz?” Özellikle AB sürecinde bizlerde değişik akreditasyonlar yapmaya başladık. İletişim alanlarındaki akreditasyonlarla birlikte dış paydaşlarımız ve sektördekilerle kurallar dizisi getireceğiz. Oralara giderek programları değerlendireceğiz." dedi. 

"İletişim alanında tehdit var mı?" sorusuyla devam eden Aziz, "Muhakkak ki var ama fırsatlar da var. Yükseköğretim Kurumundaki ilerlemeler teknolojiyle paralel gider ve kalite kontrolünü de gerçekleştirebilirsek bunlar fırsat olarak değerlendirilebilir.'' diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

''Artık Ajanslar Muhabir Almak İstemiyor"

Panelde konuşan Prof. Dr. Suat Gezgin, iletişim fakülteleri mezunlarının yerel basında çalışmalarının önemine değindi. Gezgin, Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil 72 iletişim fakültesi var. Mezun olan her öğrencinin yaygın medyada iş bulma ihtimali neredeyse yok denecek kadar az. Bu nedenle öğrencilerimizin yerel medyaya olan tercihi biraz daha arttırmalıdır. Aksi takdirde işsiz kalan sayısı artacaktır. Teknoloji ne yazıkki bize zarar getiriyor. İnternet aracılığıyla her türlü habere ulaşıyoruz. Artık ajanslar muhabir almak istemiyor, havuzdan haber alıyorlar. Şayet özgün, çok başarılı, kendine güvenen bir muhabir değilseniz iş bulmanız oldukça zor.'' diye konuştu.

''Yeni Medyanın Hızını Yakalamalıyız''

Prof. Dr. Süleyman İrvan ise konuşmasında;

''Benim çalıştığım zamanlarda gazetecilik daha farklı öğretiliyordu. Puntoları kendimiz ayarlıyorduk şu an ise her şey dijital hale geldi. Gazetecilik mesleğinde teknolojide büyük bir dönüşüm var. Şimdi ki gençler gazete alıp okumuyor, internet ile ulaşım sağlanıyor. Dolayısıyla yazılı gazete ihtiyacı azaldı. " diye konuştu.

"Sektör Hazır Değil"

Gençlerin  yeni medya okuryazarlığını geliştirmesi gerektiğini vurgulayan İrvan, . Yeni medyada akademisyenlerin de zorluk çektiğini çünkü yeni medyada değişimin hızını yakalamanın zor olduğunu söyledi. Prof. Dr. İrvan, "Gazetecilik şu an da sürdürülebilirlik sorunu yaşıyor. çok güzel uygulamalar var. Türkiye'de bunun örneklerini göremiyoruz. Bu eğitimle sağlanabilir. Fakat sektör buna henüz hazır değil. '' dedi.

İrvan, iletişim eğitiminde farklılaşmaya gidilmesi gerektiğinden bahsederken, "Sektörün bizlerden istediğini vermeli miyiz? Bu şekilde mi eğitim vermeliyiz? gibi soruları sormamız gerektiğini ama ne yazık ki bu soruların cevaplarınn kendinde de olmadığını söyledi. Bizler bazı şeyleri ihmal ediyoruz. Belki de bu alanlara yoğunluk vermemiz gerekiyor. Gençler artık haberin kaynağına bakmıyor, özellikle sosyal medyada yayılan haberlerin etki alanı epey geniş. Bizler çok fazla araştırma yapamıyoruz. Çünkü kaynaklarımız yeterli değil. Üniversitelerin araştırma merkezleri az ve destek görmüyor. Benim burada söylediklerim biraz daha serzeniş olarak düşünülebilir ama ne yazık ki gerçekler bunlar. Bunları dile getirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

 Panel, dinleyicilerin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

Kategorisindeki diğer haberler

“En Çağdaş Sınıf En Gürültülü Sınıftır”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Etkinliklerle İlk Okuma Yazma Öğrenimi’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 23

Öğretmen Adayları 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Prof. Dr. Sedat Sever’le Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda Eğitim Fakültesi tarafından ‘Çocuk Okur Büyük Düşünür’ semineri gerçekleştirildi. Seminerd...

Daha Fazla Göster 24/11/2017 || 47

Öğretmen Öğrencilerine İlham Olabilendir

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde emekli öğretmen Hayri Bostan ile hayat hikayesi ve eğitim üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hayri Bostan’ın öğretmenlik macerası okumak için evden ka...

Daha Fazla Göster 24/11/2017 || 114

''Öğretmenlik Hayata Pozitif Bakmamı Sağlıyor''

Her dönemin en kutsal mesleği olarak kabul edilen öğretmenlik, aynı zamanda yeni neslin başarısı ve gelecek günlerin aydınlığı adına gençliğe katkısı en fazla olan meslek gruplarındandır. 24 Kasım Öğretmenler Gü...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 54

Bir Öğretmenin Gözünden Eğitim

 “Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.” Mustafa Kemal Atatürk   Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlerimize ar...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 177

''Öğretmenlik En Doğru Tercihim''

24 Kasım Öğretmenler Günü gibi özel bir günde öğretmenlik mesleği ve eğitim ile ilgili sorularımızı akademisyen olarak görev yapan Dilek Işıkhan'a yönelttik. Işıkhan, mesleğinin tarifini yaparken&nb...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 64

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler