2. İletişim Bilimi ve Medya Çalışmaları Kongresi Başladı

 MUSTAFA EREN AKPINAR 02/11/2017 GÜNCEL/ EĞİTİM 183
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ile İstanbul Ayvasaray Üniversitesi ortaklığında düzenlenen "2. Uluslararası İletişim Bilimi & Medya Çalışmaları Kongresi"nin açılış töreni yapıldı. Ayvansaray Üniversitesi'nin Balat Kampüsü'nde gerçekleşen açılış töreninde dünyadan ve Türkiye'den iletişim bilimleri alanında çalışmalar yapan akademisyenler ve araştırmacılar bir araya geldi.     
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar konuşmasını yapıyor. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar konuşmasını yapıyor.
İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sermin Örnektekin konuşmasını gerçekleştiriyor. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sermin Örnektekin konuşmasını gerçekleştiriyor.
Davetli konuşmacı Indiana Üniversitesi'nden Dr. Çiğdem Balım Davetli konuşmacı Indiana Üniversitesi'nden Dr. Çiğdem Balım
Davetli konuşmacı Prof. Dr. Yahya R. Kamalipour Davetli konuşmacı Prof. Dr. Yahya R. Kamalipour

Kongrenin açılış törenine Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sermin Örnektekin, KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar, dekan yardımcıları, bölüm başkanları ve öğretim üyelerinin yanı sıra çok sayıda araştırmacı ve öğrenci katıldı.

 

Kongre, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından her iki üniversitenin tanıtılmasıyla başladı. İlk olarak konuşan KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar, bu tür kongrelerin iki üniversite arasındaki dostluğu kuvvetlendirdiğine değindi. Bu iyi ilişkilerin devamını dileyen Akhisar, “Sizlerin de destek ve katılımlarıyla bu kongreyi seneye Balkanlarda gerçekleştirmek isteriz.” dedi.Prof. Dr. İlyas Akhisar’dan sonra konuşmayı İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sermin Örnektekin aldı. Örnektekin, bu kongrenin Ayvansaray Üniversitesi için çok önemli olduğunu, ilk kez uluslararası bir kongre yapmanın heyecanını yaşadıklarını ve devamını temenni ettiklerini söyledi. Örnektekin konuşmasında, iletişim ve medya alanlarında farklı konuların ele alındığı, fikir alışverişlerinin gerçekleştiği bir kongre geçirmeyi diledi. Prof. Dr. Örnektekin, başta üniversitenin kurulmasında önemli bir rol oynayan Dr.Tolga Yazıcı’ya, davetli öğretim üyelerine ve katılan herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

''Eleştirel Okuryazarlık Değişim Yaratıyor''

Açılış konuşmalarının ardından ABD'de yer alan Indiana University'de görev yapan Dr. Çiğdem Balım, Eleştirel Medya Okuryazarlığı hakkında konuşmak üzere kürsüye çıktı. Balım konuşmasına, Ayvansaray Üniversitesi’nin düzenlediği ilk uluslararası kongrede olmaktan büyük bir gurur duyduğunu söylerek başladı. Konuşmasının temelini “Medyayı nasıl öğretmeliyiz? Eleştirel düşünce nedir? Eleştirel düşünce ne kadar önemlidir?” gibi soruların oluşturacağını söyleyen Balım bu konularda yapılan çalışmalara da değindi.  Medya okuryazarlığı alanında yaptığı araştırmalar sırasında bir makalede rastladığı ''Türkiye’de öğretmenlerin eleştirel düşünceyi bilmediğini ve öğretemediği'' iddiasından bahseden Balım, bu durumun kendisini üzdüğünden bahsetti. Öğretmenlerin mesleki anlamda bir takım eğitim düzeylerinin test edildiğine değinen Balım, bir çok öğretmenin yapılan araştırmalarda 6 basamaklı eğitim düzeyinde birinci en fazla ikinci basamakta kaldığını bunun da eğitimin yetersiz olmasına sebep olduğunu söyledi.  İngiltere'nin eleştirel okuryazarlığı çok güzel uyguladığına dikkat çeken Balım ''Eleştirel okuryazarlık öğrencilerde olumlu yönde değişimler yaratıyor. Öncelikle okuma eğitimi verilmeli daha sonra da eleştirel okuryazarlığı öğretmeliyiz'' diye konuştu. 

Dijitalleşmeyle Eğitime Farklı Metodlar Geliyor

Balım'ın ardından konuşmayı ABD'de yer alan North Carolina A&T States Üniversitesi'nden görev yapan Prof Dr. Yahya Kamalipour devraldı. ''Dijital medyada hiçbir şey kaybolmaz hep orada kalır.'' diyen Kamalipour, farklı birçok öğretim şeklinin olduğunu söyledi. Akıllı tahta ile eski tahtaları kıyaslayarak öğretim mecralarının gelişimlerinden bahseden Kamalipour, yeni dijital medya hakkında bilgiler verdi. Kamalipour, öğretmen merkezli eğitim ve öğrenci merkezli eğitimin büyük bir kısmının pratikle pekişeceğini dile getirdi. Her aşamanın birbiriyle bağlantılı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kamalipour birbirinden bağımsız bir durumun olamayacağına değindi. Yahya Kamalipour, interaktif eğitim teknolojilerinden ve gelişen teknolojik ürünlerden örnekler vererek sunumunu bitirdi. 

Toplamda 118 Bildiri Sunulacak

Ayvansaray Üniversitesi'nin Balat Kampüsü'nde devam edecek olan kongrede, birçok farklı üniversitede çalışmalar yapan iletişim bilimciler toplam 118 bildiri sunacak. Oturumlara katılacak olan davetli isimler arasında Prof. Dr. Aysel Aziz, Prof Dr. Peyami Çelikcan, Prof. Dr Suat Gezgin ve Prof. Dr. Süleyman İrvan bulunuyor. Kongre 1-4 Kasım tarihleri arasında Ayvensaray Üniversitesi Balat Kampüsü'nde devam edecek. 

Kategorisindeki diğer haberler

“En Çağdaş Sınıf En Gürültülü Sınıftır”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Etkinliklerle İlk Okuma Yazma Öğrenimi’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 23

Öğretmen Adayları 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Prof. Dr. Sedat Sever’le Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda Eğitim Fakültesi tarafından ‘Çocuk Okur Büyük Düşünür’ semineri gerçekleştirildi. Seminerd...

Daha Fazla Göster 24/11/2017 || 47

Öğretmen Öğrencilerine İlham Olabilendir

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde emekli öğretmen Hayri Bostan ile hayat hikayesi ve eğitim üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hayri Bostan’ın öğretmenlik macerası okumak için evden ka...

Daha Fazla Göster 24/11/2017 || 114

''Öğretmenlik Hayata Pozitif Bakmamı Sağlıyor''

Her dönemin en kutsal mesleği olarak kabul edilen öğretmenlik, aynı zamanda yeni neslin başarısı ve gelecek günlerin aydınlığı adına gençliğe katkısı en fazla olan meslek gruplarındandır. 24 Kasım Öğretmenler Gü...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 54

Bir Öğretmenin Gözünden Eğitim

 “Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.” Mustafa Kemal Atatürk   Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlerimize ar...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 177

''Öğretmenlik En Doğru Tercihim''

24 Kasım Öğretmenler Günü gibi özel bir günde öğretmenlik mesleği ve eğitim ile ilgili sorularımızı akademisyen olarak görev yapan Dilek Işıkhan'a yönelttik. Işıkhan, mesleğinin tarifini yaparken&nb...

Daha Fazla Göster 23/11/2017 || 63

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler