Darbeler Tarihi Kocaeli Üniversitesi'nde Konuşuldu

 Mert Can Emre 24/10/2017 GÜNCEL 2043
Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi B blok konferans salonunda 'Cumhuriyet Dönemindeki Askeri Darbeler' konulu konferans düzenlendi. Konferansa Yalova ve Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 
Yrd. Doç. Dr. Cengiz Sunay sunum hakkında konuşurken. Yrd. Doç. Dr. Cengiz Sunay sunum hakkında konuşurken.
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Halis Aygün , İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İlyas Akhisarlı , Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç. Dr. Berna Köseoğlu , Tarih Bölümü Başkanı Doç.Dr. İbrahim Şirin Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Halis Aygün , İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İlyas Akhisarlı , Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç. Dr. Berna Köseoğlu , Tarih Bölümü Başkanı Doç.Dr. İbrahim Şirin
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halis Aygün sunumu gerçekleştiren Cengiz Sunay'a teşekkür belgesi takdim etti. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halis Aygün sunumu gerçekleştiren Cengiz Sunay'a teşekkür belgesi takdim etti.

Konferansa Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yrd.Doç.Dr. Cengiz Sunay konuşmacı olarak katıldı. Konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisarlı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç. Dr. Berna Köseoğlu , Tarih Bölümü Başkanı Doç.Dr. İbrahim Şirin,  Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Rüştü Karabeyoğlu, Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şefaatin Deniz ve birçok öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. 

Konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başladı. Açılış konuşması yapmak için kürsüye Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şirin çıktı. Şirin konuşmasında Namık Kemal'in vatan ve millet fikrinin insanlarda oluştuğunu, hiçbir şeyin bir anda olmayacağını dile getirdi. 1908'den daha önceki dönemlerde başlayan Kuvay-i Milliye ruhu gibi kavramların günümüzde hala devam eden bir süreç olduğunu bir yıl önce ki yaşanan olaylarda da yaşadığını söyledi. Şirin "Türk milletinin iradesine sahip çıkmasının Türkiye'nin yaşaması anlamına gelir" dedi. Konuşmasına Cumhuriyet'in 94'üncü yılını kutlayarak son verdi.

 

1946-1950 yılları Türkiye'nin dönüm noktası

Yrd. Doç. Dr. Sunay  darbeler tarihi hakkında ve Türkiye'nin çok partili hayata geçişi ile yaşananları etkili bir şekilde anlattı. Hazırladığı sunumda dönemin gazetelerinde çıkan  haberler ve 1961-1980 dönemi arasındaki Türkiye'deki siyasi tarihe yön veren kişilerin görsellerini sundu. Sunay "Çok partili hayata geçiş ile siyasetimiz epey etkilendi. 1946-1950 yılları Türkiye'nin dönüm noktası olmuştur." diye ekledi. Cengiz Sunay yaşanan olayların Türkiye'nin geleceğine büyük oranda zarar verdiğini ifade etti.  Dış faktörlere sıkça değinen Sunay " 12 Mart'a giden süreçte dış faktörler etkilidir." diye ekledi. Sunay, konuşmasını herkese saygı içinde bir yaşam dileyerek noktaladı. Cengiz Sunay öğrencilerin sorularını yanıtladıktan sonra Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından verilen teşekkür belgesini kabul etti. Ardından konferans sona erdi. 

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

''Atıklara Hem Ham Madde Hemde Çevresel Gözle Bakmalıyız''

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Çevre Mühendisliğİ öğrencileri tarafından Elektronik Atıklar konulu konferans düzenlendi. Prof.Dr.Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe EXITCOM Recycling Firması Gen...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 19

Yüreklere Sevda Eker Türküler

Kocaeli Üniversite'si Baki Komsuoğlu Konferans Salonu'nda Türk Halk Müziği Korosu konseri gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 18

Bir Milletin Var Olma Hikayesi

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü “Gazilerimizin Gözünden” aldı etkinlik Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’nda gerçekleşti...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 23

"Çocukların Kalbine Bir Parça Yerleştirmek İster Misin?"

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Üniversite Pazarı’nda Genç İz önderliğinde Kimsesiz Otizmli Çocuklar yararına kermes düzenlendi.

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 24

Sahiplenmenin Farklı Türleri Konuşuldu

Kocaeli Toplum ve Ruh Sağlığı Birimi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinin katılımıyla ''Sahiplenme ve Sahiplenilme'' isimli söyleşi düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir...

Daha Fazla Göster 18/04/2018 || 34

Ödüllü Filmler KOÜ Öğrencileri İle Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi 3 Mayıs Amfisi’nde gerçekleştirilen Akbank 14. Kısa Film Festivali öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı.

Daha Fazla Göster 16/04/2018 || 32

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler