Bir Torna İki Matkaptan Uluslararası Arenaya

 Oğuzhan Eke 23/10/2017 GÜNCEL/ TEKNOLOJİ/ SPOR 2019
Kocaeli Formula Student takımı, KOÜ-FS1 formula aracının tanıtımını gerçekleştirdi. Formula SAE adlı yarışmaya katılacak olan aracın lansmanı, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans salonunda düzenlendi.
Kocaeli Formula Student KOÜ-FS1 ile başarıya ilerliyor. Kocaeli Formula Student KOÜ-FS1 ile başarıya ilerliyor.

 Lansmana KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, KOÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasin Kişioğlu, KOÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Saraç, Yıldız Teknik Üniversitesi Racing takımı, Uludağ Üniversitesi Formula Student takımı, proje sponsorları, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte Kocaeli Formula Student öğrencileri tarafından KOÜ-FS1 aracının tanıtımı gerçekleştirildi. KOÜ-FS1 aracının Formula SAE adlı yarışmaya katılacağını belirten Kocaeli Formula Student takımı FSAE organizasyonlarından kendilerinden söz ettiren örnek bir Türk takımı olmak istediklerini belirtti. Kocaeli Formula Studen takımı ise 2015 Mart ayında Yard. Doç. Dr. Ersin Asım Güven önderliğinde kuruldu. Takımın ileriye dönük amaçları arasında araçlarını pistte test etmekte var.

 Etkinlikte konuşan Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saraç “ Bizim öğrencilerimiz bu işe giriştiklerinde atölyemizde bir torna ile iki matkapları vardı. Projeye başladıkları günden bu zamana iki sene geçti ve arabamız gördüğünüz gibi yanımızda. Bu aşamaya gelmemizde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ve yardımlarının devamını diliyorum” dedi. Lansmanda projeye katkıda bulunan sponsorlara onurluk takdim edildi.

Formula SEA Yarışması

 Uluslararası Otomotiv Mühendisleri Topluluğu’nun 1981 yılından beri her sene düzenlediği, dünyanın pek çok  ülkesinden lisans ve yüksek lisans  öğrencilerinin formula tipi tek kişilik açık kokpit yarış araçları tasarlayıp, üreterek başvuru yaptıkları yarışma olan Formula SAE'ya Türkiye’den İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi takımları katılımda bulundu.

 

 280 kilogram ağırlığında ve 90 beygir gücüne sahip olan KOÜ-FS1 75 kilometre hıza 3.8 saniyede ulaşıyor. Aracın izin verilen, test edilmiş en yüksek hızı ise 135 kilometre. 100 bin liralık bütçe ve sponsorluklarla yapılan, araç iki sene içerisinde tamamlandı.

Kategorisindeki diğer haberler

Bir Torna İki Matkaptan Uluslararası Arenaya

Kocaeli Formula Student takımı, KOÜ-FS1 formula aracının tanıtımını gerçekleştirdi. Formula SAE adlı yarışmaya katılacak olan aracın lansmanı, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konfera...

Daha Fazla Göster 23/10/2017 || 2020

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler