Gençlik Tutkusu Bookstagram

 MUSTAFA EREN AKPINAR 09/10/2017 GÜNCEL/ KÜLTÜR & SANAT/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 3159
Hayatın hemen her alanının sanal ortamlara aktarılmaya başlandığı bu çağda kitaplar da bu akıma ayak uydurdu. Bookstagram Topluluğu tam da bu amaçla yola çıktı. Topluluk son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram aracılığıyla kitapseverleri bir araya getirmeyi hedefliyor.     
Bookstagram Topluluğu Üyesi olan Onur Kenet, Instagram ve Youtube üzerinden takipçilerine kitap tavsiyelerinde bulunuyor. Bookstagram Topluluğu Üyesi olan Onur Kenet, Instagram ve Youtube üzerinden takipçilerine kitap tavsiyelerinde bulunuyor.

 

Instagram uygulaması üzerinden kitap görsellerini ve yorumlarını paylaşan hesaplar anlamına gelen Bookstagram günümüz gençleri arasında gittikçe yaygınlaşıyor.  Gençler arasında oldukça yaygın olarak kullanılan Instagram uygulaması sayesinde kitapseverlere ulaşılıyor. Biz de bu çabanın içerisinde yer alan isimlerden olan ve Bookstagram Topluluğu Üyesi Onur Kenet ile bir söyleşi gerçekleştirdik. 

İlk önce sizi bir tanıyalım?

Benim adım Onur Kenet 19 yaşındayım. Doğuş Üniversitesinin Aşçılık Bölümü'nde okuyorum. Aynı zamanda da bir kitapçıda yarı zamanlı olarak çalışıyorum. Kitap okumak en büyük hobim zaten bu nedenle de Instagram ve Youtube hesaplarımdan kitaplarla ilgili paylaşımlar ve yorumlar yapıyorum. 

Şimdi de bize bookstagram nedir bunu açıklayabilir misiniz? 

En basit tanımıyla Bookstagram denilen şey aslında Instagram uygulaması üzerinden kitaplarla ilgili görsel ve yorum paylaşan hesaplar anlamına geliyor. Fakat Instagram dışında Youtube üzerinden kitaplarla ilgili video güncellemesi yapan birçok hesapta mevcut.

 

Bookstagram ile nerede tanıştınız ve bu topluluğa girme kararını nasıl aldınız?

Kitaplarla ilgili Youtube'da videolar izlerken bir anda karşıma kitapları anlatan bir takım insanlar çıktı. Bu da benim dikkatimi çok fazla çekti ve bundan sonra da düzenli olarak o insanları takip etmeye başladım. Bir süre sonra da en yakın arkadaşımın teşviki ile kitap okumaya başladım. Bu benim için büyük bir dönüm noktası oldu ve arkadaşımla birlikte 'biz de burada olmalıyız' diyerek hem Instagram hem de Youtube üzerinden hesaplarımızı oluşturduk.

 

İnsanlar sizin önerileriniz sonucunda kitaplar alıyorlar. Peki, bu nasıl bir his bize biraz açıklayabilir misiniz?

Aslında bu tarif edilemez bir his çünkü hiç tanımadığım biri yolda yürürken bile beni görüp yanıma geliyor ve sizin önerdiğiniz şu kitabı çok beğendim ya da sizin önerileriniz sayesinde ben de artık kitap okumaya başladım diyebiliyor. Bunun dışında bana sosyal medya üzerinden geri dönüşler yaparak tavsiyelerimi dinlediklerini söylüyorlar. Doğal olarak da bu aldığım yorumlar benim için gurur ve mutluluk verici oluyor. 

 

Peki bu topluluk içindeki etkileşim nasıl?

Bookstagram içinde büyük bir samimiyet var. Neredeyse herkes birbirini bir yerden tanıyor. Böyle bir camiada arkadaşlık kurmanız ise çok kolay bu nedenle benim de bu topluluğun içinden çok sevdiğim ve yakın olduğum arkadaşlarım var.

 

Çok güzel şeyler anlatıyorsunuz ve ben sanki biraz ütopik bir ortamdan bahsettiğimizi düşünmeye başlıyorum. Bookstagram'da her şey gerçekten söyledikleriniz kadar tozpembe ve güzel mi? Hiç problem yaşadığınız olmadı mı?

Şunu çok açık bir şekilde dile getirebilirim ki bookstagram dediğimiz bu topluluk anlattığım kadar güzel bir topluluk, tabiki bu demek değil ki her şey harika, hiçbir sorun yok. Sonuçta bu topluluğu oluşturanlar da insanlar ve insan denilen varlık asla kusursuz değil. Bu nedenle bizler de ufak tefek aksaklıklar yaşıyoruz ama bunlar tatlı aksaklıklar oluyor. Her ne kadar sıcak ve samimi bir ortam olsa da Bookstagram denilen camiada insan temeline dayalı bir ortam olmasından kaynaklı olarak büyük bir rekabet de söz konusu olabiliyor. Sonuç itibariyle insanlar birbirleriyle yarışmak zorundalar ki Bookstagram'ın canlılığı korunsun. Biz Bookstagramlar da ne kadar fazla kişiye kitap okuma şevki aşılayabilirsek o kadar mutlu oluruz, o kadar seviniriz, kendimizle o kadar gurur duyarız. Bizlerin ödülü de kitaplara kazandırdığımız insanlardır.

 

Kategorisindeki diğer haberler

Gençlik Tutkusu Bookstagram

Hayatın hemen her alanının sanal ortamlara aktarılmaya başlandığı bu çağda kitaplar da bu akıma ayak uydurdu. Bookstagram Topluluğu tam da bu amaçla yola çıktı. Topluluk son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulam...

Daha Fazla Göster 09/10/2017 || 3160

“Fantastik Edebiyat, Hobbit’lerden İbaret Değil”

Yazdığı öykülerinin yanı sıra sinema ve müzik eleştirileriyle de tanınan Doğu Yücel, 1997’de Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda aldığı birincilik ödülünden sonra ilk kitabı “...

Daha Fazla Göster 11/05/2017 || 620

Türk Tiyatrosunun Yeni Yüzü

Genç yaşına rağmen birçok tiyatro oyununda yer almış, teknik ekiplerde çalışmış, şimdilerde ise doğaçlama grubuyla sahneye çıkan genç tiyatrocu Şeyma Yıldız sorularımızı yanıtladı.  

Daha Fazla Göster 23/02/2017 || 506

Yetenek Olmadan Sanatçı Olunmaz

Kocaeli Sakıp Sabancı Kültür Merkezi’nde 28 Kasım Pazartesi günü ‘İsimsiz Yıldız’ adlı oyunun perdeleri açıldı.Oyunun yönetmenliğini üstlenen, aynı zamanda oyunda rol alan emektar oyuncu Kayhan Yıldızoğlu o...

Daha Fazla Göster 02/12/2016 || 909

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler