Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

 Murat KANBER 15/05/2017 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 240
Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.
Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin, çocuklarda okuma alışkanlığı konusunda katılımcıları bilgilendirdiler. Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin, çocuklarda okuma alışkanlığı konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.

Mevlana İdris ve Salih Zengin’in katıldığı söyleşisi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Çocuk kitaplarının önemi, çocuklarda okuma alışkanlığı gibi konularda ebeveynleri bilgilendiren İdris ve Zengin, konuşmalarına, ‘Büyükler de çocuk kitabı Okur mu?’ sorusuyla başladılar. 

Çeşitli alanlarda yazılar yazdığını ancak en çok çocuk kitabı yazmaktan hoşlandığını söyleyen Mevlana İdris, “Bir çocuk kitabı yazım aşamasında edebiyat kurallarından bağımsız değiliz. Çocuk kitapları basit bir şey olarak görülür ama alakası yok. Çocuk kitapları titiz bir çalışmanın ürünüdür” şeklinde konuştu.

Yapılan bir araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 60’ının 2000 yılından sonra çıkan çocuk kitaplarını bilmediklerini belirten İdris, “İyi kitap da vardır, kötü kitap da. Öğretmenler, ‘Bu kitap psikologlar tarafından onaylanmış’ ibaresine kapılmaktadırlar. Ama o kitabın hangi psikolog tarafından incelendiğini bilmiyorlar. Psikoloji ile edebiyat farklı alanlardır. Bir psikolog kitabı iyi ya da kötü diye sınıflandıramaz” dedi.

Daha sonra konuşan Zengin ise, çocuklarda okuma alışkanlığının nasıl kazandırılacağı konusuna değindi. Yetişkinlerin çocukların ne okuyacağına veya ne kadar okuyacağına dikkat etmediklerini söyleyen Zengin, şunları söyledi: “Eğer yetişkinde edebiyat kültürü yok ise çocukta da edebiyat algısı zayıf oluyor. Çocukların örnek aldığı profilin okuma alışkanlığı çocuk için çok önemlidir. Evde sürekli telefonla, tabletle veya diğer elektronik aletlerle oynandığını gören çocuk, yapılan hareketi kendine örnek alıyor. Bu alışkanlıklarınızdan vaz geçerek günde birkaç saat bir şeyler okuyun. Çocuk sizi bir arada görsün.” 

Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 241

Üniversite Tercih Fuarı 2'nci Gününde

EKET Fuarcılık tarafından düzenlenen ve dün başlayan  ‘Kocaeli Üniversite Tercih Günleri’, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde bugün de öğrencilere ve velilere kapılarını açtı.

Daha Fazla Göster 24/03/2017 || 280

“İpin Ucu Senin Elinde”

Sabah Gazetesi Eğitim Yazarı ve CNN Türk Program Yapımcısı Sait Gürsoy katıldığı Kocaeli Üniversite Tanıtım Günleri’nde liseli öğrencilerle buluştu. 

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 306

“Gazinin Onuru Madalyasıdır”

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıl dönümünde gazilerimizin hikayelerini merak ederek çıktık yola. Tabiki onları bir arada bulabileceğimiz ilk yerde Kocaeli Muharip Gaziler Derneği’nde bulduk kendimizi....

Daha Fazla Göster 18/03/2017 || 578

"Kadın İnsandır, Bizler İnsanoğlu"

  Kadının bir anlam ifade etmediği, ne kadar büyülü bir varlık olduğunun farkına varılmadığı bu çağda yaşıyor olmak belki de çoğumuz için en büyük kayıp. Ama şu bir gerçek ki ne kadar ez...

Daha Fazla Göster 08/03/2017 || 405

Erkek Masalarının Kadın Patronu

Son dönemde artan kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz olayları umut kırıcı olsa da, kadınlar bir yerlerde hayata bağlanıyor, güçlü olduklarını her defasında gösteriyorlar. İzmit Yürüyüş Yolu'nda b...

Daha Fazla Göster 08/03/2017 || 491

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler