Kitap Fuarı İkinci Gününde

 Senem Ataş 14/05/2017 GÜNCEL 262
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncu kez ziyaretçileriyle buluşan Kitap Fuarı 2. gününde kaldığı yerden devam etti.
Yazar Mario Levi Yazar Mario Levi "Nasıl Okuyoruz, Nasıl Yazıyoruz" oturumu ile 9. Kocaeli Kitap fuarında.
Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu. Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu.

 Bu yıl 600 söyleşi ve panel ile 465 yayınevinin okurlarla buluştuğu fuar, konuklarını misafir etmeye devam ediyor.

Yazar Mario Levi ve Prof. Dr. Canan Karatay gibi önemli isimlerin konuk olduğu fuara ziyaretçiler adeta akın etti. Günün ilk konuşmacısı  Mario Levi, ‘Nasıl okuyorlar? Nasıl yazıyorlar?’ isimli söyleşisiyle günümüz yazarlarını eleştirerek yazar olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. Bir kişinin ‘yazar’ konumuna ulaşabilmesini iki şarta bağlayarak sözlerine başlayan Mario Levi, iki şartı şöyle sıraladı: "Kitap okumak ve hayatı tam anlamıyla içselleştirerek yaşamak." 

“Edebiyat Sabretmektir”                       

Yazarların her an edebiyatla iç içe olması gerektiğini dile getiren Levi, günümüz yazar kesiminde bu özelliğin olmadığına dikkat çekerek, “Çok fazla kitap okuyarak kişinin kendisini geliştirmesi gerek. Bunun dışında yazdıklarıyla kendilerini yazar sanan yanılır. Edebiyat sabretmek demektir” dedi.  Ayrıca bu mesleğin var olan gerçeği ortaya çıkarmakla mesul olduğunu da ekleyen Levi, “Yazarlık var olan hakikatleri keşfetme yolculuğudur” diyerek sözlerini noktaladı.

“İlaçlar Tedavi Etmez”

Söyleşinin ikinci konuğu ise Prof. Dr. Canan Karatay oldu. Tüm annelerin anneler gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Karatay, ‘Sağlıklı Beslenme’ adlı sunumuyla katılımcılara beslenme konusunda bilgiler verdi. Tüm hastalıkların altında yatan temel nedenin sağlıksız ve dengesiz beslenme olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karatay, dengesiz beslenme şeklinin kişiyi ölüme kadar götürebileceğini söyledi. Günümüz  çocuklarının sürekli alışveriş merkezlerindeki besinlerle büyümesinin ileride hastalıklara zemin hazırladığını belirten Karatay, “Çocuklar alışveriş merkezlerinde yedirilip içiriliyor. İleride birer anne ve baba adayı olacak olan bu çocukların kısırlıkla karşı karşıya kalmaları çok muhtemel” dedi.

“Sağlıksız Beslenme Tüm Hastalıkların Başıdır”

Sağlıklı bir yaşam için şekerli yiyeceklerden ve unlu mamullerden kaçarak, bol su tüketmek gerektiğini vurgulayan Karatay, düzenli bir uykunun da olması gerektiğine dikkat çekti. Aksi durum söz konusu olduğunda hastalığın kaçınılmaz olduğunu da ekleyen Karatay, “Sağlıksız beslenme tüm hastalıkların başıdır” dedi.

 

Türkiye’de üretilen ekmeklerin yüzde 10 gibi bir oranının katkı maddeleri içerdiğini ve ekmek tüketiminin bir an önce azaltılmasını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Ekmekler, şekerler, meyveler, ballar, pekmezler bağırsaktaki kötü bakterileri beslemekten başka işe yaramaz. Bu da obeziteyi ve daha birçok hastalığı kaçınılmaz kılar” dedi.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

Geçmişten Günümüze Öğretmen Okulları

 Koceli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu'nda 16 Mart Öğretmen Okullarının 170'inci yıldönümünde anma programı gerçekleştirildi. Etkinliğe  ko...

Daha Fazla Göster 16/03/2018 || 16

İş Hayatına İlk Adım; Kariyer Planlaması

Kocaeli Üniversitesi Liderlik Kulübü tarafından düzenlenen ‘İnsan Kaynakları Zirvesi’ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 212 numaralı salonda gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşmacı olarak Çağrı Ge...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 17

Matematikçilerin ''Pİ Günü''

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat (A) Fakültesi 2020 no'lu salonda Matematik Kulübü tarafından ‘Dünya Pi Günü’ etkinliğinin üçüncüsü gerçekleştirildi. Etkinliğe böl&u...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 27

3.Kummpas Günleri Gerçekleşti

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Makine Mühendisliği Kulübü'nün düzenlemiş olduğu 3.Kummpas Günleri Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Mühendislik alanından birçok katıl...

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 21

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 23

Sahne “Y” Kuşağının

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi Körfez Salonu'nda “ Kadın Girişimciliği ve Girişimci Kadınlar Paneli” düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 08/03/2018 || 70

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler