Kitap Fuarı İkinci Gününde

 Senem Ataş 14/05/2017 GÜNCEL 226
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncu kez ziyaretçileriyle buluşan Kitap Fuarı 2. gününde kaldığı yerden devam etti.
Yazar Mario Levi Yazar Mario Levi "Nasıl Okuyoruz, Nasıl Yazıyoruz" oturumu ile 9. Kocaeli Kitap fuarında.
Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu. Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu.

 Bu yıl 600 söyleşi ve panel ile 465 yayınevinin okurlarla buluştuğu fuar, konuklarını misafir etmeye devam ediyor.

Yazar Mario Levi ve Prof. Dr. Canan Karatay gibi önemli isimlerin konuk olduğu fuara ziyaretçiler adeta akın etti. Günün ilk konuşmacısı  Mario Levi, ‘Nasıl okuyorlar? Nasıl yazıyorlar?’ isimli söyleşisiyle günümüz yazarlarını eleştirerek yazar olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. Bir kişinin ‘yazar’ konumuna ulaşabilmesini iki şarta bağlayarak sözlerine başlayan Mario Levi, iki şartı şöyle sıraladı: "Kitap okumak ve hayatı tam anlamıyla içselleştirerek yaşamak." 

“Edebiyat Sabretmektir”                       

Yazarların her an edebiyatla iç içe olması gerektiğini dile getiren Levi, günümüz yazar kesiminde bu özelliğin olmadığına dikkat çekerek, “Çok fazla kitap okuyarak kişinin kendisini geliştirmesi gerek. Bunun dışında yazdıklarıyla kendilerini yazar sanan yanılır. Edebiyat sabretmek demektir” dedi.  Ayrıca bu mesleğin var olan gerçeği ortaya çıkarmakla mesul olduğunu da ekleyen Levi, “Yazarlık var olan hakikatleri keşfetme yolculuğudur” diyerek sözlerini noktaladı.

“İlaçlar Tedavi Etmez”

Söyleşinin ikinci konuğu ise Prof. Dr. Canan Karatay oldu. Tüm annelerin anneler gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Karatay, ‘Sağlıklı Beslenme’ adlı sunumuyla katılımcılara beslenme konusunda bilgiler verdi. Tüm hastalıkların altında yatan temel nedenin sağlıksız ve dengesiz beslenme olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karatay, dengesiz beslenme şeklinin kişiyi ölüme kadar götürebileceğini söyledi. Günümüz  çocuklarının sürekli alışveriş merkezlerindeki besinlerle büyümesinin ileride hastalıklara zemin hazırladığını belirten Karatay, “Çocuklar alışveriş merkezlerinde yedirilip içiriliyor. İleride birer anne ve baba adayı olacak olan bu çocukların kısırlıkla karşı karşıya kalmaları çok muhtemel” dedi.

“Sağlıksız Beslenme Tüm Hastalıkların Başıdır”

Sağlıklı bir yaşam için şekerli yiyeceklerden ve unlu mamullerden kaçarak, bol su tüketmek gerektiğini vurgulayan Karatay, düzenli bir uykunun da olması gerektiğine dikkat çekti. Aksi durum söz konusu olduğunda hastalığın kaçınılmaz olduğunu da ekleyen Karatay, “Sağlıksız beslenme tüm hastalıkların başıdır” dedi.

 

Türkiye’de üretilen ekmeklerin yüzde 10 gibi bir oranının katkı maddeleri içerdiğini ve ekmek tüketiminin bir an önce azaltılmasını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Ekmekler, şekerler, meyveler, ballar, pekmezler bağırsaktaki kötü bakterileri beslemekten başka işe yaramaz. Bu da obeziteyi ve daha birçok hastalığı kaçınılmaz kılar” dedi.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

“Kocaeli Yalnızca Sanayi Kenti Değil, Sanat Kentidir”

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü tarafından ‘Bir Kent Bir Mekan’ adlı fotoğraf ve video sergisi Seka Kağıt Müzesi’nde açılışı gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 0

“En Çağdaş Sınıf En Gürültülü Sınıftır”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Etkinliklerle İlk Okuma Yazma Öğrenimi’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 22

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 17

Yeni Polikliniğin Temeli Atıldı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Ek Poliklinik Binası temel atma töreni gerçekleşti. Umuttepe’deki törene Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, milletvekilleri, il protokolü ve KOÜ aka...

Daha Fazla Göster 08/12/2017 || 97

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 26

''Başarı İçin Dönüşüm Şart''

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Mühendislik Kulübü'nün düzenlediği Com'Meet Nokia Haberleşme Semineri bugün Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.  Seminere konuşmacı olarak...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 60

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler