Kitap Fuarı İkinci Gününde

 Senem Ataş 14/05/2017 GÜNCEL 197
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncu kez ziyaretçileriyle buluşan Kitap Fuarı 2. gününde kaldığı yerden devam etti.
Yazar Mario Levi Yazar Mario Levi "Nasıl Okuyoruz, Nasıl Yazıyoruz" oturumu ile 9. Kocaeli Kitap fuarında.
Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu. Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu.

 Bu yıl 600 söyleşi ve panel ile 465 yayınevinin okurlarla buluştuğu fuar, konuklarını misafir etmeye devam ediyor.

Yazar Mario Levi ve Prof. Dr. Canan Karatay gibi önemli isimlerin konuk olduğu fuara ziyaretçiler adeta akın etti. Günün ilk konuşmacısı  Mario Levi, ‘Nasıl okuyorlar? Nasıl yazıyorlar?’ isimli söyleşisiyle günümüz yazarlarını eleştirerek yazar olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. Bir kişinin ‘yazar’ konumuna ulaşabilmesini iki şarta bağlayarak sözlerine başlayan Mario Levi, iki şartı şöyle sıraladı: "Kitap okumak ve hayatı tam anlamıyla içselleştirerek yaşamak." 

“Edebiyat Sabretmektir”                       

Yazarların her an edebiyatla iç içe olması gerektiğini dile getiren Levi, günümüz yazar kesiminde bu özelliğin olmadığına dikkat çekerek, “Çok fazla kitap okuyarak kişinin kendisini geliştirmesi gerek. Bunun dışında yazdıklarıyla kendilerini yazar sanan yanılır. Edebiyat sabretmek demektir” dedi.  Ayrıca bu mesleğin var olan gerçeği ortaya çıkarmakla mesul olduğunu da ekleyen Levi, “Yazarlık var olan hakikatleri keşfetme yolculuğudur” diyerek sözlerini noktaladı.

“İlaçlar Tedavi Etmez”

Söyleşinin ikinci konuğu ise Prof. Dr. Canan Karatay oldu. Tüm annelerin anneler gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Karatay, ‘Sağlıklı Beslenme’ adlı sunumuyla katılımcılara beslenme konusunda bilgiler verdi. Tüm hastalıkların altında yatan temel nedenin sağlıksız ve dengesiz beslenme olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karatay, dengesiz beslenme şeklinin kişiyi ölüme kadar götürebileceğini söyledi. Günümüz  çocuklarının sürekli alışveriş merkezlerindeki besinlerle büyümesinin ileride hastalıklara zemin hazırladığını belirten Karatay, “Çocuklar alışveriş merkezlerinde yedirilip içiriliyor. İleride birer anne ve baba adayı olacak olan bu çocukların kısırlıkla karşı karşıya kalmaları çok muhtemel” dedi.

“Sağlıksız Beslenme Tüm Hastalıkların Başıdır”

Sağlıklı bir yaşam için şekerli yiyeceklerden ve unlu mamullerden kaçarak, bol su tüketmek gerektiğini vurgulayan Karatay, düzenli bir uykunun da olması gerektiğine dikkat çekti. Aksi durum söz konusu olduğunda hastalığın kaçınılmaz olduğunu da ekleyen Karatay, “Sağlıksız beslenme tüm hastalıkların başıdır” dedi.

 

Türkiye’de üretilen ekmeklerin yüzde 10 gibi bir oranının katkı maddeleri içerdiğini ve ekmek tüketiminin bir an önce azaltılmasını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Ekmekler, şekerler, meyveler, ballar, pekmezler bağırsaktaki kötü bakterileri beslemekten başka işe yaramaz. Bu da obeziteyi ve daha birçok hastalığı kaçınılmaz kılar” dedi.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

Gençler Kendini Bulma Yollarını Ertan Beceren'le Öğrendi

 İlim Yayma Cemiyeti tarafından Uluslararası Gençlik Merkezi'nde "Senden ne olur?"  adlı etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yardımcı Doç. Dr...

Daha Fazla Göster 13/10/2017 || 327

KOÜ İletişimde Hocalar ve Öğrenciler Bir Araya Geldi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Tanıtım ve Tanışma Toplantısı bugün gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinlikte fakülte hocaları ve öğrenciler bir araya geldi...

Daha Fazla Göster 12/10/2017 || 492

KOÜ'de Zemin İyileştirme Etkinliği Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Genç İnşaat Mühendisler Odasının ortak olarak düzenlediği Zemin İyileştirme Etkinliği, Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans ...

Daha Fazla Göster 11/10/2017 || 80

Kocaeli Üniversitesi Öğrencilerinden Örnek Davranış

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Umuttepe Yerleşkesi’nin çeşitli noktalarına yerleştirilen mama odakları görenleri mutlu etti.

Daha Fazla Göster 11/10/2017 || 71

"Birinin Elinizden Tutmasını Beklemeyin!"

İş Hayatına Hazırlık ve İş Bulma Tüyoları Konferansı Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Konferansta İnsan kaynakları Profesyoneli Kariyer ve...

Daha Fazla Göster 10/10/2017 || 39

Seyahatle Değişen Hayatlar

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Interrail Grubu tarafından düzenlenen ‘Yol Öğretir’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğin katılımcıları ünlü gezginler Bes...

Daha Fazla Göster 09/10/2017 || 28

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler