Kitap Fuarı İkinci Gününde

 Senem Ataş 14/05/2017 GÜNCEL 42
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncu kez ziyaretçileriyle buluşan Kitap Fuarı 2. gününde kaldığı yerden devam etti.
Yazar Mario Levi Yazar Mario Levi "Nasıl Okuyoruz, Nasıl Yazıyoruz" oturumu ile 9. Kocaeli Kitap fuarında.
Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu. Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu.

 Bu yıl 600 söyleşi ve panel ile 465 yayınevinin okurlarla buluştuğu fuar, konuklarını misafir etmeye devam ediyor.

Yazar Mario Levi ve Prof. Dr. Canan Karatay gibi önemli isimlerin konuk olduğu fuara ziyaretçiler adeta akın etti. Günün ilk konuşmacısı  Mario Levi, ‘Nasıl okuyorlar? Nasıl yazıyorlar?’ isimli söyleşisiyle günümüz yazarlarını eleştirerek yazar olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. Bir kişinin ‘yazar’ konumuna ulaşabilmesini iki şarta bağlayarak sözlerine başlayan Mario Levi, iki şartı şöyle sıraladı: "Kitap okumak ve hayatı tam anlamıyla içselleştirerek yaşamak." 

“Edebiyat Sabretmektir”                       

Yazarların her an edebiyatla iç içe olması gerektiğini dile getiren Levi, günümüz yazar kesiminde bu özelliğin olmadığına dikkat çekerek, “Çok fazla kitap okuyarak kişinin kendisini geliştirmesi gerek. Bunun dışında yazdıklarıyla kendilerini yazar sanan yanılır. Edebiyat sabretmek demektir” dedi.  Ayrıca bu mesleğin var olan gerçeği ortaya çıkarmakla mesul olduğunu da ekleyen Levi, “Yazarlık var olan hakikatleri keşfetme yolculuğudur” diyerek sözlerini noktaladı.

“İlaçlar Tedavi Etmez”

Söyleşinin ikinci konuğu ise Prof. Dr. Canan Karatay oldu. Tüm annelerin anneler gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Karatay, ‘Sağlıklı Beslenme’ adlı sunumuyla katılımcılara beslenme konusunda bilgiler verdi. Tüm hastalıkların altında yatan temel nedenin sağlıksız ve dengesiz beslenme olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karatay, dengesiz beslenme şeklinin kişiyi ölüme kadar götürebileceğini söyledi. Günümüz  çocuklarının sürekli alışveriş merkezlerindeki besinlerle büyümesinin ileride hastalıklara zemin hazırladığını belirten Karatay, “Çocuklar alışveriş merkezlerinde yedirilip içiriliyor. İleride birer anne ve baba adayı olacak olan bu çocukların kısırlıkla karşı karşıya kalmaları çok muhtemel” dedi.

“Sağlıksız Beslenme Tüm Hastalıkların Başıdır”

Sağlıklı bir yaşam için şekerli yiyeceklerden ve unlu mamullerden kaçarak, bol su tüketmek gerektiğini vurgulayan Karatay, düzenli bir uykunun da olması gerektiğine dikkat çekti. Aksi durum söz konusu olduğunda hastalığın kaçınılmaz olduğunu da ekleyen Karatay, “Sağlıksız beslenme tüm hastalıkların başıdır” dedi.

 

Türkiye’de üretilen ekmeklerin yüzde 10 gibi bir oranının katkı maddeleri içerdiğini ve ekmek tüketiminin bir an önce azaltılmasını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Ekmekler, şekerler, meyveler, ballar, pekmezler bağırsaktaki kötü bakterileri beslemekten başka işe yaramaz. Bu da obeziteyi ve daha birçok hastalığı kaçınılmaz kılar” dedi.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

İletişim Fakültesi 16. Dönem Mezunlarını Veriyor

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, 25 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilecek. 

Daha Fazla Göster 22/05/2017 || 172

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı, Milli Mücadeleyi başlattığı bu özel günün 98’nci yılını yaşıyoruz. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı (KOÜHA) ola...

Daha Fazla Göster 19/05/2017 || 73

KOÜ İletişim Fakültesi’nin Duvarları Graffiti İle Buluşuyor

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) iletişim Fakültesi Dekanlığı tarafından yürütülen proje ile fakülte duvarları graffiti sanatçıları tarafından boyanıyor.

Daha Fazla Göster 17/05/2017 || 137

KOÜ'lü Girişimciler Teknopark’ta

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Transfer Ofisi ve Alternatif Gelişim Kulübü iş birliği ile gerçekleşen ‘Girişimcilik Farkındalığı’ (Mikser) etkinliğinin birincisi 12-13-14 Mayıs’ta, Kocaeli Üniversitesi T...

Daha Fazla Göster 17/05/2017 || 73

Ünlü Vlogger KOÜ’de

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Prof. Dr.  Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi Körfez Salonu bugün Halkla İlişkiler Uzmanı ve ünlü youtube vlogger’ı Cansu Dengey’i ağırladı. 

Daha Fazla Göster 16/05/2017 || 111

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 62

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler