Kitap Fuarı İkinci Gününde

 Senem Ataş 14/05/2017 GÜNCEL 140
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncu kez ziyaretçileriyle buluşan Kitap Fuarı 2. gününde kaldığı yerden devam etti.
Yazar Mario Levi Yazar Mario Levi "Nasıl Okuyoruz, Nasıl Yazıyoruz" oturumu ile 9. Kocaeli Kitap fuarında.
Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu. Prof. Dr. Canan Karatay 9. Kocaeli Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu.

 Bu yıl 600 söyleşi ve panel ile 465 yayınevinin okurlarla buluştuğu fuar, konuklarını misafir etmeye devam ediyor.

Yazar Mario Levi ve Prof. Dr. Canan Karatay gibi önemli isimlerin konuk olduğu fuara ziyaretçiler adeta akın etti. Günün ilk konuşmacısı  Mario Levi, ‘Nasıl okuyorlar? Nasıl yazıyorlar?’ isimli söyleşisiyle günümüz yazarlarını eleştirerek yazar olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. Bir kişinin ‘yazar’ konumuna ulaşabilmesini iki şarta bağlayarak sözlerine başlayan Mario Levi, iki şartı şöyle sıraladı: "Kitap okumak ve hayatı tam anlamıyla içselleştirerek yaşamak." 

“Edebiyat Sabretmektir”                       

Yazarların her an edebiyatla iç içe olması gerektiğini dile getiren Levi, günümüz yazar kesiminde bu özelliğin olmadığına dikkat çekerek, “Çok fazla kitap okuyarak kişinin kendisini geliştirmesi gerek. Bunun dışında yazdıklarıyla kendilerini yazar sanan yanılır. Edebiyat sabretmek demektir” dedi.  Ayrıca bu mesleğin var olan gerçeği ortaya çıkarmakla mesul olduğunu da ekleyen Levi, “Yazarlık var olan hakikatleri keşfetme yolculuğudur” diyerek sözlerini noktaladı.

“İlaçlar Tedavi Etmez”

Söyleşinin ikinci konuğu ise Prof. Dr. Canan Karatay oldu. Tüm annelerin anneler gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Karatay, ‘Sağlıklı Beslenme’ adlı sunumuyla katılımcılara beslenme konusunda bilgiler verdi. Tüm hastalıkların altında yatan temel nedenin sağlıksız ve dengesiz beslenme olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karatay, dengesiz beslenme şeklinin kişiyi ölüme kadar götürebileceğini söyledi. Günümüz  çocuklarının sürekli alışveriş merkezlerindeki besinlerle büyümesinin ileride hastalıklara zemin hazırladığını belirten Karatay, “Çocuklar alışveriş merkezlerinde yedirilip içiriliyor. İleride birer anne ve baba adayı olacak olan bu çocukların kısırlıkla karşı karşıya kalmaları çok muhtemel” dedi.

“Sağlıksız Beslenme Tüm Hastalıkların Başıdır”

Sağlıklı bir yaşam için şekerli yiyeceklerden ve unlu mamullerden kaçarak, bol su tüketmek gerektiğini vurgulayan Karatay, düzenli bir uykunun da olması gerektiğine dikkat çekti. Aksi durum söz konusu olduğunda hastalığın kaçınılmaz olduğunu da ekleyen Karatay, “Sağlıksız beslenme tüm hastalıkların başıdır” dedi.

 

Türkiye’de üretilen ekmeklerin yüzde 10 gibi bir oranının katkı maddeleri içerdiğini ve ekmek tüketiminin bir an önce azaltılmasını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Ekmekler, şekerler, meyveler, ballar, pekmezler bağırsaktaki kötü bakterileri beslemekten başka işe yaramaz. Bu da obeziteyi ve daha birçok hastalığı kaçınılmaz kılar” dedi.

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli'nin İlk Filmart Sergisi Açıldı

İzmit’in ritmi, Kocaeli Üniversite’si (KOÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Antre Sanat Galerisi’nde ölçüldü. 'Export_01: İzmit' adıyla düzenlenen sergide, öğrencilerin çek...

Daha Fazla Göster 06/06/2017 || 121

Export_01: İzmit Sergisi Açılıyor

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ve İletişim Fakültesi ortaklığında ‘Export_01: İzmit’ isimli sergi gerçekleştirilecek. 

Daha Fazla Göster 05/06/2017 || 199

6. Sosyal Bilimler Kongresi Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen Sosyal Bilimler Kongresi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde başladı. 

Daha Fazla Göster 26/05/2017 || 206

KOÜHA Ekibi Piknikte

Kocaeli Üniversitesi Haber Ajansı (KOÜHA) 2016-2017 eğitim öğretim yılını düzenlenen piknik töreniyle kapattı. KOÜHA'nın dönem sonu pikniğinde, öğrenciler ve akademisyenler bir araya geldi. 

Daha Fazla Göster 26/05/2017 || 198

KOÜ İletişim Fakültesinde Mezuniyet Coşkusu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi 2016 - 2017 Eğitim ve Öğretim Yılı mezunlarını uğurladı. 16'ncı dönem mezunlarını veren fakülteden 685 öğrenci düzenlenen törenle diplomalarını ...

Daha Fazla Göster 25/05/2017 || 426

Yerel Basın ile Akademisyenler Sergide Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ve Kocaeli yerel basını, 'Tarihin Tanıkları Fotoğraf Sergisi'nin açılışında bir araya geldi. KOÜ İletişim Fakültesi, Kocaeli Kent...

Daha Fazla Göster 24/05/2017 || 162

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler