'FAce to Fest 17'de Öğrenciler Girişimcilerle Buluştu

 Mert Can Emre 08/05/2017 GÜNCEL 274
Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Liderlik Kulübü'nün düzenlediği ‘Face to Fest17’ etkinliği dün Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi’nde başladı. 
Ümmiye Koçak'ın katılımıyla gerçekleşen söyleşiye katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Ümmiye Koçak'ın katılımıyla gerçekleşen söyleşiye katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.
Ömer Şengüler sunumunu gerçekleşirdi. Ömer Şengüler sunumunu gerçekleşirdi.

Liderlik Kulübü Başkanı Emre Dalgıç’ın ‘Face to Fest’ etkinliği ve Liderlik Kulübü hakkında bilgi vermesiyle başlayan etkinliğin ilk gününde birçok girişimci KOÜ öğrencileriyle bir araya geldi. Etkinliğin ilk konuşmacısı Web Tasarımcısı ve Fotoğrafçı Taylan Yıldız oldu. En büyük hayalinin KOÜ’ de yapılan bir etkinliğe konuşmacı olarak katılmak olduğunu söyleyen Yıldız, “Ben üniversiteyi terk ettim, herkes benimle alay etti, babam benimle konuşmadı. Kim bana bir şey yapamazsın dediyse hepsine referanslarımı gösterdim” diyerek öğrencilere yaşadığı anılardan bahsetti. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yıldız, “ Hayatınızda yanlış diye bir kavram olmasın. Hayatınızda yaptığınız her şey doğrudur. Lider olmak için mücadele etmeyin, zaten lidersiniz” dedi.

“Aşk olmadan başarılı olmanız mümkün değil"

Yabancı Dil Uzmanı Ayhan Balık etkinliğin konuşmasıyla devam eden etkinlikte Balık, kendisinin de KOÜ’den mezun olduğunu söyledi. Öğrencilere öğrencilik anılarından bahseden Balık, başarı kavramın ne olduğu sorusunu öğrencilere yönlendirerek öğrencilerin fikirlerini değerlendirdi. Başarının kendisine göre mutluluk olduğunu belirten Balık, “Ne sizi mutlu ediyorsa o başarıdır. Sizin için olması gereken mutluluktur. Bütün engellere rağmen bizi sevdiğimiz şeylere götüren şey ise aşktır. Aşk olmadan başarılı olmanız mümkün değil” şeklinde konuştu. Öğrencilerin başarıya ulaşmak için yapması gerekenlere değinen Balık, “Vazgeçtiğiniz zaman başarısız olursunuz” dedi. Öğrencilerin sorularını cevaplayan Balık, konuşmasını Oyuncu Ümmiye Koçak'a devretti.

"Kadınları Kalıba Sokmayın"

Kocaeli Üniversitesi'nde olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Koçak, ilk öyküsünü 13 yaşında yazdığını belirtti. Koçak, “Tek istediğim kadınların sesini duyurabilmek. Ataerkilliğin ön planda olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Ön planda erkekleri tutuyoruz. Ama aslında çok yanlış. Erkeği de biz doğuruyoruz kızı da. İkisini de biz yetiştiriyoruz. Biz onları bir kalıba sokmadan yetiştirmeliyiz.”

"Düşüncelerim Özgürdü"

Çocukluğundan bahseden Koçak, “ Ben özgür bir çocuktum, düşüncelerim özgürdü. Çocuklarımı da öyle büyüttüm. Ben yaşayarak öğrendim, onların da öyle olması için uğraşıyorum” dedi. İnsanların fikirlerini değiştirmenin zor olduğundan bahseden Koçak, köyde yaşadığı bir anı sayesinde insanların fikirlerini değiştirdiğini ve bunun onun için en büyük mutluluk olduğunu söyledi.  Öğrencilerin kendi iç seslerini dinlemeleri gerektiğini vurgulayan Koçak, “Yapmak istediğiniz şeylerden emin olun. Önemli olan; sizin ne istediğinizdir. İnsanların ne söylediğini umursamayın. Eğer siz ne istediğinizi bilmezseniz ve kendinizi tanıtamazsanız karşınızdaki insanın yaklaşımı olumsuz olur. Ben hep iç sesimi dinlerim. O beni yönlendirir. Daha iyisini düşünmem için motive eder” dedi.

Hayal etmenin önemine vurgu yapan Koçak, “İçinizdeki inanç tam yol ilerlemenizi sağlar. Hayallerinize ulaşmak için kendinize hedef koyun. Düşüncelerinizi kimseye anlatmayın, yazıya dökün. O sizi yönlendirir, başkası sizi yönlendirmesin. Ben Ronaldo ile reklam filmi çekeceğim desem kim inanırdı” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Kendinizi Keşfederek Yaratın”

Etkinliğin konuşmacılarından bir diğeri Global Magic Brands Ceo’su  Ömer Şengüler oldu. ‘Girişimcilik ve Marka Yaratmak’ başlıklı konuşmasını gerçekleştiren Şengüler, her şeyden önce kişinin kendisini keşfederek yola çıkması gerektiğini söyledi. Yapılacak bu keşifle aslında ne istenildiğini ve hangi yollarda yürünmesinin farkına varılacağına dikkat çeken Barnds Ceosu, “Kendinizi keşfederek yaratın. Hangi yollardan yürümenize en güzel kaynak kendinizi keşfetmek olacaktır” ifadelerinde bulundu. Günümüzde girişimciliğin ve marka yaratmanın doğuştan gelen bir yetenek olduğu algısına tamamen karşı olduğunu belirten Şengüler, “Herkes girişimci olabilir ve herkes elbette marka yaratabilir. Tek sorun neye meyilli olduğunuzu idrak etmeniz”  diye konuştu. 

“Farkınızı her zaman ortaya koyun”

 Etkinliğin son konuğu ise Türk Telekom Satış Direktörü Ömer Barbaros Yiş oldu.  Hayal kurmanın kariyer oluşumundaki yerine değinerek sözlerine başlayan Yiş,  “Hayal edin. Hayal etmek gelecekteki yolculuğumuzun başlangıç noktasıdır” dedi. Hedef koymanın da en az hayal etmek kadar önemli olduğunu söyleyen Satış Direktörü, “Birden fazla hedeflerini olsun ve farkınızı her zaman ortaya koyun. Herkes gibi düşünmeyin, farklı yolları deneyin” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 

GÜNCEL Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Ruhu Doyuran Nağmelere Adım Adım

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) 12. Geleneksel Bahar Şenlikleri için Türk Sanat Müziği korosunun provaları devam ediyor. Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen provalar her yaştan ilgi gör...

Daha Fazla Göster 22/02/2018 || 5

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte İzmit halkına aile içi iletişimin ö...

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 39

Buz Pateni Senkronize Şampiyonası

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 28

TRT ve İletişim Fakültesi Öğrencileri Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesinde bugün 4. Geleceğin iletişimcileri Yarışması tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda, TRT Medya Eğitim Koordinatörlüğü Müdürü Ekrem Özdemir ko...

Daha Fazla Göster 19/02/2018 || 34

''Duyguya Bırakılan Bestelerde Nota Gerekmez''

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) 12. Geleneksel Bahar Konseri için “Türk Sanat Müziği Korosu” provaları başladı. Koro ekibi, Prof. Dr. Fazıl Özen öncülüğünde Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlık ...

Daha Fazla Göster 15/02/2018 || 171

Akademisyenler ve Tiyatroculardan Beyin Fırtınası

Toplum Ruh Sağlığı Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Coşkun ve Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Fatih Sevdi önderliğinde "Sanal Gerçeklik ve Sanat Üzerine" adlı söyleşi gerç...

Daha Fazla Göster 09/02/2018 || 91

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler