14. Ulusal Hepatogastroenteroloji Kongresi Başladı

 Murat KANBER 06/04/2017 GÜNCEL/ SAĞLIK 544
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), bünyesinde yer verdiği bilimsel çalışmalarla ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Ulusal Cerrahi Derneği ve Avrasya Grubu ortaklığında düzenlenen ve 8 Nisan'a kadar sürdürülmesi planlanan 14.Ulusal Hepato-Gastroenteroloji Kongresi kapsamında Kocaeli Üniversitesi Gastroenteroji Bilim Dalında KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün başkanlığında gerçekleştirilen 30 ayrı operasyon Antalya’da düzenlenen kongrede canlı olarak yayınlandı.    
KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü başkanlığında 30 operasyon gerçekleştirildi. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü başkanlığında 30 operasyon gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Ömer Şentürk, Prof. Dr. Cem Kalaycı, Prof. Dr. Erkan Parlak, Prof. Dr. Orhan Tarçın, Doç. Dr. Emrah Alper, Doç. Dr. Bülent Ödemiş, Yrd. Doç. Dr. Ali Erkan Dumanlı, Yrd. Doç. Dr. Göktuğ Şirin gibi isimlerin gerçekleştirdikleri operasyonlarda ESD, Endosonografi, ERCP gibi işlemler uygulandı. Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün uyguladığı Endosonografi yöntemi ile ultrason cihazıyla hastanın intestinal sistemindeki kanser hücrelerinin varlığı tespit edilerek bölgenin kanserli hücrelerden temizlenmesi amacıyla operasyon gerçekleştirildi. ERCP ile safra kesesine giden kanallarda bulunan kanserli hücrelere işlem uygulanırken ESD ile kanserli hücrelerin ameliyatsız yöntemle tedavisi yapıldı.  

 

Kanser Tedavisinde Ameliyatsız Yöntem Uygulandı

 

Antalya’da düzenlenen kongrede canlı yayınlanan işlemler sırasında kongreye katılan yüzlerce bilim insanının operasyonda uygulanan yöntemlere dair soruları yanıtlandı. Kocaeli Üniversitesi Gastroenteroji Bilim Dalı’nda 4 ayrı bölümde gerçekleştirilen 4 ayrı operasyonda ameliyatsız yöntemler uygulanarak kanserli bölgeyi araştırıp tedavi yöntemleri uygulandı. ‘Erken Evre Sindirim Sistemleri Kanserleri’ndeki yeni tanı yöntemlerine dair sunumların da gerçekleştirildiği canlı yayında kullanımına yeni başlanan cihazlarla işlem yapıldı.

 

“Yeni Cihazlarımızın Kanser Tanısına Etkilerini Test Ettik”

 

Yapılan operasyonlara dair bilgi aktaran Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Sindirim sistemlerinde kanserin erken teşhisine yönelik cihazların tanıtımı ve erken tanı yöntemleri, pankreas hastalıkları, ince bağırsak hastalıkları, karaciğer ile ilgili hastalıklara dair eğitimler gerçekleştiriliyor. Farklı üniversitelerden alanlarında oldukça tecrübeli bilim insanlarını bize eşlik etmeleri amacıyla buraya davet ettik. Yaptığımız operasyonlardan birinde erken evreli kanser vakalarında yeni teknik cihazların tanıda nasıl yardımcı olacağına dair tespitler yaptık. Bu tespitler sonucunda hastamıza ameliyatsız endoskopik yöntemle kanserli bölgeyi çıkarmış olduk.” açıklamasında bulundu.

 

“Hem Tanısal Hem Tedavi Edici Yenilikler Uyguluyoruz”

Prof. Dr. Ömer Şentürk ise kanser hastalığını erken tanılayabilmek amacıyla yeni yöntemler geliştirildiğini belirtirken “Bu tanıların cerrahi mi yoksa endoskopik yöntemle mi tedavi edilmesi gerektiğine dair incelemeler yapıyoruz. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde uygulanan endoskopik ultrason yöntemi ile sindirim kanalındaki tümöral lezyonları tanımlama ve tedavi edici yöntemleri uygulama gibi işlemleri gerçekleştiriyoruz. Sindirim kanalının tamamıyla ilgili hem tanısal hem tedavi edici yenilikleri uygulamayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

 

 

Kongrenin diğer günlerinde ise Gastroenteroloji’nin önemli ve güncel konuları, ülkemizden ve dünyanın farklı ülkelerinden, alanında deneyimli ve saygın bilim insanlarının katılımıyla bilimsel konu başlıkları altında incelenecek.

 

Haber: Kocaeli Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 23

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 26

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 150

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 124

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 286

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 508

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler