Türküler ile Tarihe Dokunuş

 BURCU AKTAŞ 06/04/2017 GÜNCEL/ KÜLTÜR & SANAT 248
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından “Sazlı Sözlü Tarih” adlı bir konferan gerçekleştirildi. Türkülerin tarihe kattı değerlerin konuşulduğu etkinlik, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tanrıverdi'nin katılımıyla gerçekleşti.
Mustafa Tanrıverdi türküleriyle seyircilere duygulu anlar yaşattı. Mustafa Tanrıverdi türküleriyle seyircilere duygulu anlar yaşattı.

 İzleyicilerin söylenen türkülerle duygusal anlar yaşadığı seminer  KOÜ Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr İbrahim Şirin, birçok akademisyen ve öğrenci katıldı. Türkü dinletisininde olduğu etkinlik KOÜ Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr İbrahim Şirin’in konuşmasıyla başladı. KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü olarak birçok etkinlik düzenleyeceklerini belirten Şirin, tarihin daha iyi kavranılması ve hissedebilinmesi için çaba gösterdiklerinden söyledi. Toplum olarak tarihin türkülere nasıl yansıdığını anlatmak için sözlerine başlayan Şirin, “Toplum olarak türkülerin neyi hatırlayıp neyi hatırlatmak istediğini alamaya çalışıyoruz. Türkülerin  tarihi ele alış boyutlarına dikkat çekmek amacıyla seminerimizi düzenledik” diyerek sözü Yard. Doç. Dr. Mustafa Tanrıverdi'ye devretti.

Katıldığı etkinliğe sesiyle ve sazıyla renk katan Tanrıverdi, çalışmalarından, sentezlediği bilgilerden bahsetti. Tanrıverdi, “Söz toplumu olduğumuz için türkülere değer veriyoruz. Fakat eski dönemlerde derleme eksikliği nedeniyle çok türkü kaybettik” dedi. Türkülerin ezgilerine değil, sosyolojik boyutlarına da dikkat çekilmesi gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında kaleme alınan türkülerin yer aldığı bir türkü dinletisi sergiledi. 

Kategorisindeki diğer haberler

“Kocaeli Yalnızca Sanayi Kenti Değil, Sanat Kentidir”

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü tarafından ‘Bir Kent Bir Mekan’ adlı fotoğraf ve video sergisinin açılışı Seka Kağıt Müzesi’nde gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 49

''Sevdiğiniz İşi Yapın''

Kocaeli Üniversitesinin kuruluşunun 25. Yıl Etkinlikleri Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde kutlanmaya devam ediyor. Etkinlikler kapsamında öğrencilerle buluşan ünlü karikatürist Selçuk Erdem, &oum...

Daha Fazla Göster 01/12/2017 || 87

İletişim Öğrencileri Mesleği Erbabından Dinledi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)  İletişim Fakültesi dört numaralı derslikte Doç. Dr. Mehmet Arslantepe öncülüğünde ‘Fotoğrafçılık’  etkinliği düzenlendi. Yönetmen ve ...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 144

Kocaeli’de 29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu

İzmit’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikle kutlandı. Etkinliğe Pera ve Pinhani konserleri damgasını vurdu. 

Daha Fazla Göster 31/10/2017 || 72

“Başarısız Oldum Ama Asla Pes Etmedim”

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Reklamcılık Bölümü tarafından düzenlenen ‘Fotoğraf Üzerine Her Şey’ adlı etkinlik Fotoğrafçı Salih Mülayim’in katılımı ile İletişim Fakültesi Derslik 8...

Daha Fazla Göster 30/10/2017 || 78

Gençlik Tutkusu Bookstagram

Hayatın hemen her alanının sanal ortamlara aktarılmaya başlandığı bu çağda kitaplar da bu akıma ayak uydurdu. Bookstagram Topluluğu tam da bu amaçla yola çıktı. Topluluk son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulam...

Daha Fazla Göster 09/10/2017 || 3060

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler