Dizi Müziklerinin Sevilen Grubu

 Pınar Şahin 29/03/2017 GÜNCELRÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 2018
Son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz ünlü Rock Grubu Pera 24 Mart'ta Kocaeli Hayal Kahvesi’nde sevenleriyle buluştu. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde bizler de koser öncesi grup üyeleriyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
Konserden bir kare (Mehmet Ali Öksüz) Konserden bir kare (Mehmet Ali Öksüz)
Söyleşiden yansıyanlar (Ömer Faruk Elmacı) Söyleşiden yansıyanlar (Ömer Faruk Elmacı)

 

 

2013 yılında ilk albümünü çıkaran Pera’nın şu an piyasada 3 albümü var. Dört kişinin oluşturduğu Pera, "Kuzey Güney", "Güneşi Beklerken", "Medcezir ", “ Günahkar”, “ Kaçak Gelinler”, “ İnadına Aşk" dizilerine de sevilen şarkılarıyla konuk oldu. Solistliğini Gökhan Mandır’ın yaptığı grupta davulda; Hakan Ünalan, elektro gitarda; Kaya Sevinç, bass gitarda ise Barış Ceylan yer alıyor.

 

Pera isminin doğuşundan ve grubun kurulma aşamalarından bahsedebilir misiniz ?

 

2004’ten itibaren Gökhan ile beraber çalışmaya başladık. Farklı sahnelere çıkıyorduk daha çok cover çalan bir gruptuk ama her seferinde ikimiz yalnız kaldığımızı farkettik. Başka gruplarla çalıp beste çalışmalarına ikimiz devam ediyorduk. 2009 yılı geldiği zaman bestelerimizi kayedetme kararı aldık. Kaya’nın sahibi olduğu Raven adlı stüdyoya gittik. Kaya bu süreçte gruba dahil oldu. Barış’ın da 2014 yılında dahil olmasıyla yolumuza dört kişi olarak devam ediyoruz. İsmin de hikayesi şöyle; artık beste yapmaya karar verdikten grubumuzun adı olan Hamam isminin bizi yansıtmadığını düşünerek farklı isim arayışına girdik. Pera ismi, internette gezinirken karşımıza çıkan bir ibareydi. Kulağımıza hoş geldi ve o günden beri bu ismi kullanıyoruz. 

 

Pera grubu hangi grupları kendine örnek alıyor?

 

Cevabımız tabiki Metallica olacaktır. Metal müzik dinlemeye başladığımızdan beri Metallica’yı örnek alıyoruz, her gün dinliyoruz. Hatta bugün buraya gelirken yolda dinledik. İdol olarak bir insan değilde grup olarak hepsi idolümüz diyebiliriz.

 

Günümüzde çok sayıda Türk rock grupları var. Sizin beğendiğiniz, açıp dinlediğiniz herhangi bir Türk grup ya da sanatçı var mı ?

 

Yolda Pinhani dinliyoruz. Çok seviyoruz ve herhalde en fazla onları dinliyoruz. Hem çok rahtlatıyor hem de çok dinlendiriyor. Güzel armonileri var, vokalistinin solistinin sesini çok beğeniyoruz. Onun haricinde bu aralar Buray dinliyoruz. Yalını da sever, dinleriz. (Hakan Ünalan)

 

Bundan sonraki planlarınızda ne var, ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz ? 

 

Uzun süredir turnelere devam ediyoruz ve 3 aydır kesintisiz turnedeyiz. Normalde  Mayıs, yaz turnelerimiz vardı. Şimdi ise Ocak, Şubat aylarında da turnede oluyoruz. sürekli devam eden turnelerimiz var, dinleyenlerimizin yoğun ilgisi var. Hepsine teşekkür ederiz. O yüzden çok güzel geçiyor, şu ana kadar üç şarkı kaydedebildik. Onların aranjeleri bitti . Mixmasting aşamalarına doğrıu gidiyoruz. Onları bitirince, sevenlerle önümüzdeki günlerde paylaşacağız. 8 Temmuz 2017'de Almanya Münih'te düzenlenecek bir festivelde konser vereceğiz. Almanya'daki hayranlarımızdan çok fazla mesaj alıyoruz, Belçika'dan da hayranlarımız var. Oralarda da güzel organizasyonlar yapmak istiyoruz. Her ne kadar Türkiye’deki kadar yoğun olmasa da biz her sanatçı gibi dünyanın her yerinde konserler vermek isteriz.

 

Hazırladığınız dizi müziklerinin duyulmanızda bir etkisi oldu mu ? 

 

Bize bunun çok olumlu etkisi oldu. Geri dönüşler çok iyiydi. Yok hayır hiç öyle bir şey planlamadık. Normal kendi albümlerimizi hazırladıktan sonra albümdeki şarkıların, dizilerde sahnelerde kullanılması uygun düşünüldü. Bu da bizi çok mutlu eden şeylerden oldu. Şöyle bir artısı oluyor; kullanılan parçalar her zaman klip olan parçalarımız olmuyor. Yazdığımız şarkılar dizi sahnelerine eklenince sanki klipleriymiş gibi oluyor. Görsel bir anlam kazanıyor daha çok değerleniyor. Bizim en büyük şansımız hep türkiye’de reytingi iyi olan sevilen dizilerde yer almamız oldu. ( Gökhan Mandar)

 

 

Grubun dönüm noktası olarak değerlendirdiğiniz bir şey oldu mu?

 

Solmaz Hilal Saral’ın Kuzey-Güney dizisinde şarkımızı keşfetmesiyle başladı her şey. Bizim için tam kırılma noktasıydı. Çünkü albüm çıkmıştı, inertte duyuldu, klipte vardı ama izlenmeler çok azdı.

Kuzey Güney dizisinde yer aldıktan sonra bir günde 250 bin tıklanma aldı . Bizim iki ayda yapamadığımız dinlenme sayısı bir günde oldu. Sonuçta ilk albümümüz çıktı, kimse tanımıyordu. Sesimizi suyurmaya çalışıyorduk ve belli bir iki müzik kanalı birkaç kere klibimizi çevirdi ama biliyorsunuz yeni olan şeylere alerjik yaklaşırız. Benimsedikten sonrada çok bağlanırız. Şuan da biz o sıcaklığı yaşayıp, süreci güzel geçirdiğimizi düşünüyoruz.(Hakan Ünalan)

 

Albümlerinizde en fazla sevdiğiniz benimsediğiniz bir şarkı var mı ?

 

Biz de şöyle bir şey var; Hakanla parçalara başta ikimiz bakarız, sonra Kaya, Barış ve meajerimiz Serdar bakar. Yani bütün ekip olarak bakarız. Bu bütün albümde yer alan şarkıların hepsi gerçekten içimize sinen şarkılar. Albümde herhangi bir şarkıyı çekip prodüktörümüz buna klip çekeceğiz dedeiği zaman hiçbir sıkıntı yapmayız çünkü bizim için hepsi aynı . Parça belirli bir halde çıkıyor ondan sonra grup olarak son haline getiriyoruz. Çok çalışıyoruz.  Mesela albüm çıkmadan bir albümde yer alan herhangi bir şarkıyı en az 500 kez çalmışızdır.(Gökhan Mandar)

 

Genç müzisyen adaylarına ne gibi tavsiyeleriniz var ?

 

Bu iş biraz adanmışlık istiyor. Hobi için arada bu işi yapayım diye bir şey yok. Müzik öyle bir şey değil, yani hobi için gitar çalabilirisiniz ama profösyenel düşünüyorsanız bu iş bir adanmışlık ister. Başka bir şeyde kabul etmez. O yüzden de bu işi yapmak isteyen insan ciddiye almaları gerekir.  Bir kişi iyi bir bakkal olmak istiyorsa bakkalı düzenli bir şekilde açması kapması gerekir. O yüzden her iş saygı istiyor, bizde işimize o saygıyı göstermeye çalışıyoruz. (Gökhan Mandar)

 

Hayanlarınıza ve sizi seven insanlara son olarak mesajınız nelerdir ?

 

Onları çok seviyoruz. Klasik bir laf ama onlar olmasa hiçbir şey olmazdı. Onların sevgisiyle buralara geldik umarım onların sevgisiyle beraber yürümeye devam ederiz. Her şey için teşekkür ederiz.

 

 

RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli'de İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi

Kocaeli Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “1.Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu bir panel gerçekleştirildi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı panel, &oum...

Daha Fazla Göster 02/03/2018 || 2022

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte aile içi iletişimin önemi ele alındı.

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 2019

''Sevdiğiniz İşi Yapın''

Kocaeli Üniversitesinin kuruluşunun 25. Yıl Etkinlikleri Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde kutlanmaya devam ediyor. Etkinlikler kapsamında öğrencilerle buluşan ünlü karikatürist Selçuk Erdem, &oum...

Daha Fazla Göster 01/12/2017 || 2025

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 2031

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 2027

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 2018

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler