Teknolojinin Yeni Boyutu : Bulut Sistemi

 BURCU AKTAŞ 21/03/2017 GÜNCEL/ TEKNOLOJİ 225
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Bilgisayar Mühendisliği’nin düzenlediği “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Labratuarı” isimli etkinliik, Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 
Tübitak'ın Yaygınlaştırma Uzmanı Özlem Karadeniz projelerden bahsetti. Tübitak'ın Yaygınlaştırma Uzmanı Özlem Karadeniz projelerden bahsetti.
Akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.
Büyük Veri Siteminin teknik inceliklerinden, Gökhan Işık söz etti. Büyük Veri Siteminin teknik inceliklerinden, Gökhan Işık söz etti.

Tübitak ‘3BLab’dan gelen Uzman Araştırmacı Özlem Karadeniz ve Araştırmacı Gökhan Işık konuşmacı olarak katıldı. Gelişen teknolojinin getirdiği avantaj ve dezavantajlar, güvenirliği ve erişim faaliyetleri konusunda katılımcılar bilgilendirildi.  3BLab’ın tanıtımı ile konuşmaya başlayan Karadeniz ve Işık,Tübitak’ın çalışmalarını ve yer aldıkları projelerdeki görevlerden bahsettiler. Karadeniz, laboratuvarın işlevlerini ve ortak çalışma faaliyetlerini anlattı. Dünyanın ilerlemekte olan teknoloji çağına vurgu yapan Karadeniz, “Ar-Ge çalışmaları adına açık var. Datalar büyüyor, teknoloji hızla ilerliyor. Bu anlamda açığı kapatmalı ve teknoloji rüzgarından nasibimizi almalıyız” dedi. Daha sonra işin teknik kısımlarını anlatması için Gökhan Işık’a sözü bıraktı.

 

Sanallaştırma, bulut bilişimi,  NASA tarafından geliştirilen bulut bilişimi 'Openstack' konuları hakkında Demo uygulaması yapıldığı etkinlikte teknik anlamda tecrübelerini aktaran Işık, bulut sisteminin güvenlik açıklarından, yasal düzenlemelerinden, bulut türleri gibi birçok konuyu açıkladı. Bilişimin yaygınlaşmasını avantaja çevrilmesi gerektiğini söyleyen Işık, “ Bulut sistemi ile hem zaman kaybını hem de maliyeti azaltabiliriz” dedi.

Etkinlik öğrencilerin sorularının cevaplamasıyla son buldu. 

Kategorisindeki diğer haberler

Teknolojinin Yeni Boyutu : Bulut Sistemi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Bilgisayar Mühendisliği’nin düzenlediği “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Labratuarı” isimli etkinliik, Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda gerçekleşti...

Daha Fazla Göster 21/03/2017 || 226

KOÜ'de Teknolojinin Geleceği Konuşuldu

Kocaeli Üniversitesi IEEE Kulübü tarafından düzenlen  '3. Sektör Günleri' isimli konferans Siemens, Aktif Grup Elektrik ve Festo şirketlerinden yetkililerin katılımıyla gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 15/03/2017 || 257

Mühendisliğin ve Sağlığın Birleşimi 'Biyomedikal'

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu’nda IEEE kulübü’nün düzenlediği “Biyomedikal Mühendisliği Sistemleri ve Teknoloji” konulu iki gün sürecek olan seminer bugün b...

Daha Fazla Göster 13/03/2017 || 145

“Siber Güvenlik Uzmanları Yetiştirilmeli“

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) IEEF5 Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, ‘Siber Güvenliği ve Uygulamalı Bilgi Güvenliği’ etkinliği Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/10/2016 || 301

“Siz Hem İşletmeci Hem de Bakımcısınız”

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından düzenlenen, 'Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği' adlı konferans, bugün Hayat Kimya Elektrik Elektronik Mühendisi Engin Albayrak ve Hayat Kimya Enerji Üretim Şefi Serbay Tarakçı'n...

Daha Fazla Göster 22/12/2015 || 653

4G Haberleşme Sistemleri

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tarafından, ‘4G Haberleşme Sistemleri’ adlı etkinlik bugün gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 07/12/2015 || 471

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler