30 Dakikada Kanser Teşhisi

 BURCU AKTAŞ 14/03/2017 GÜNCEL/ SAĞLIK 316
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Nanoteknoloji Bölümü’nden Dr. Melike Karakaya..Yani ‘Evde Kanser Testi Yapabilen Cihaz’ın mucidi. O, geliştirdiği bir çip ile her 2 dakikada 1 kadını hayattan koparan rahim ağzı kanserinin teşhisinde büyük bir yol katetti. Karakaya, hem hastalar hem de doktorlar açısından oldukça önemli bir cihaz geliştirdi.    
Dr. Melike Karakaya Koü  Mühendislik Fakültesinin konuğu olmuştu. Dr. Melike Karakaya Koü Mühendislik Fakültesinin konuğu olmuştu.
Mikroakışkanlı Çip sayesinde rahim ağzı kanserine 30 dakikada teşhis konulacak. Mikroakışkanlı Çip sayesinde rahim ağzı kanserine 30 dakikada teşhis konulacak.

 

Geçtiğimiz hafta KOÜHA olarak 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü kutladık ve bu konuyla ilgili haberleri sizinle paylaştık. Bu hafta ise malum 14 Mart yani Tıp Haftası’nı kutluyoruz.

Hem Kadınlar Günü hem de Tıp Haftası birleşmişken kadınların sağlık sorunlarından bahsetmemek olmaz diye düşündük ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Nanoteknoloji Bölümü’nden Dr. Melike Karakaya ile bu konu hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Her hastalıkta olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken teşhis oldukça önemli. Yapılan testler göz önüne alındığında ise hastalığın teşhis edilmesi ancak 1 ayda sonuçlanıyor. Bu süreç içerisinde geciken tedavi hem hastalar hem de doktorlar açısından sıkıntılar oluşturuyor. Dr. Melike Karaya, yaptığı çalışmalarla bu sorunun önüne geçmeyi hedefliyor ve rahim ağzı kanserini 30 dakikada tespit edebilen bir cihaz geliştiriyor. Boston Üniversitesi’nde çalışmalar yapan Karakaya, geliştirdiği ‘Mikroakışkanlı Çip’ sayesinde rahim ağzı kanserinin erken teşhisini mümkün hale getiriyor. Projenin ayrıntılarını Karakaya’dan dinliyoruz.

 

Projeye başlama sürecinden bahseder misiniz?

 

TÜPİTAK bursuyla gittiğim Boston Üniversitesi’nde çalışmalarımı tamamladım. “Gelecek İçin Kanser Teknolojileri Merkezi”nde çalıştım. Yaptığım çalışma sonucunda rahim ağzı kanserini erken teşhis eden bir cihaz yaptık. Dünyada her yıl 270 bin kadın rahim ağzı kanseri yüzünden yaşamını yitiriyor. Bunu hem engellemek hem de erken teşhisi sağlamak amacıyla çipi geliştirdik.

 

Cihazın hedef kitlesi elbette ki kadınlar. Peki hangi yaş grubundaki kadınlar bu çip’i kullanmalı?

 

Aslında tüm kadınlar. Çünkü rahim ağzı kanseri erken safhada belirti vermiyor. Vermediği için de rutin taramalarının yapılması gerekiyor. Özellikle 30-45 yaş arasındaki kadınlar risk altında. Bu yaş gurubunda ki kadınların, en az bir kere rahim ağzı kanser testini yapması gerekiyor. HPV dediğimiz Human Papilloma virüsü cinsel yolla bulaşabilen bir virüs. Sonuçlarda  HPV  görülmediği taktirde 3 yılda bir yeniden rutin taramalarını yaptırmaları en doğrusu.

 

Peki cihazdan bahsedelim. Bu cihazı nereden alıp ve nasıl kullanacağız?

 

Eczaneden alıp çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Son aşamada hamilelik testi gibi geliştirdiğimiz  cihazı kullanmakta bir o kadar kolay. Yaptığımız tek kullanımlık test ile teşhis süresini 10 dakikaya indirdik. Kişi 30 gün beklemek yerine 30 dakika ya da 10 dakikada sonucunu öğrenecek.

 

30 Dakika da elde edilecek sonuca güvenebilir miyiz?

 

Tabi ki. Teşhisin yüzde 100’nün doğru çalışması için deneyler ve çalışmalar yapıyoruz. Elbette yanlışlık payı olacaktır, fakat bunu en aza indirmek görevimiz. Teşhisin pozitif olması halinde hemen bir doktora gidip tahlillerin yapılması gerekiyor. Bizim amacımız burada en hızlı teşhisin yapılıp kişinin sağlığına bir an önce kavuşması.

 

“Mikroakışkan Çip” sayesinde tedavinin masrafları da azalacak mı?

 

Tabi hem halkımızın hem de doktorların üzerinden büyük bir yük kalkacak. Teşhis için gereken özel ekipmanlara ve alanında uzman özel personellere ihtiyaç vardı. Enzimlerinde gerektiği yüksek maliyetli kimyasal ürünlere de ihtiyaç vardı. Artık bunlar tamamen ortadan kalkacak ve yaklaşık 1 dolar (4 ₺) maliyetinde bu cihazla teşhis sağlanacak.

 

Peki son olarak buluşunuz olan çip ne zaman satışa sunulacak?

 

Cihazı ürettik fakat şu an seri üretime başlamak için etik kurullardan rapor alınması gerekiyor. Olursa  Sağlık Bakanlığı katkılarıyla üretime hazır hale getirmek istiyoruz. Devletimize ülkemize faydalı olabilmek adına bunu istiyorum. Daha kolay bir uygulama ve daha ucuz bir ücretle bu cihaza sahip olabileceğiz. Hatta daha da geliştirip tek kullanımlık bir çip oluşturduk. Yakın bir zamanda umarım seri üretime geçeceğiz.

 

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 23

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 26

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 150

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 124

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 286

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 508

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler