Dr. Javed İle Psikiyatri Konuşuldu

 Beyza Dikmen 10/03/2017 GÜNCEL/ SAĞLIK 224
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda bugün 'Psikiyatrinin Geleceği, Zorlukları ve Fırsatları' konulu etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe Dünya Psikiyatri Birliği Çalışma Birimleri Sekreteri Dr. Afzal Javed konuşmacı olarak katıldı.
Dr. Javed genç doktorlara tavsiyelerde bulundu. Dr. Javed genç doktorlara tavsiyelerde bulundu.
Dünya Psikiyatri Birliği Çalışma Birimleri Sekreteri Dr. Afzal Javed’e plaket takdim edildi. Dünya Psikiyatri Birliği Çalışma Birimleri Sekreteri Dr. Afzal Javed’e plaket takdim edildi.

Açılış konuşmasını Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Coşkun yaptı. 10 Mart 1995 Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nın kuruluş tarihi olduğunu söyleyen Coşkun, “Bu yıl 22. yaşımızı böyle değerli konuklarla kutlamaktan onur duyuyoruz” dedi.

Daha sonrayı konuşmayı Dr. Afzal Javed devraldı. Kendi hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Dr. Afzal Javed, “Bugün 22. kuruluş yıldönümümüz olduğunu öğrendim. O yüzden Prof. Dr. Bülent Coşkun’a tebriklerimi iletiyorum” dedi. Ruh sağlığının sadece ruhsal bir hastalık olmadığını, ruhsal iyilik ve ruhsal mutluluğu da kapsadığını belirten Javed, ruh sağlığının her yerde olduğunu, birçok ünlü kişinin de ruhsal hastalığı olduğunun farkına vardığını belirtti. Psikiyatri bozukluklarının yüzdelerine de değinen Javed, fiziksel ve ruhsal hastalıkların tedavi yöntemlerini açıkladı. Konuşmasının geri kalanında psikiyatrinin ne olduğuyla ilgili açıklama yapan Javed, “Psikiyatri sadece bedenle değil, kalp ve ruhla ilgilidir” dedi.

Psikoloji ve psikiyatri arasındaki farklara değinen Javed, psikolojinin sosyal bilim dalı olduğunu, psikiyatrinin ise tıp bilim dalı olduğunu söyledi. Psikiyatrik bozuklukları geniş bir şemsiyeye benzeten Javed, psikolojinin alt dallarını slayt üzerinde öğrencilere gösterdi.

Fark Yaratın, Hayatları İyileştirin

Psikiyatri olmanın avantajlarına da değinen Javed, “Psikoloji avantajlarının yanında zorluklarıylada dikkat çeken bir meslek. Peki siz neden psikiyatri olmak istiyorsunuz?” şeklinde bir soru yönelterek genç doktorların fikirlerini değerlendirdi.  Psikiyatrinin Gelecekteki yerinden de bahseden Javed,ruh sağlığı olmadan sağlık olmayacağını belirtti.

Etkinlik Dünya Psikiyatri Birliği Çalışma Birimleri Sekreteri Dr. Afzal Javed’e plaket takdim edilmesiyle son buldu.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 23

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 30

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 105

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 388

14. Ulusal Hepatogastroenteroloji Kongresi Başladı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), bünyesinde yer verdiği bilimsel çalışmalarla ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Ulusal Cerrahi Derneği ve Avrasya Grubu ortaklığında düzenlenen ve 8 Nisan'a kadar sürdür&uu...

Daha Fazla Göster 06/04/2017 || 466

"Ya Sultanahmet'e ya da Karacaahmet'e"

Kocaeli üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nde düzenlenen 'Hasta ve Hasta Yakınları İle Çalışanlar Arasında İletişim Kuralları' adlı bir seminer düzenlendi. Etkinliğe konuk olarak  Prof. Dr. Bülen...

Daha Fazla Göster 05/04/2017 || 311

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler