'Türkiye’nin Yüzde 15'i Böbrek Hastası'

 Mert Can Emre 09/03/2017 GÜNCEL/ SAĞLIK 342
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Dünya Böbrek Günü nedeniyle bir etkinlik geçekleştirildi. Etkinlikte Prof. Dr. Berrin Çetinaslan ve Prof. Dr. Betül Kalenderin böbrek hastalığı ve obezite hakkında bilgiler verdi.    
Prof. Dr. Berrin Çetinarslan, Prof.Dr Itır Yeniağa ve Prof.Dr. Betül Kalender Prof. Dr. Berrin Çetinarslan, Prof.Dr Itır Yeniağa ve Prof.Dr. Betül Kalender

KOÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlen Böbrek Haftası etkinliğine tıp fakültesi öğretim üyeleri hastalar ve hasta yakınları ilgi gösterdiler. Etkinlikte ilk olarak konuşan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklar uzmanı Dr. Berrin Çetinaslan obezite ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Obeziteden korunmada beslenmenin önemine dikkat çeken Çetinaslan, “Önce gözünüz doymalı” diye konuştu. Obezite hastalığının vücuttaki bütün organları etkilediğini söyleyen Dr. Çetinaslan, halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu hastalığı tekrar eden bir hastalık türü olarak tanımlayan Çetinaslan, “Obezite dünyada patlamaya hazır bir hastalıktır” dedi.

Her 6 Kişiden 1’i Böbrek Hastası

Çetinaslan’ın ardından söz alan  İç Hastalıklar Uzmanı  Prof. Dr. Betül Kalender kronik böbrek hastalığının obeziteyle ilişkisi anlatı. Böbrek hastalığı denildiğinde akıllara ilk olarak diyalizin geldiğini belirten Kalender, “Bu sadece buz dağının görünün yüzü” diye konuştu. Ülkemizde böbrek hastalığının oldukça yaygın olduğundan bahseden Dr. Betül Kalender, “Türkiye’de yüzde 15 böbrek hastası var. Her 6-7 kişiden biri ise gizli böbrek hastası. Ancak 10 kronik böbrek hastasından sadece 1 tanesi hastalığının farkında” dedi. Hastalık sürecinde erken tanının önemine değinen Kalender, basit kan ve idrar testleriyle hastalık teşhisinin konulabileceğini ifade etti. Hastalığın her kesimi etkilediğini dile getiren Kalender, özellikle 60 yaş üstü, kalp damar hastalığı ve obezite sorunu olanlar ile ailesinde böbrek hastalığı olanların bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kadınların Obez Oranı Fazla

 

Obezite ile böbrek hastalığının yakından ilişkisi olduğunu vurgulayan Kalender, sadece obez hastası olmanın bile böbrek hastası olmak için yeterli olduğuna dikkat çekti. Obezitenin bir risk faktörü olduğundan bahseden Kalender, obeziteyle birlikte vücuttaki iş yükünün arttığın ve doğal olarak böbreklerin de bu durumdan olumsuz etkilediğini söyledi. Kadınların obezite oranının daha fazla olduğunu dile getiren Kalender, “Her iki erişkin kadından birinde karın bölgesinde obezite var” dedi. Hem böbrek hastalığı hem de obezitede sağlıklı beslenmenin en büyük faktör olduğuna dikkat çeken Kalender, oluşturulan sağlık politikalarıyla bu hastalıkların önüne geçilmeyi hedeflediklerini dile getirdi.  

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 26

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 26

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 156

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 128

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 294

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 511

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler