Erkek Masalarının Kadın Patronu

 Oğuzhan Eke 08/03/2017 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 2018
Son dönemde artan kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz olayları umut kırıcı olsa da, kadınlar bir yerlerde hayata bağlanıyor, güçlü olduklarını her defasında gösteriyorlar. İzmit Yürüyüş Yolu'nda bir kıraathanenin işletmeciliğini yapan Müzeyyen Aslan ise bu kadınlardan sadece birisi. O, maddi sıkıntılara göğüs germek, 2 çocuğuna bakabilmek ve dik durabilmek için zor olanı seçti. Erkek egemen toplumun simgelerinden biri olan kıraathane artık onun tek geçim kaynağı.
Müzeyyen Aslan ailesine destek olmak için 4 yıldır kıraathane işletmeciliği yapıyor. Müzeyyen Aslan ailesine destek olmak için 4 yıldır kıraathane işletmeciliği yapıyor.

 Ataerkilliği sonuna kadar yaşayan, kadınların girmeyi tercih etmedikleri kıraathaneler, bugün sizin görmediğiniz bir köşede cesur bir kadının geçim kaynağı olarak çıkıyor karşımıza. Hayatın karşısına çıkardığı zorluklarla uzun yıllar mücadele etmiş olan iki çocuk annesi Müzeyyen abla, maddi sıkıntılar karşısında çalışmak zorunda kalıyor. Hayatını değiştirecek bir karar veren Müzeyyen Aslan, işletmeciliğini devraldığı kıraathanenin patronu oluyor. Dört yıldır hem ev hanımı hem de iş kadını Müzeyyen abla. Bir kıraathanenin masaları arasında çay dağıtarak ailesine destek olan Aslan, kadın olmanın zorluğunu en çok yaşayanlardan biri olduğunu söylüyor.

“Kadınlar, Kadın Olmalı”

Eşine destek olmak için çalışmaya başlaması ve sonrasında eşinin kötü tavırlarıyla karşılaşması yaşadığı zorlukları da katlıyor Müzeyyen ablanın. İlk sorumuz iş hayatına başladığı dönemde yaşadığı sıkıntılar üzerine oluyor.

“Çalışmaya başladığımda eşim geçimimizi sağlayamadığı halde bana çalışmamdan dolayı tepki gösterdi. Benim cevabım ise çalışmak zorunda bırakmasaydın oldu. Daha sonra zamanla alıştılar tabii.” Ailesinin çalışmasını kabullenmesi ile bitmiyor sorunları. Kahvehane ortamında gece yarısına kadar yalnız çalışması, her işe tek başına koşması da bunun cabası. Günlük sorunlarını ise şu şekilde anlatıyor Müzeyyen abla: “Hem ev işleriyle hem de buranın işleriyle uğraşıyorum. İki oğlum var. 20 yaşında olan oğlum internet bağımlısı, en kötü bağımlılıklardan. Sabah kalkıp onun kahvaltısını hazırlıyorum, ev işlerini yapıp buraya geliyorum. Üniversite öğrencisi bir yardımcım var, adı Hilal. Okuldan arta kalan zamanlarında burada çalışıyor. Onun da annesiyle babası ayrılacakmış. Kendi geleceği için para biriktiriyor. O da bir kadın ve benim gibi güçlü olmaya çalışıyor.” Kadınların çektiği zorluklar hakkındaki görüşlerinden bahseden Müzeyyen abla, “Ülkemizde kadınlar erkek gibi davranmak zorunda kalıyor. Bence kadınlar kadın olmalı, erkekler ise erkek. Herkes birbirine saygı duymalı. O zaman belki daha rahat yaşarız. ”

Şu hayatta istediğinin sadece huzurlu bir yaşam olduğunu tüm açık sözlülüğüyle dile getiriyor Müzeyyen abla. Öyle ki hayat hayallerini bile daraltmış. O, sigarasından aldığı her dumanda bir kez daha dertlenirken, her kadın gibi karşısına çıkabilecek sıkıntılara karşı dur demenin yollarını arıyor.

 

Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli'de İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi

Kocaeli Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “1.Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu bir panel gerçekleştirildi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı panel, &oum...

Daha Fazla Göster 02/03/2018 || 2022

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte aile içi iletişimin önemi ele alındı.

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 2019

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 2031

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 2027

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 2018

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 2017

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler