Kadın İsterse

 Yağmur Sezin Güner 08/03/2017 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 478
Ansiklopedilerde geçen “Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür” sözlerinin ardında aslında bu iki satırlık cümleden daha fazlası var.    
Marieana Dumitriu Marieana Dumitriu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün mutlu bir gün olmadığını artık hepimiz biliyoruz. 8 Mart 1857’de Amerika’da bir grev sırasında yangın çıkmasıyla korkunç şekilde can veren 120 kadın işçinin anısına  her 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Günümüzde ise kadınların gerek sosyal hayatta gerek evde veya işte yaşadıkları zorluklar gözle görülür durumda. Bu kadınlar yaşamlarını sürdürmek ve hayata tutunmak için büyük çabalar, emekler veriyorlar. Bu çabaları verirken kiminin cinayet haberlerini alıyoruz kimini hiç duymuyoruz bile. Marieana Dumitriu duymadığımız kadınlardan sadece bir tanesi. Marieana, İstanbul’ da bir güzellik merkezinin sahibi. Marieana ile tanışmamız da bu vesileyle oluyor. Hayat hikayesini merak ediyoruz ve o yaşadığı tüm sıkıntıları bize gülerek anlatıyor.

27 Yaşında Yepyeni Bir Hayat

Marieana Dumitriu, 45 yaşında ve 2 kız çocuk annesi. Aslen Romanyalı. Türkiye’de yaşayan kardeşlerini 1999 yılında ziyarete gelen Marieana, o zamanlar henüz 27 yaşında. Bu ziyaretinden sonra kardeşlerinin yanına yerleşmeye ve yeni bir hayat inşa etmeye karar veriyor. Tabii ki hayatının en zor dönemleri burada başlıyor. Her şeye sıfırdan başlayan Marieana İstanbul’un Kağıthane ilçesinde 2 odalı bir gecekonduda kardeşleriyle birlikte kalıyor ve o günlerini, “Evde 10 kişi kalıyorduk ve sadece bir odada yedi kişi birlikte uyuyorduk” diye anlatıyor. İstanbul’a yerleşmesinin ardından önce tekstil alanında iplik temizleme ve overlok işlerinde çalışıyor. Ancak maddi kazancı yetersiz kalıyor ve bulaşıkçılık yapmaya başlıyor. Marieana, “Bulaşıkçılık yaparken ücretimi günlük veriyorlardı ve elime biraz olsun para geçiyordu. Sadece kahvaltımı vermelerine bile razıydım. Minibüse verecek param yoktu. Daha sonraları hasta bakıcılığı ve çocuk bakıcılığı yaptım, en sonunda bir güzellik merkezinde işe girdim” diyor.

“6 Ay Çöpten Yemek Yedim”

Marieana yaşadığı her şeye rağmen asla umudunu kaybetmedi ve yüzünden gülümsemesi hiç eksik olmadı. Türkiye’ye ilk geldiği zamanlarda nasıl zorluklar yaşadığını soruyoruz ve o günlerden bahsederken gözleri dolmuyor, aksine o günlerini gülerek anlatıyor. “6 ay çöpten yemek yedim, 2 kış sobasız yattım, yattığım odanın camı kırıktı ve camdan yağmur geliyordu. Hatta bir gün yiyecek hiçbir şeyim yoktu. Bir marketin önünde  4 kırık yumurtayı çöpe attıklarını gördüm ve onları aldım. Eve geldiğimde yumurtalar fazla piştiği için patladılar. Olsun zaten fazla kaloriliydiler” diyerek yaşadığı zor günlerde bile pozitifliğini kaybetmediğinden bahsediyor.

Yaşadıkları için, “Bunlar zorluk değil ki… Sokakta yürürken para teklif edenler dahi oldu” diyen Marieana, bir kadın için yaşanabilecek asıl büyük zorluğun bedenine yönelik tacizlerden kaynaklandığını anlatıyor. Türkiye’ye geldikten yedi yıl sonra bir düzen kurabilen Marieana, çocuklarına da ancak 2006 yılında kavuşabiliyor.

Hem İş Hem Ev Sahibi Oldu

Marieana yaşamın zorlukları karşısında bıkıp usanmadan verdiği mücadeleyi kazandı. Bir zamanlar kalacak yer bulamayan Marieana, şimdilerde taksitle de olsa bir ev sahibi oldu. Sırada işi vardı ve onu da kredi çekerek çözüme ulaştırdı. Artık hem bir işi hem de bir evi var. Üstelik çocukları ile birbirlerine kenetlenmiş bir şekilde.  Sadece bunlarla da yetinmedi, şu anda hem veterinerlik hem de fizyoterapi okuyor. Marieana bu başarısını, her koşulda yüzünden eksilmeyen gülümsemesine ve umudunu yitirmemesine borçlu olduğunu söylüyor.

Böylesi zor bir dünyada ayakta kalmaya çalışan ve mücadeleden hiç yılmayan kadınlardan sadece biri  Marieana. O, tüm kadınların ihtiyacı olan şeyi yaptı: Umut etti ve çabaladı. Biz de Marieana nezdinde tüm emekçi kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. 

Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli'de İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi

Kocaeli Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “1.Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu bir panel gerçekleştirildi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı panel, &oum...

Daha Fazla Göster 02/03/2018 || 44

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte aile içi iletişimin önemi ele alındı.

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 61

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 242

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 391

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 121

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 376

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler