Ayrıcalıklarını Sanata Dönüştüren Kadınlar

 Gizem Zalimalioğlu 08/03/2017 GÜNCEL/ DÜNYA/ ARAŞTIRMA & DOSYA 1174
Kadınlar, fizyolojik farkları olan menstrüasyon (adet) dönemini sanata çevirdiler, hiçbirimizin bilmediği bir bakış açısını gözler önüne serdiler.  
Timi Pall - Regl Kanamalarımın Güncesi Timi Pall - Regl Kanamalarımın Güncesi
Jess Cummin'in Eseri Jess Cummin'in Eseri
Jen Lewis - Kandaki Güzellik Jen Lewis - Kandaki Güzellik

Geçmişten bugüne kadar büyük bir tabu olarak kabul edilen ve bu nedenle de kadınların yıkmak için mücadele verdikleri en önemli olgulardan biri ‘adet dönemi'. Bazı toplumlarda hakkında konuşmanın bile 'ayıp' sayıldığı bu olgu,  son dönemde modern sanatın işlediği konulardan biri olarak dikkat çekiyor. Kadın sanatçılar kendi regl kanlarıyla eserler ortaya koyarak aslında bu ‘kadınsal mücadeleye’ selam veriyorlar bir anlamda. Kimilerinde büyük bir hayranlık uyandırırken kimilerinde ise yalnızca tiksinti hissi yaratan bu çalışmalar, sanatın bir mücadele alanı olduğu düşünülecek olursa yakın bir ilgiyi hak ediyor aslında. Bu anlamda biz de kendi regl kanlarını sanatlarının hammaddesi olarak kullanan, böylelikle toplumun geniş kesimlerinin ilgisini uyandıran 3 farklı kadının hikayelerine yakından bir göz atalım istedik. 

Her Ay Yeniden Doğuş

Kendi regl kanını kullanarak 9 ay boyunca 9 ayrı çalışma ortaya koyan Timi Pall, “Tek bir damlayla acının güzelliğini, tüm vücuduma bereketi getiren adet döngüsünün kıymetini anladım. Yumurtalıklarımın işlevini yitirmiş dokuyu her ay adet kanamasıyla atması, biyolojik bir son ve sonun başlangıcını yaratmamda bana ilham verdi” diyerek bu doğal sürecin bir anlamda yenilenme olarak algılanması gerektiğine işaret ediyor.

Pall’ın, ‘The Diary Of My Period-Regl Kanamalarımın Güncesi’ isimli resminin 9 parçası bir araya getirildiğinde, resim anne karnındaki bir bebeğin görüntüsünü alıyor.

Kaynak: https://www.behance.net/gallery/46847731/The-Diary-Of-My-Period

Kanın Su ile Dansı

Yine kendi regl kanını fotoğraflayarak büyük bir popülarite kazanan Jen Lewis, adet döneminde tampon yerine adet kupası kullanmaya başladıktan sonra, kupada biriken kanı tuvalete döktüğünde kanın sudaki ahengini keşfediyor ve kendi regl kanına hayran kalıyor.

O anda toplumun neden regl kanını iğrenç bulduğunu merak etmeye başladım. Kan ve gereksiz şiddet, popüler kültürün her alanında vardı. Haberler, spor, filmler, televizyon programları, video oyunları, müzik ve dahası…“ diyerek regl kanının toplum tarafından nasıl ötelendiğini anlatan Lewis, eşinin de yardımıyla her bir damla kanının suyun içerisindeki halini fotoğraflıyor. Böylelikle ‘Kandaki Güzellik’ adını verdiği birbirinden çarpıcı fotoğraflar ortaya çıkıyor. 

Kaynak: http://themindcircle.com/beauty-in-blood/

Mağaralardaki Sanatı Canlandırdı

Ressamlık öğrencisi Jess Cummin de regl kanı ile sanat icra edenlerden biri. Cummin, geçmişe giderek antik mağara duvarlarına çizilen resimlere yeni bir bakış açısı getiriyor.

Kendi regl kanını kullanarak her ay yepyeni resimler ortaya koyan Cummin, "Bence kendi kanınızla çizim yapmak içinizdeki vahşi kadını ortaya çıkarıyor ve benliğinizle daha iyi iletişim kurmanızı sağlıyor” sözleriyle sanatının benlik üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekiyor. 

 

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3896642/Student-artist-uses-MENSTRUAL-BLOOD-recreate-ancient-female-cave-paintings.html?ito=social-facebook

Kategorisindeki diğer haberler

Bir Varoluş Hikayesi: "Betül Mardin"

 Dadısından dayak yediği için beyninin merkezinde hasar kalan, babası tarafından üniversiteye gönderilmeyen, kocası tarafından iş hayatı engellenen bir kadının hikayesi… Türkiye’nin ilk Halkla İlişkiler Uzma...

Daha Fazla Göster 08/03/2018 || 77

Ayrıcalıklarını Sanata Dönüştüren Kadınlar

Kadınlar, fizyolojik farkları olan menstrüasyon (adet) dönemini sanata çevirdiler, hiçbirimizin bilmediği bir bakış açısını gözler önüne serdiler.  

Daha Fazla Göster 08/03/2017 || 1175

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler