İlklerin Adamı

 Gizem Zalimalioğlu 09/12/2016 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 546
Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde kendi adının verildiği konferans salonunda gerçekleştirdiği “Atık Yönetimi” konferansından önce Prof. Dr. Savaş Ayberk ile Çevre Mühendisliği ve Kocaeli Üniversitesi’ndeki geçmiş meslek hayatı hakkında küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.
Prof. Dr. Sava Ayberk ile Sylei Prof. Dr. Sava Ayberk ile Sylei

Fakültede Çevre Mühendisliği bölümünü siz kurdunuz. Bu süreçten biraz bahseder misiniz?

Çevre Mühendisliği Bölümü 1970’li yıllarda Türkiye’de büyük önem kazanmaya başladı. Zaten Türkiye gelişmiş batılı ülkeler düzeyinde bir çevre sorunları yumağının içine girmişti. 1976’da ilk Çevre Mühendisliği Bölümü İstanbul Teknik Üniversitesinde kurulmuştu. Ardından, İzmir 9 Eylül Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinde kuruldu. Bizde düşündük, taşındık, Kocaeli’nin adı zaten cevre sorunlarıyla anılıyordu. Bizde Kocaeli Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği bölümünü başlattık. Kuruluş dosyasını 1993’te teslim ettik. Dosyayı o dönem ki rektörümüz Atıf Ural’a verdim. Gerekli incelemeler sonucunda Ankara’ya gönderildi ve onay geldi. 30 öğrenci kontenjanı verdiler, çok mutlu olduk. O zaman gelen öğrencilerin bir kısmı Öğretim Üyesi bile oldular. 1 Eylül 1993’te eğitime başlandı. Bütün program hazırdı, ilk mezun 1997’de verildi. 1998’de çok talep olduğu için 2. öğretim kuruldu. Şuanda Çevre Mühendisliği bölümünde bildiğim kadarıyla 4 profesör 6 doçent 6 yardımcı doçent ve asistanlar var. Büyüdük, kocaman bir aile olduk. Bugün geldiğimiz noktada, uluslararası araştırmalar yapılıyor. 50’ye yakın yüksek lisans tezi, 20 ye yakın doktora tezi yaptırdık ve yaptığı yayınlara bakarak söylüyorum Türkiye’nin iyi bölümleri arasında. Depremde büyük sıkıntı yaşadık. Bölümü Vinsan’a taşıdık. 2006 yılında Umuttepe’ ye geldik. Şimdi konum açısından her şey iyi, kontenjan açığı yok, gayet iyi gidiyor.

Türkiye genelinde ve Kocaeli’ de Çevre Mühendisliği bölümünde bir şeyi değiştirmek elinizde olsa neyi değiştirdiniz?

Bunu söylemek çok kolay değil. Ben burada 2003-2012 yılları arası dekanlık yaptım. Dekan olduğum dönemde ‘Mühendislik Dekanları Konseyi’ diye bir oluşum vardı, hala var. O dönemde konseyde 2 yıl Yürütme Kurulu Üyeliği yaptım. O komisyon çalışmalarımız içinde MÜDEK Kurulusu oluşturduk MÜDEK, Mühendislik Fakülteleri Akreditasyonu demektir. Avrupa’nın YourEyes programına dâhil olduk ve onun üzerinden kurduk benden sonra gelen bütün arkadaşlar bütün fakültenin MÜDEK sertifikasyonunu yaptılar. MÜDEK’i yaparken bölümünüzü alıyorsunuz çağdaş dünyanın bir parçası haline getiriyorsunuz bütün yenilikler değişiklikler her şey konuşulmuştur, bana derseniz tüm bunlardan ayrı “Sen ne düşünürsün?” benim açımdan Çevre Mühendisliği’nin en önemli ayaklarından birisi bugünkü çalışmamda da 1. sınıf öğrencilerine anlatacağım, “Katı Atık Yönetimi.” Ben buna çok ağırlık verilmesi yanındayım önümüzdeki yıllarda da popülaritesi artacak bir konuda toprak kirliliği çok önemli bir alandır ve Türkiye’nin de toprak kirliliği artıyor hava ve endistüriyel gelişime bağlı olarak, özetle katı atık yönetimi toprak kirliliği bu dersler var ancak biraz daha ağırlık verilmeli.

Kocaeli Üniversitesi’nde kalıcı bir ününüz var öğrenciler sizi ‘İlklerin Adamı’ olarak tanımlıyor bunu neye borçlusunuz?

Ben insanlara sevgiyle yaklaşıyorum, sorunlarıyla kendi sorunummuş gibi ilgileniyorum. Onlarla paylaşıyorum, benim için her öğrenci eşittir, öğrencilerim benim kapıma bölüm başkanıyken de dekanken de rahatça giriyorlardı, sorunlarını benimle paylaşıyorlardı, ortak çözüm üretiyorduk, ışık tutmaya çalışıyordum belki de birebir insan ilişkilerim iyidir, koridorda öğrencilerim beni çeviriyorlar hocam şöyle bir sorunumuz var, ne dersiniz, diyorlar öğrenciler bana karşı çok sıcak. Birebir insan ilişkilerinde aramak lazım bunun nedenini. Bütün olay insanlara yaklaşmak, onları dinlemek onlara önem vermek.

Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli'de İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi

Kocaeli Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “1.Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu bir panel gerçekleştirildi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı panel, &oum...

Daha Fazla Göster 02/03/2018 || 44

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte aile içi iletişimin önemi ele alındı.

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 61

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 242

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 391

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 121

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 376

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler