“Hayatın Simülasyonu: Basketbol”

 Mustafa Çağlar 07/12/2016 GÜNCEL/ SPOR 530
Pek çoğumuzun sesine aşina olduğu basketbol yorumcusu Kaan Kural ile basketbol üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kaan Kural ile basketbolun kendisi için ne ifade ettiğini, sezon ile ilgili görüşlerini ve Türk basketbolunu konuştuk.

Sesiyle basketbola hayat veren, basketbol severlerin en az oyuncular kadar yakından tanıdığı Kaan Kural, NBA’den Türkiye Basketbol Federasyonu’na (TBF) varıncaya kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. NBA oyuncularımızdan Enes Kanter için, “Kafasını basketbola verse iyi oyuncu” diyen Kural, Hidayet Türkoğlu’nun  TBF Başkanı olması içinse, “Keşke bir dönem daha Harun Erdenay’ın yanında çalışsaydı” dedi.

Basketbol sizin için ne ifade ediyor? Kendi lügatınızda  basketbolun edebi bir tanımını yapabilir misiniz?

   

Basketbolu, hayatın simülasyonu olarak görüyorum. Oyunun içinde, bilgelik var, dayanışma var, engeller var, sana yardımcı olmaya çalışanlar var, sana engel olmaya çalışanlar var, sana yardımcı olması gerekirken engel olanlar var. Beraber yola çıktığın insanlar var, bazen sen onları hayal kırıklığına uğratabilirsin bazen de onlar seni. Hayatın içinde yaşadığımız duyguları, oyunun içinde daha konsantre, dolu dolu yaşayabiliyorsun.

     

Diğer sporlarla, basketbolun farkı ne?

   

 Basketbolu diğer takım sporlarından ayıran şey bağımlı değişkenlerin oyunu olması. Sahada yaptığın her şeyin bir şekilde sonuca etkisi oluyor. Diğer takım sporlarında böyle değil, örneğin futbol da futbolcunun rakibe çalım atması çok fazla bir şeyi etkilemez. Ama basketbol da durum böyle değil.

NBA’in heyecanı her sene gittikçe artıyor, rekabet kızışıyor bu sene NBA’den beklentileriniz neler?

NBA son yıllarda kutuplaşmaya başladı, dinamikleri gereği dengeyi korumaya çalışıyor, çok güçsüz veya çok güçlü takımlar ön plana çıkmıyor. Son iki sezondur şampiyon olan Cleveland ile Golden State  diğerleriyle arayı açtı ve bu sezonunda favorileri.  Ama artık yeni gelen uzunların ve yeni gelen müthiş genç oyuncuların da etkisiyle, rekabetin üst düzeye çıkacağı, gazozuna maçların en aza ineceği güzel bir sezon bizi bekliyor.

NBA’deki Türk oyuncular hakkına ne düşünüyorsunuz?

 

Ömer, NBA’de ki fiziksel mücadeleye uyum gösterebilmek için çok çalıştı, zamanın da Hidayet’e olduğu gibi bu onun koordinasyonunu alt üst etti ve 1,5 senesini kaybetmesine yol açtı. Geçen seneye nazaran bu sene daha iyi gözüküyor. Çok çalışması gerekiyor, birçok artı özelliği olduğu gibi, birçok da eksi özelliği var, bu eksiklerle devam edemez, düzeltmesi gerekiyor.

Ersan hakkında ne diyeceksiniz?

Ersan doğru bir takımda güzel bir yan parça olabilir, doğru bir takıma gitmezse çok bocalıyor. Ersan altıncı, yedinci oyuncu olarak çok başarılı olabilir. Philadelphia Sixers onun için doğru bir takım mı emin değilim ama en azından süre alacak önemli olan da o.

Peki ya Enes?

Enes Kanter kafasını basketbola verirse çok iyi bir oyuncu.

Bizim de içine bulunduğumuz heyecana geçelim isterseniz, bu sene Euroleauge’de neler bekliyorsunuz?

Euroleauge başladığı gün, tıpkı NBA’deki gibi iki favoriyle başladı; Fenerbahçe ve CSKA. Fakat en büyük favori olmak sonuna kadar gitmek anlamına gelmiyor. Fenerbahçe geçen sezon favori değildi ama son topa kaldılar.

 

Takımlarımızın Final Four için şansı var mı?

Sezon içindeki gelişimlerine göre Efes ve Daçka’nın Final Four adayı olduğunu düşünüyorum. Galatasaray için ise ilk 8’e girebilirler diye düşünüyordum ama ilk 5 haftada hayal kırıklığına uğrattı.

Çoğu otoriteye göre Avrupa’nın en iyi ligi olarak gösterilen ligimiz (BSL) hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu sene beklentileriniz nedir?

Basketbol ve oyuncu kalitesi açısından dünyanın en iyi ikinci ligine sahibiz ama organizasyon açısından belki yirmi yedinci geliriz. Saha organizasyonunu, seyirci organizasyonunu biran önce oyun kalitesi seviyesine yaklaştırmamız lazım. Fenerbahçe’nin sunduğu basketbol ortamıyla, diğerlerinin sunduğu basketbol ortamı hemen birbirine yaklaşmalı.

   

 Avrupa’da olduğu gibi bu sezon da ligin favorisi Fenerbahçe. Rakipleri de belli Daçka, Efes, Galatasaray. Beşiktaş ve Banvit’te çok iyi.

İzninizle Milli Takımla devam etmek istiyorum, Milli takımımızın şu an koçu yok, kimin olmasını istersiniz?

Ufuk Sarıca şuan için ideal aday, hem modern, hem genç oyuncularla daha rahat iletişim kurabiliyor, teknik olarak çok değerli. Türk Milli Takımı’nın başında Türk antrenör olmasının belli avantajları var, oyuncuları tanıması, aynı dilde iletişim kurması, adaptasyon sorunu çekmeyecek olması önemli etkenler.

Milli Takım altyapılarında çok önemli başarılara imza atıyoruz ama bunun devamını bir türlü A Takım seviyesine çıkaramıyoruz. Sizce sorun ne?

Çok iyi basketbolcu yetiştiriyoruz, ama çok iyi birey yetiştiremiyoruz. Bu çocukları küçük yaşlarda okuldan almak, sosyal hayattan mahrum bırakıp sadece basketbol oynatmak iyi bir fikir değil, hem basketbolcu, hem de birey olarak yetiştirmek lazım. Oyuncuları kısa sürede yıldız ilan ediyoruz, sonra da A Takım seviyesinde en iyi olmadıkları zaman bocalıyorlar.

Hidayet Türkoğlu’nun TBF başkanı seçilmesi hakkına ne düşünüyorsunuz?

Eski bir basketbolcunun dünyanın her yerinde olduğu gibi, basketbolun başına geçmesi kadar doğal bir şey yok. Hidayet vizyoner biri, NBA görmüş. Fakat Hidayet bu işe hazır mı, kendini yeterince adayacak mı, oralarda soru işaretleri var. Keşke bir dönem daha Harun Erdenay’ın yanında çalışsaydı, en azından işleyişi görüp, daha iyi olabilirdi.

Kategorisindeki diğer haberler

Hidayet Türkoğlu'ndan Öğrencilere Binlerce Top

İzmit Belediyesi koordinatörlüğünde ‘10 bin Basketbol Topu Dağıtma Töreni’nin üçüncüsü düzenlendi. Hidayet Türkoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen etkinliğe İzmit Atat&uu...

Daha Fazla Göster 20/03/2018 || 16

“BUZ”da Dev Zafer

Kocaeli Genclik Hizmetleri Spor Klübü Takımı, Novice Basic A kategorisinde birinci oldu.  

Daha Fazla Göster 26/02/2018 || 28

İletişim Fakültesi Adım Adım Zafere Koşuyor

Kocaeli Üniversitesinin kuruluşunun 25. yılı kapsamında düzenlenen Futbol Turnuvası’nda İletişim Fakültesi Futbol Takımı 4. maçında Hereke Meslek Yüksekokulunu tek golle geçti. Maçı 1-0 kazanan İletiş...

Daha Fazla Göster 26/10/2017 || 246

Körfez Federasyon Kupası’nda Madalyalar Sahiplerini Buldu

Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından düzenlenen ve dün başlayan 'Kısa Kulvar Sürat Pateni Körfez Federasyon Kupası - 2' yarışlarında madalyalar sahiplerini buldu. '2000 metre Yıldız Erkekler Bayrak Yarışı&r...

Daha Fazla Göster 26/03/2017 || 412

Kısa Kulvar Sürat Pateninde Körfez Federasyon Kupası Heyecanı

Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından düzenlenen Kısa Kulvar Sürat Pateni Körfez Federasyon Kupası - 2 yarışları bugün Kocaeli'de başladı. İlki Erzurum’da gerçekleşen yarışa Kocaeli'de de sporculard...

Daha Fazla Göster 25/03/2017 || 476

KOÜ Kadın Futsal Takımı Ünilig Finallerinde

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kadın Futsal Takımı, Üniversiteler Spor Ligi (Ünilig) kapsamında, Bayan Futsal Lİgi'ndeki son maçında  Bülent Ecevit Üniversitesi Kadın Futsal Takımı’nı 12-5'lik skor ...

Daha Fazla Göster 22/03/2017 || 630

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler