“Siz Gazeteci İseniz Her Zaman Doğru Olanı Yapmanız Gerekir”

 Yağmur Sezin Güner 07/12/2016 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 2018
Kocaeli Üniversitesi İletisim Fakültesi’nde Basın Konseyi tarafından düzenlenen Medya, Etik ve Sorumlu Gazetecilik Projesi kapsamında 4’üncü etkinlik 29 ekim Salı günü gerçekleşti. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Gazeteci Toygun Atilla ile Adliye Haberciliği, bir gazetecinin dikkat etmesi gereken konular ve meslek hayatı üzerine küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.

Adliye Muhabirciliği’ne girişiniz nasıl oldu?

Tesadüfen oldu. Çocukluktan beri gazetecilik yapmak isteyen bir insandım. Üniversitede İktisat Fakültesini kazandım gittim, beğenmedim. Bir daha sınava girdim, bu sefer işletme bölümünü kazandım, gazeteciliği kazanamamıştım. Sonuç olarak üniversiteyi bitiremedim. Daha sonra Günaydın gazetesinde çalışmaya başladım. Günaydın Gazetesi’nden önce yerel bir gazetede çalışıyordum. Bir gün Günaydın Gazetesi’nin kapısına gittim ve bana bir şans verin dedim. Biz seni ararız dediler. Beni ciddiye almadılar zannederken ertesi gün aradılar. Benim saçlarım uzundu, bana saçlarımı kestirmemi söylediler ve bende kestirdim. Bana polis muhabiri olarak başlayacağımı söylediler. Ama hastane muhabiri olarak beni hastaneye gönderdiler. Hastanede yaralıları çekiyorduk ve fotoğrafları gönderiyorduk, tek yaptığımız buydu. Bu işi acemilere verirler. Ama ben daha fazlasını yaptım. Doktorlarla görüşüp sağlık haberi yapmaya başladım ve hürriyetin dikkatini çektim. Hürriyet beni transfer etti ve adliye muhabirliği teklif ettiler. 7-8 sene adliye muhabirliği yaptım ve girişim bu şekilde oldu. Daha sonraları özel haberlere geçtim. Ama şuanda adliye muhabirliği yapmıyorum dosya haberleri ile ilgileniyorum.

Meslek hayatınızda unutamadığınız anılarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Çok fazla var. Gazi mahallesi olayları takip ederken 4 gün eve gitmedim, arabanın içinde yattık. Orada bir inşaatın içinde saklanarak bir gün geçirdik. Her günümüz çatışmaların içinde geçti. Onun dışında, Suruç zamanında Abdullah Çatlı’nın eşi ile röportaj yapmak için balkonun arkasına tırmandım. Sırf cesaretim için röportaj yapmayı kabul etti. Başka bir gün mahkemede sanığı vurdular. Bunlar gibi şuanda hatırlamadığım bir çok anım var.

Konuşmanızda haberin doğruluğunun önemine değindiniz, peki haberin doğru olduğunu nasıl anlarız?

Check ederek, sağlamasını yaparak emin olursun. Sana bir belge geldiğinde iki seçeneğin oluyor, ya belgeleri doğru kabul edip gazetende manipüle olacaksın yada belgenin doğruluğunu araştıracaksın. İddialarda adı geçen insanlarla görüşeceksin, gönderen kişi gerçekten göndermiş mi, bunlara hep dikkat edeceksiniz. Her iki tarafa da sormazsanız doğruyu bulamazsınız. Araştırmalarının sonucunda haber doğru değilse yayınlamamış ve manipüle edilmemiş olursun.

Türkiye’de medyaya yapılan baskılar gözle görülür durumda. Bu açıdan Türkiye’de gazeteciliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bundan 10-15 sene önce böyle değildi. Benim başladığım dönemde X veya Y Gazetesi bir görüş ifade etmiyordu. Gazetelerde objektif haber veriliyordu. Merkez medyalar vardı, Hürriyet ve Sabah gazeteleri gibi, onların dışında fikir gazeteleri vardı. Fikir gazeteleri olaya bağlı bulundukları taraftan bakıyorlardı. Toplumda kutuplaşmaya gidildikçe bu durum gazetelere de yansıdı. Bu durumda kutsal olan haber değil, tarafların görüşü oldu. Bu durum bütün taraflar için böyle. Dolayısıyla hangi mahallede olduğunla ilgili bir durum haline geldi. Siz sadece gazeteci iseniz doğru olanı yapmanız ve objektif olmanız gerekiyor. Doğru olanı yaptığınız zaman sıkıntı çekebilirsiniz ama sonunda gazetecilik yapmış olursunuz.

Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli'de İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi

Kocaeli Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “1.Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu bir panel gerçekleştirildi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı panel, &oum...

Daha Fazla Göster 02/03/2018 || 2022

İzmit'te ''Ailede İletişim'' Sohbeti

Ünlü Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Yazar Polat Doğru'nun katılımıyla “Ailede İletişim Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi düzenlendi. Etkinlikte aile içi iletişimin önemi ele alındı.

Daha Fazla Göster 20/02/2018 || 2019

Her 68 Çocuktan Biri ‘Otizmli’

Otizm, binlerce insanın hayatını etkileyen bir gelişimsel farklılık. Bu hastalık dünya üzerinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Otizm sadece çocukları değil onların ailesini de etkiliyor. Otizm hastası olan o çocuklardan bir...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 2031

“Onunla Dünyaya Farklı Bakmayı Öğrendik”

Dünya Engelliler Günü'nde son olarak sözü doğuştan görme engelli olan 6 yaşındaki Duru'nun annesi Aysel Avşar'a bıraktık. Engelli bir çocuğa sahip olmanın hayatları üzerindeki etkisini bizimle pay...

Daha Fazla Göster 30/11/2017 || 2027

"Sessiz Dünyanın Sesi Olun"

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında aldığı karar ile 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmaya başladı. Biz de bu özel günde Kocaeli Halk Eğitim Merkezi'nde işitme engelli bireylerin sessizliği...

Daha Fazla Göster 29/11/2017 || 2018

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 2017

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler