Yetenek Olmadan Sanatçı Olunmaz

 Pınar Şahin 02/12/2016 GÜNCEL/ KÜLTÜR & SANAT/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 909
Kocaeli Sakıp Sabancı Kültür Merkezi’nde 28 Kasım Pazartesi günü ‘İsimsiz Yıldız’ adlı oyunun perdeleri açıldı.Oyunun yönetmenliğini üstlenen, aynı zamanda oyunda rol alan emektar oyuncu Kayhan Yıldızoğlu oyunun başlamasına az bir süre kala sorduğumuz soruları içtenlikle yanıtladı.
Rportajdan kareler Rportajdan kareler

Oyunculuk hayatının nasıl başladığı, günümüzdeki oyunculuk kavramına olan bakış açısı gibi pek çok soruyu yanıtlayan Yıldızoğlu, asıl mesleğinin oyunculuk olmadığını fakat her zaman sanatla arasının iyi olduğunu vurguladı. Oyunculuk serüvenine bir tesadüf eseri 1950’li yıllarda radyoyla başladığını belirten Yıldızoğlu, 67 yıllık oyunculuk hayatına 194 film, 30 yıllık tiyatro deneyimi ve sayısız dizi sığdırdı. Yıldızoğlu, oynadığı karakterlerin ruhuna büründüğünü, rol ayırt etmediğini ve her karakterin onun için ayrı bir yerinin olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de ki oyunculuğun nasıl bir yol izlediğini sorduğumuzda ise; günümüzde iyi oyunculukların olduğunu fakat kendi gençliği döneminde şehir tiyatrolarında oyunculuğa daha fazla değer verildiğini belirtti. Yıldızoğlu, tiyatronun kurucusu Muhsin Ertuğrul zamanında birçok duayenle çalıştığından da bahsetti. Şimdi ki oyuncu gençlerin sanatçı kavramını yanlış anladığını, hemen sanatçı ve meşhur olmak istemelerinin yanlış olduğunu vurgulayan Kayhan Yıldızoğlu, okulun kişide yetenek varsa onu cilaladığını ve yol yordam gösterdiğini aktardı. Oyuncu adaylarına tavsiyelerde de bulunan usta oyuncu, “Oyunculuk ciddi bir meslek, meşhur olmak veya para kazanmak için yapılmamalı. İçten gelen bir hevesle, bir başka yaşam sevgisiyle yapılması gerekir” diye konuştu.

“Sanatçı toplumda saygınlığını muhafaza edebilmelidir” diyen Yıldızoğlu, günümüzde en büyük eksiliğin bu olduğunu, oyuncuların daha ahlaklı yetiştirilmesinden yana olduğunu belirtti. Sanatın bir bütün olduğuna dikkat çeken Yıldızoğlu, "Oyuncu dediğin hem Klasik Batı Müziği hem de Klasik Türk Müziği´nden anlayacak, resimden anlayacak, heykelden anlayacak, edebiyat çok iyi bilecek" dedi. Usta oyuncu son olarak, oyunculuğun kelimeleri ezberleyip sahneye çıkıp okumakla, güzel yakışıklı olmakla olunmayacağını vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Kategorisindeki diğer haberler

Gençlik Tutkusu Bookstagram

Hayatın hemen her alanının sanal ortamlara aktarılmaya başlandığı bu çağda kitaplar da bu akıma ayak uydurdu. Bookstagram Topluluğu tam da bu amaçla yola çıktı. Topluluk son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulam...

Daha Fazla Göster 09/10/2017 || 3162

“Fantastik Edebiyat, Hobbit’lerden İbaret Değil”

Yazdığı öykülerinin yanı sıra sinema ve müzik eleştirileriyle de tanınan Doğu Yücel, 1997’de Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda aldığı birincilik ödülünden sonra ilk kitabı “...

Daha Fazla Göster 11/05/2017 || 624

Türk Tiyatrosunun Yeni Yüzü

Genç yaşına rağmen birçok tiyatro oyununda yer almış, teknik ekiplerde çalışmış, şimdilerde ise doğaçlama grubuyla sahneye çıkan genç tiyatrocu Şeyma Yıldız sorularımızı yanıtladı.  

Daha Fazla Göster 23/02/2017 || 507

Yetenek Olmadan Sanatçı Olunmaz

Kocaeli Sakıp Sabancı Kültür Merkezi’nde 28 Kasım Pazartesi günü ‘İsimsiz Yıldız’ adlı oyunun perdeleri açıldı.Oyunun yönetmenliğini üstlenen, aynı zamanda oyunda rol alan emektar oyuncu Kayhan Yıldızoğlu o...

Daha Fazla Göster 02/12/2016 || 910

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler