Annelik Bir İşlev Değil Tutkudur

 Beyza Dikmen 02/12/2016 GÜNCEL/ ÇEVRE 390
Kültürel Etkinlikler Platformu kapsamında ‘Etkinlikizi’ grubunun düzenlediği Annelik ve Psikanaliz Söyleşisi Kocaeli Şubesi Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB)’ da gerçekleştirildi. Etkinliğe, Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abacı, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı Esra Çelik Karabulut konuşmacı olarak katıldı.
Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abac, Psikolojik Danma ve Rehberlik Uzman Esra elik Karabulut   Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abac, Psikolojik Danma ve Rehberlik Uzman Esra elik Karabulut

Söyleşi kapsamında ilk nesne olarak anne, yeterince iyi anne, annesel aşk, ilk nesnenin yoksunluğu gibi kavramlar psikanalitik kuramda annenin ve anneliğin yeri, onun özneleşme mücadelesi ele alındı.

“Annelik Hissi Bebekle İlk Karşılaşıldığı Andan İtibaren Başlar”

Konuşmacı olarak yer alan Psikiyatrist Uzm. Dr. Figen Abacı, ”Biz burada anne çocuk ilişkisi açısından anneliği değil, psikanalitik açıdan annenin, yani bebeğini kucağına alanın psikanalitik yorumunu yapacağız” diyerek konuşmasına başladı. Psikanalizin tanımına değinen Abacı, anneliği, ikili rollerini ele almak anlamına geldiğini söyledi. Konuşmasında annelik ve kadınsallığı bir arada ifade etmeyi, annelik durumunu tanımlamanın psikanalitik açıdan ifade etmenin oldukça güç olduğunu ifade etti. Abacı, “Babalığın toplumun verdiği bir simge, annenin ki kadar simgeleşen bir rol olduğunu, annenin ise hakikate dayalı, gerçek bir ilişki olduğundan söz ediyoruz” dedi. Anne ve bebek arasında bedensel bir ilişki var. Annenin sosyal, simgesel bir boyutu da olduğunu unutmamak lazım. Çocukta annelik tasarımı ne zaman oluşmaya başlar, anneliğin ilk hissedişi, anneliğin ne olduğu, hangi psikososyal ilişkiye denk düştüğü gibi konulara da değinen Abacı, asıl annelik hissinin bebekle ilk karşılaşıldığı andan itibaren başladığını söyledi.

“Annelik bir işlev değil, bir tutkudur. Çünkü içinde nefret ve sevgiyi barındırır”.

Annesel özveri başka boyuttadır. Annede iki duygu olmalıdır ki bebek kendini tanımlamayı bilsin bağımsızlığını ilan etsin. Anne bebeğinin olamayacağını bildiği an özgürleşir ancak. Abacı, psikodinamik yaklaşımın en üst aşamasının annelik olduğunu belirterek konuşmasını bitirdi.

“Annemle, Eşimle, Kendimle İlişkimi Değerlendiriyorum”

Daha sonra konuşmayı devralan Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı Esra Çelik Karabulut konuşmasına, psikodinamik okumadığını ve anneliği psikodinamik açıdan değerlendirmeyeceğini belirterek başladı. Konuşma başında hamile olduğunu ve bu söyleşinin onun için ne ifade ettiğine değinerek sözlerine devam etti. Karabulut anneliği, annenin kendi içindeki içsel çatışmasını ve o içsel çatışmanın duygusal boyutunu değerlendirdi. Analiz yapmadığını, sadece sistematik yaklaşım ve analitik kuramın çatıştığı kavramlarının ilgisini çektiğini ifade etti. Karabulut, “Kendi içime döndüğümde ise bana göre annelik şu ya da bu diyebilmek için annemle, eşimle, kendimle ilişkimi değerlendiriyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Makarnadan Köprüler Yarıştı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından bu sene ilki düzenlenen 'Makarnadan Köprü Yapma Yarışma'sında KOÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Böl&...

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 884

Yıkımlara Çözüm Yalıtım!

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği tarafından "Yapılarda Su Yalıtımı" semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil katıldı. 

Daha Fazla Göster 17/03/2017 || 294

Akedemisyen Kadınlar Sergide Buluştu

Kocaeli Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Tmmob) şubesi ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadın Akademisyenler Sergisi gerçeklerşti. 11 farklı üniversiteden 26 sanatç...

Daha Fazla Göster 09/03/2017 || 279

Annelik Bir İşlev Değil Tutkudur

Kültürel Etkinlikler Platformu kapsamında ‘Etkinlikizi’ grubunun düzenlediği Annelik ve Psikanaliz Söyleşisi Kocaeli Şubesi Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB)’ da gerçekleştirildi. Etkinliğe, Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abacı, Psikol...

Daha Fazla Göster 02/12/2016 || 391

Deprem Gerçeği Çalıştayı 2’nci Gününde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nin düzenlediği 3´üncü Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı bugün de devam etti.

Daha Fazla Göster 09/11/2016 || 445

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği,

Daha Fazla Göster 08/11/2016 || 520

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler